Narracje: Odkryj na nowo Gdańsk nocą

16 listopada 2010 (artykuł sprzed 11 lat)
Jakub Knera
Instalacje grupy Projektil "Niszcz, żeby rosło", będzie rozwijać się w zależności od tego, jak pokierują nią widzowie. Więcej zdjęć (4)

Instalacje grupy Projektil "Niszcz, żeby rosło", będzie rozwijać się w zależności od tego, jak pokierują nią widzowie.

fot. Projektil

Instalacje grupy Projektil "Niszcz, żeby rosło", będzie rozwijać się w zależności od tego, jak pokierują nią widzowie.

fot. Projektil

Zamiast na Długą, idź na ulicę Kozią. Nie spaceruj po Długim Pobrzeżu, tylko zobacz barwne obrazy na Wyspie Spichrzów, a zamiast imprez na Piwnej sprawdź, co może dziać się we wnętrzach kamienic przy Szerokiej. W czwartek (18 listopada) rusza druga edycja festiwalu Narracje, podczas której będzie można przekonać się, jak wiele dzieje się w Gdańsku w miejscach zapomnianych, ukrytych lub zniszczonych.Robert Sochacki, "Red Corner" Więcej zdjęć (4)

Robert Sochacki, "Red Corner"

fot. Marek Frankowski

Robert Sochacki, "Red Corner"

fot. Marek Frankowski

Francesco Mariotti, "Ogrodzenie ze świetlików" Więcej zdjęć (4)

Francesco Mariotti, "Ogrodzenie ze świetlików"

fot. Francesco Mariotti

Francesco Mariotti, "Ogrodzenie ze świetlików"

fot. Francesco Mariotti

- Gdańsk przez wielu jest postrzegany bajkowo, a mieszkańcy i turyści dostrzegają w nim tylko to, co jest wyeksponowane na zewnątrz - tłumaczy Natalia Cyrzan, producentka festiwalu, który organizuje Biuro Gdańsk ESK 2016. - Tymczasem o jego sile świadczy ogromna liczba ukrytych miejsc: podwórek, sekretnych uliczek, wykopalisk czy starych budynków, w których może wydarzyć się niesłuchanie wiele.

I właśnie dlatego tegoroczną edycję festiwalu zatytułowano "Lost and Found" czyli "zgubione i znalezione". Wszystkie kilkanaście instalacji, które od czwartku do niedzieli (18-21 listopada) pojawią się w centrum miasta, znajdą się w miejscach nieoczywistych, ukrytych lub często po prostu nieznanych. Wszystko po to, aby ukazać nowe sposoby penetracji miasta czy nowe tytułowe "narracje", które stanowią o innym obrazie Gdańska.

- Gdańsk ma skomplikowaną historię, na którą składa się mnóstwo przeżyć, wydarzeń czy historii, które pokazują to, co na pierwszy rzut oka jest ciężko dostrzegalne - opowiada Cyrzan. - Podczas drugiej edycji festiwalu chcemy zwrócić uwagę właśnie na te aspekty.

Organizatorzy festiwalu przeprowadzą jego uczestników przez zaułki podwórek, zabudowania i place, odkrywając omijane do tej pory miejsca. Robert Sochacki w pracy "Red Corner" przygotuje niezwykłą wizualizację, wyświetlaną na kamienicy na ulicy Szerokiej, niejako prześwietlając jej wnętrze i pokazując to, co może dziać się wewnątrz.

Hermelinde Hergenhahn w ciągu dnia zarejestruje kamerą codzienne życie u zbiegu ulic Szklary, Lawendowej i Świętojańskiej, a wieczorem wyświetli ten materiał dokładnie w tym samym miejscu. Francesco Mariotti na płocie ogradzającym wykopaliska archeologiczne na ulicy św. Ducha stworzy ogrodzenie ze świetlików, a Danuta Kiewłen przygotuje barwne slajdy na wieży kościoła św. Jana. Ale to zaledwie część atrakcji.

- Przygotowaliśmy też wydarzenia interaktywne, w których będzie można aktywnie uczestniczyć - mówi Cyrzan. - Wspólnie z grupą Projektil na budynku przy ulicy Koziej będzie można stworzyć ogród ze świateł i wizualizacji, a Olga Kisseleva na Długim Targu przygotuje ogromny kod kreskowy, który będzie można odczytać za pomocą telefonów komórkowych.

Wszystko zadziała dzięki najnowszym technologiom - specjalne programy będzie można zainstalować na swoich telefonach w miejscu projekcji, a potem odpowiednio je wykorzystując, sprawić że projekt będzie przeobrażać się na oczach widzów.

Barwne świetlne wizualizacje rozbłysną w kilkunastu miejscach Gdańska w kwartale od ulicy Świętojańskiej do Długiego Targi i od ulicy Latarnianej aż do Wyspy Spichrzów.

Oprócz tego nie zabraknie imprez towarzyszących, głównie w postaci wydarzeń muzycznych - w klubie La Dolce Vita zagrają Out of Tune, Coldair, Asia i Koty oraz Stendek i Wojtek Grabek z wizualizacjami Pani Pawlosky. Na festiwal przyjadą także muzycy z Berlina: Mohna i fantastyczny Touchy Mob, dla których oprawę wizualną podczas koncertu stworzy VJ Tu Sto.

Kliknij na obrazek aby pobrać mapę w formacie PDF. Więcej zdjęć (4)

Kliknij na obrazek aby pobrać mapę w formacie PDF.

Kliknij na obrazek aby pobrać mapę w formacie PDF.

Festiwal Narracje rozpocznie się w czwartek o godz. 20 performance Barbary Buchholz i Pedda Borowskiego w kościele św. Jana. Godzinę później kuratorka imprezy, Bettina Pelz będzie oprowadzać widzów po wszystkich instalacjach.

W pozostałe dni instalacje będą czynne od godz. 17 do północy, a wycieczki po poszczególnych punktach będą odbywać się o godz. 17, 19 i 21. Także wtedy będzie można uczestniczyć w specjalnej, alternatywnej trasie po dawnych kultowych miejscach w przestrzeni miasta. Szczegółowe informacje o imprezie i jej atrakcjach będzie można uzyskać w kolejnych punktach wydarzeń oraz w biurze ESK 2016 na Długim Targu. Na wszystkie imprezy wstęp jest bezpłatny.

Opinie (19) 3 zablokowane

 • Zapowiada się naprawdę dobrze! (2)

  Projekt wygląda na bardziej przemyślany, niż ten rok temu. Życzę powodzenia - ja na pewno się wybiorę.

  • 18 4

  • przemyslany? (1)

   podaj konkretny przyklad :)

   • 1 1

   • na przykład

    1. bardziej czytelna mapka i opisy
    2. lepsza informacja o projekcie, ulotki z mapami już są dostępne w knajpkach w Gdańsku
    2. wydarzeń mniej, ale wyglądają jakoś sensowniej - na pierwszy rzut oka nie wydaje się, żeby powtórzył się koń z lampek choinkowych

    no ale oczywiście wszystko się okaże po odpaleniu imprezy

    • 1 1

 • nie pójdę tam!! (2)

  W nocy niektóre dzielnice Gdańska są niebezpieczne !! Chyba że całą pomorską policje organizator na nogi postawi.

  • 5 19

  • to nie machaj torebką, (1)

   będziesz czuł się bezpieczniej

   • 0 4

   • Elo ziomal tylko twoja pati macha torebką

    bo migacze na białych kozaczkach to za mało aby zwrócic uwagę na siebie :-)
    inne raczej nie machają

    • 4 0

 • Żart :-) w tych okolicach to można stracić nie tylko portfel i zęby ale także trafić na oddział chirurgiczny w najlepszym

  wypadku spoko zapraszamy na menello osiedla
  jaki prezydent takie miasto IDZ NA WYBORY!!! nie bądź mąką ziemniaczaną

  • 5 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.