Nowy album z ulubionymi fotografiami Macieja Kosycarza

1 grudnia 2020, 7:00
Mateusz Groen

360 kadrów wybranych spośród 150 tysięcy fotografii, oddających chwile historyczne, ale także te z pozoru zwykłe, pokazujące szarą codzienność. To wszystko zobaczymy w albumie zawierającym cztery dekady pracy Macieja Kosycarz, najbardziej znanego fotoreportera z Trójmiasta. Premiera książki odbędzie się 5 grudnia w GCH Manhattan.MapkaWystawy i spotkania online w Trójmieście


Niezwykły fotoreporter, Maciej Kosycarz przez wiele lat pracy pełnej pasji, stworzył ogromną liczbę zdjęć. Dlatego też selekcja najważniejszych kadrów do publikacji trwała około trzech miesięcy. Ostatecznie zespół agencji KFP pracujący pod przewodnictwem Hanny Kosycarz, przygotował album ukazujący przede wszystkim kadry lubiane przez zmarłego autora. Nie zabrakło również tych, obrazujących ważne chwile w historii Trójmiasta, Kaszub, Pomorza, ale i świata, włącznie z ostatnim tematem - zrealizowanym w Tajlandii, Kambodży i Katarze w lutym 2020 roku.

Na kartach albumu znajdziemy więc fotografie, które pokazują m.in.: strajki sierpniowe w Stoczni Gdańskiej, uchwycone spotkanie w 1999 roku papieża Jana Pawła II z Lechem Wałęsą czy fotografię przedstawiającą byłego działacza Solidarności witającego się z Dalajlamą. Nie zabrakło także kadrów z terenów tętniącej życiem ulicy Elektryków oraz lubianych przez autora, szarych, pozornie zwyczajnych kadrów z gdańskich podwórek.

Nowy punkt widokowy na Siedlcach imienia Macieja KosycarzaMaciej Kosycarz był człowiekiem dobrze znanym nie tylko osobom z branży dziennikarskiej. Nie tylko fotoreporterem, ale również wydawcą oraz twórcą i szefem agencji fotograficznej KFP. Niestety, po długiej walce z chorobą, odszedł 26 marca tego roku. Zostawił po sobie mnóstwo pamiątek - przez lata utrwalane na fotografiach zwykłe, a zarazem niezwykłe kadry z życia.

- Maciek chodził z wielką torbą na ramieniu, przekrzywiony na jedną stronę, rozmawiał z ludźmi, wyciągał aparat i łowił obiektywem to, z czego się cieszymy, co się nam podoba albo przeciwko czemu występujemy. Pokazywał nasze emocje, triumfy i chwile trudne, nasz normalny, zwyczajny dzień. Miał też swoje ulubione scenografie, w których występowaliśmy: wspomniane szare podwórka, autobusy i tramwaje, kioski, budowy, pierwszy śnieg, Stare i Główne Miasto w Gdańsku. To jest album o nas i to jest album o świecie Maćka Kosycarza - wspomina Hanna Kosycarz, wdowa po fotoreporterze.
Premiera albumu "Fot. Maciej Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia" odbędzie się 5 grudnia w Gdańskim Centrum Handlowym Manhattan od godz. 12. Dla tych, którzy nie będą mieli okazji przybyć tego dnia do galerii, istnieje możliwość nabycia albumu w promocyjnej cenie również kolejnego dnia, w niedzielę, 6 grudnia w Galerii Sztuk Różnych Kosycarz&MBeneda przy ul. Ogarnej 101.

Do końca roku można w sieci oglądać również wystawę zdjęć Zbigniewa i Macieja Kosycarzy, organizowaną przez Filharmonię Bałtycką.