Narracje w Oliwie. Gdzie znajdziemy instalacje?

15 listopada 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Łukasz Stafiej

Od piątku do soboty będzie można wieczorem zobaczyć ponad dwadzieścia instalacji artystycznych, które w ramach festiwalu Narracje staną na ulicach Oliwy. Odwiedzić można je samodzielnie, ale najlepiej podczas darmowych spacerów kuratorskich.Gdański festiwal Narracje co roku zabiera widzów do innej dzielnicy, w której artyści przygotowują swoje prace - czasem wkomponowane w przestrzeń miejską, czasem z nią kontrastujące. Instalacje włączane są po zmroku i działają w godz. 17-24 w piątek i sobotę. W tym roku festiwalowa trasa biegnie przez Oliwę i - jak zapowiadają organizatorzy - należy przygotować się na długi spacer, najlepiej w ciepłym ubraniu.

- Trasa rozciąga się od okolic pętli tramwajowej, prowadzi przez uliczki Starej Oliwy: Wita Stwosza, Witkiewicza, aż po staw znajdujący się w rejonie ul. Polanki i dalej wiedzie ulicami Leśną, Liczmańskiego, Kwietną, wprost do świetnie znanych gdańszczanom miejsc: Stawu Młyńskiego, Domu Zarazy i parku Oliwskiego. Klub Festiwalowy - tradycyjnie zamykający trasę artystycznego spaceru - tego roku zlokalizowany będzie w Oliwskim Ratuszu Kultury - wylicza Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej, który organizuje imprezę we współpracy z Gdańską Galerią Miejską.
Prace można odwiedzić samodzielnie, posiłkując się przygotowaną przez organizatorów mapką (do odebrania m.in. w siedzibie IKM czy Rady Dzielnicy Oliwa). Lepiej jednak wybrać się na jeden z bezpłatnych spacerów z kuratorem albo przewodnikami, którzy bezbłędnie poprowadzą do każdego przystanku i wyczerpująco o nim opowiedzą.

Spacery ruszają w piątek i sobotę co 20 min od godz. 17 do godz. 21:40 na placu przed siedzibą Rady Dzielnicy Oliwa zobacz na mapie Gdańska.
Te o godz. 17 na pewno będą najbardziej zatłoczone, bo prowadzić je będzie osobiście kurator - Piotr Stasiowski.

Kliknij, aby wyświetlić mapę instalacji. Więcej zdjęć (4)

Kliknij, aby wyświetlić mapę instalacji.

mat. prasowe

Kliknij, aby wyświetlić mapę instalacji.

mat. prasowe

Artysta tłumaczy: - Celem dziesiątej, jubileuszowej, edycji festiwalu Narracji jest próba wszechobejmującego odczytania Oliwy. Zadaniem zaproszonych artystów będzie ujawnienie przed widzami tego, co - choć pozornie oczywiste - w szerszym kontekście zyskuje nowe znaczenie. Może dzięki interwencjom artystów będziemy mogli odkryć dzielnicę na nowo, przyglądając jej się niczym w zwierciadle?
Do współpracy zaproszono kilkudziesięciu artystów, którzy przygotowali ponad dwadzieścia prac. Będą to m.in. instalacje dźwiękowe, rzeźby, przeróżne obiekty, etiudy wideo czy tzw. działanie czasoprzestrzenne, czyli połączenie ruchu, dźwięku i performansu. Oprócz tego w Oliwskim Ratuszu Kultury i jego okolicach zobacz na mapie Gdańska od godz. 17 odbywać się będą warsztaty kulinarne i artystyczne dla dzieci i dorosłych związane z tematyką warzyw (to ukłon w stronę pobliskiego targowiska). Dźwięki z warzyw próbować będzie wydobywać Arszyn podczas piątkowego koncertu o godz. 22, a w sobotę od godz. 22:30 potrwa warzywny bal przebierańców.

Kurator Narracji - Piotr Stasiowski. Więcej zdjęć (4)

Kurator Narracji - Piotr Stasiowski.

fot. Bartosz Bańka/mat. prasowe

Kurator Narracji - Piotr Stasiowski.

fot. Bartosz Bańka/mat. prasowe

Rodzice z dziećmi powinni się wybrać na warsztaty artystyczne i zajęcia edukacyjne do Muzeum Etnograficznego (w godz. 18-21), do Młynka Sztuki i Studia Fotografii Kolodionowej (w godz. 18-20) albo nad Staw Młyński zobacz na mapie Gdańska, gdzie stanie instalacja edukacyjna Ophthalmos (w godz. 17-21). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zobacz szczegółowy program festiwalu Narracje 2018.

Rok temu Narracje zorganizowano w Brzeźnie.
Najbardziej podobały mi się Narracje w roku:
5%

2009 w Śródmieściu

4%

2010 na Głównym Mieście

16%

2011 na Głównym i Dolnym Mieście

12%

2012 na Starym Mieście i w Stoczni

10%

2013 na Wyspie Spichrzów, Ołowiance i Długich Ogrodach

16%

2014 we Wrzeszczu

11%

2015 w Nowym Porcie

15%

2016 na Biskupiej Górce

11%

2017 w Brzeźnie

zakończona

łącznie głosów: 354

Opinie (25)

 • Narracje będą znów!! Nasze opakowania na duszę już szykują się do spaceru:))

  • 15 5

 • Na spacer z kuratorem... (1)

  Kurator (z łac. cura – troska, piecza) – przedstawiciel osoby, która potrzebuje pomocy, lub nie jest w stanie sama prowadzić swoich spraw

  • 5 15

  • Za PWN:

   kurator
   1. «osoba wyznaczona przez sąd do sprawowania dozoru nad osobą skazaną na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu lub nad nieletnim przestępcą»
   2. «ustanowiony przez sąd

   Za PWN:

   kurator
   1. «osoba wyznaczona przez sąd do sprawowania dozoru nad osobą skazaną na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu lub nad nieletnim przestępcą»
   2. «ustanowiony przez sąd przedstawiciel osoby niezdolnej do działań prawnych»
   3. «urzędnik państwowy nadzorujący szkoły i placówki wychowawczo-oświatowe w danym województwie»
   4. «pracownik muzeum będący autorem i opiekunem wystawy»

   • 10 0

 • A paszli mi won z Oliwy !! (7)

  zdepczecie ją jak jakaś szarańcza.
  Oliwa nie dla wszystkich. Słoje niech zwiedzają sobie Szadółki i okolice ,aby powąchać jak będą śmierdziały ich odpady !

  • 17 68

  • Janusz ależ p...

   • 11 5

  • A wstęp na Narracje po (2)

   podaniu prawidłowej odpowiedzi na pytanie - czy wysiadasz z skm "na Oliwie" czy " w Oliwie".
   Bo ja jak słyszę, że ktoś jest "Na Oliwie" albo wysiada "Na Wrzeszczu" to słabnę po prostu..

   • 24 1

   • ci ci tak mówią nawet nie wiedzą co to Narracje hehehe

    • 5 1

   • nie z skm tylko z kolejki

    • 0 0

  • a ty taki głupi jesteś (1)

   na codzień?

   • 5 1

   • Jest

    • 1 1

  • Oliwa

   Ty tak na serio? Naprawdę? Nie ... serio... pokaż mi kochany że oliwa to TWÓJ teren prywatny, postaw wtedy płot 2 psy, 4 lwy i nie ma sprawy, ale... zaraz nic takiego tam nie ma, rozumiem że czekasz cały czas na tą tabliczkę

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.