stat

Niebawem musical "Co ty powiesz" w Teatrze Szekspirowskim

27 września 2019, 17:00
Łukasz Rudziński

Sami przygotowują spektakle, dbają o każdy z jego elementów, od produkcji po promocję, a potem wychodzą na scenę i tańczą, śpiewają lub wykonują akrobacje. 11 października o godz. 20 premierę będzie mieć nowy musical Akademii Artystycznej Gdańsk "Co ty powiesz" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W dniu premiery spektakl zagrany zostanie jeszcze trzykrotnie o godz. 9:30, 12 i 17. Bilety w cenie 25-70 zł.Musical "Co ty powiesz" to kolejna produkcja Akademii Artystycznej Gdańsk, znajdującej się przy ul. Grunwaldzkiej 339 w Oliwie, grana w Teatrze Szekspirowskim.

- Wszystko zaczęło się od tego, że mieliśmy marzenie, aby stworzyć miejsce, gdzie można znaleźć wiele różnych dziedzin sztuki. Chcieliśmy, aby w jednym domu - i to dosłownie, bo Akademia mieści się w dużym, trzypiętrowym domu - "zamieszkały" wokal, taniec, akrobacje, teatr oraz różne sztuki wizualne i plastyczne. Gdy powstał nasz dom, powstał też pomysł musicalu, jako gatunku, który najbardziej pasuje do naszych umiejętności i zainteresowań. Od początku szukaliśmy miejsc, gdzie moglibyśmy prezentować nasze spektakle, a współpraca z Teatrem Szekspirowskim układa się bardzo dobrze. Dlatego kolejny raz zagramy gościnnie w jego przestrzeni - mówi Karolina Potakowska, menedżerka projektu Akademia Artystycznej i tancerka spektaklu "Co ty powiesz".

Kup bilety na musical "Co ty powiesz"


Pierwszą produkcją musicalową Akademii Artystycznej był "Oliver Twist" w 2015 roku. W spektaklu wzięli udział instruktorzy i dzieci oraz młodzież z grup warsztatowych. Kolejną dużą produkcją dwa lata później zrealizowano "Króla Lwa". Po drodze zdarzały się mniejsze spektakle - m.in. "Poruszenie" grane w Akademii Artystycznej, "ŻycieNie" wystawione w Starym Maneżu. W ubiegłym roku Akademia przygotowała musical "Kosmos", który okazał się sukcesem. Spektakl zagrany został 22 razy w Teatrze Szekspirowskim oraz dwa razy w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, a za chwilę pojedzie na południe Polski.

- Musical "Kosmos" jest całkowicie autorski - sami przygotowaliśmy scenariusz, muzykę czy choreografię. Wszystko od początku do końca zrealizowaliśmy sami. W grudniu wyjeżdżamy z tym tytułem najpierw do Teatru Muzycznego w Poznaniu, a później do kolejnych miast w Polsce. Nasza nowa produkcja - "Co ty powiesz" celowo nazywa się zagadkowo. Zależało nam na tym, aby tytuł nie zdradzał za wiele ani nie ukierunkowywał widza, dając mu przestrzeń do własnej interpretacji. Przeniesiemy się do baśniowej krainy, którą można odczytywać na wielu poziomach. Wierzymy, że dzięki temu uda nam się dotrzeć zarówno do młodszych, jak i starszych widzów - dodaje Monika Rudnicka, instruktorka Akademii Artystycznej, tancerka, autorka plakatu musicalu "Co ty powiesz".

Recenzja musicalu "Kosmos"


Scenariusz "Co ty powiesz" spowija mgiełka tajemnicy. To "pełna Piękna i CUDowności pozszywanych geometrycznych wartości baśń, która fikuśnie zabiera widza - tego młodego i starszego - w Drogę do Krainy Glorilandii napisanej ŻYCIEM. Uszyta na miarę Chwała w Musicalu zaprasza ogniem szaleństwa światła, tańca, muzyki, śpiewu, akrobacji powietrznych, gimnastyki artystycznej na ucztę, gdzie każdy będzie mógł skosztować zbiór zasianych ziaren, owoców opływających dźwiękami miłości. Zobaczymy CO TY POWIESZ" - zachęcają twórcy spektaklu w materiałach prasowych.

- Postaci w tym musicalu są wielobarwne. Czerpiemy inspirację z tego, co się dzieje w Akademii Artystycznej, co się dzieje z naszymi kursantami i ich rodzicami. Oczywiście wiemy o problemach naszych kursantów i reagujemy na to, co się dzieje wokół nas. Chcemy dawać ludziom nadzieję i przybliżać wartości, które sami wyznajemy i pragniemy się nimi dzielić. Zależy nam na tym, aby każdy kto obejrzy ten musical, miał okazję odnaleźć w nim samego siebie - dodaje Karolina Potakowska.
Tym razem jest to spektakl dorosłych wykonawców.

- Wszyscy jesteśmy profesjonalnymi tancerzami i wokalistami, którzy uczą na co dzień w Akademii i należą do kolektywu AKA Artyst, zajmującego się projektami komercyjnymi, jak oprawy pokazów mody. W tym musicalu nie będzie tak, jak w "Kosmosie", że cały pierwszy akt grany był przez dzieci, drugi przez dorosłych. W "Co ty powiesz" jest nas dziesiąta - niektórzy to bardziej tancerze niż wokaliści, niektórzy bardziej wokaliści niż tancerze, więc dobrze się na scenie uzupełniamy - uzupełnia Krystian Hintzke, tancerz, instruktor Akademii Artystycznej, zajmujący się promocją on-line.
W spektaklu oprócz tańca i śpiewu pojawią się akrobacje w większym wymiarze niż w "Kosmosie". Przygotowano dwie kilkumetrowe instalacje stalowe, na których będą wykonywane ewolucje.

- Instalacje zostały przygotowane u nas w piwnicy Akademii. Nasz scenograf Maciej Nitka sam je zaprojektował i wykonał. Zresztą, jak u nas łatwo odkryć nieznane talenty. Osoby tańczące przekonują się, że potrafią śpiewać. Czasem przypadkiem dowiadujemy się o jakichś umiejętnościach. Na przykład okazało się, że kursantka Sara Pachowicz potrafi wykonać rekwizyty artystyczne - wszystkie owoce, które zobaczycie państwo w spektaklu wyszły właśnie spod jej ręki - dodaje Krystian Hintzke.
Bilety na spektakle 11 października o godz. 9:30, 12 i 17 kosztują 35 zł (bilety normalne) i 25 zł (bilety ulgowe). Bilety na spektakl premierowy o godz. 20 kosztują 50-70 zł (bilety normalne) i 40-50 zł (bilety ulgowe).

Akademia Artystyczna istnieje od 2014 roku. Jest to przestrzeń, która pod swoim dachem skupia profesjonalnych przedstawicieli różnych dziedzin sztuki. Zajmuje się kształceniem z zakresu tańca, teatru, gimnastyki, akrobatyki, pole dance, muzyki oraz sztuki. Dzięki działalności Akademii Artystycznej powstają musicale, spektakle, fire show, spoty reklamowe, oprawy imprez, pokazów mody oraz koncertów. Twórcy Akademii sami tworzą kostiumy, scenografię, meble i zajmują się aranżacją przestrzeni.

W Akademii Artystycznej, której właścicielką jest Magdalena Nitka, reżyserka spektakli, prowadzone są cykliczne zajęcia, warsztaty oraz grupy projektowe i ekipy taneczne dla około 200 osób. Gmach Akademii mieści siedem sal treningowych, salę wokalną i plastyczną, garderobę oraz pracownię.