Noc Muzeów już w ten weekend. Najciekawsze wystawy i atrakcje

10 maja 2022, 17:45
Magdalena Raczek
Noc Muzeów wraca w swoim oryginalnym wydaniu. To już 17. edycja tej imprezy. Muzea i galerie zapraszają w nocy z 14 na 15 maja. Na zdjęciu zwiedzający w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Więcej zdjęć (37)

Noc Muzeów wraca w swoim oryginalnym wydaniu. To już 17. edycja tej imprezy. Muzea i galerie zapraszają w nocy z 14 na 15 maja. Na zdjęciu zwiedzający w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

mat. prasowe /MN

Noc Muzeów wraca w swoim oryginalnym wydaniu. To już 17. edycja tej imprezy. Muzea i galerie zapraszają w nocy z 14 na 15 maja. Na zdjęciu zwiedzający w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

mat. prasowe /MN

Koncerty, gry terenowe, warsztaty, oprowadzania i wiele innych. W tym roku odbędzie się jak dawniej - w jedną noc, bez maseczek, bez obostrzeń i dodatkowych limitów, za to zupełnie lub prawie zupełnie za darmo (gdzieniegdzie za symboliczną złotówkę). Europejska Noc Muzeów - bo o tej imprezie mowa - wraca na kulturalną mapę Trójmiasta. Tegoroczna edycja będzie miała miejsce w nocy z 14 na 15 maja, czyli już w najbliższy weekend. Dokąd warto się wybrać? Sprawdziliśmy, jakie atrakcje przygotowały dla odwiedzających trójmiejskie galerie i muzea.Sprawdź program tegorocznej Nocy Muzeów


Europejska Noc Muzeów to już bardzo popularna impreza kulturalna, która na stałe zagościła w Kalendarzu imprez w całej Polsce i Europie. Polega ona na darmowym lub płatnym symbolicznie (za złotówkę) udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury w wybranym dniu w godzinach nocnych. Większość wydarzeń zwykle odbywa się między godz. 19 a 1 w nocy. Organizatorzy przygotowują również specjalne atrakcje, np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, warsztaty, oprowadzania i inne. Po dwóch latach pandemicznych edycji (rok temu impreza była rozłożona na dwa dni i był to Weekend Muzeów, a dwa lata temu impreza odbywała się online), Noc Muzeów wraca do gry w swoim oryginalnym wydaniu. To już 17. edycja tej imprezy.

Bez tłumów i bez kolejek. Weekend Muzeów 2021 za namiNocne zwiedzanie średniowiecznych podziemi, warsztaty i inneCiekawie zapowiadają się atrakcje przygotowane przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, które przygotowało specjalne programy wydarzeń w trzech swoich oddziałach. W Spichlerzu "Błękitny Baranek" - po raz pierwszy w historii tego obiektu - odbędzie się nocne zwiedzanie, w trakcie którego spotkać będzie można rekonstruktorów historycznych z grupy Gdańska Rota Mieszczańska. Średniowieczni strażnicy będą patrolować muzeum, pilnując porządku. Odbędą się również inscenizacje z życia dawnych gdańszczan, będzie można zagrać w stare gry planszowe oraz posłuchać średniowiecznych koncertów na lirę i śpiew. W Piwnicy Romańskiej odbędzie się nocne zwiedzanie średniowiecznych podziemi, które przed wiekami były pomieszczeniami klasztornymi gdańskich dominikanów. W roli przewodników wystąpią zawodowi archeolodzy. Z kolei w Grodzisku w Sopocie ożyje historia wczesnego średniowiecza - za sprawą warsztatów, pokazów i inscenizacji oraz osady z epoki kamienia. Przewidziano program dla dzieci i dorosłych.

Nocne zwiedzanie statkówRównież Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zmieni tego dnia godziny otwarcia swoich obiektów. W ramach Europejskiej Nocy Muzeów po zmroku będzie można zajrzeć m.in. na pokład "Sołdka", "Dar Pomorza" oraz obejrzeć niezwykłą wystawę "Truso. Legenda Bałtyku". Wstęp do oddziałów NMM (Spichlerze, OKM, Sołdek, Dar Pomorza i oddziały poza Trójmiastem: Muzeum Wisły, Centrum Konserwacji Wraków Statków i Muzeum Rybołówstwa) kosztować będzie 1 złoty. Również inny popularny i lubiany okręt będzie dostępny do zwiedzania, czyli ORP Błyskawica - Oddział Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, który zaprasza na nową wystawę "ORP Błyskawica - wierny okręt".

Noc Muzeów 2022 w Trójmieście - kuchnia polowa i pokazy broniA jeśli mowa o Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, to nie jest jedyna atrakcja, jaka nas czeka w tej instytucji. Muzeum zaprasza na trzy wystawy oraz do kuchni polowej z wojskową grochówką, do zwiedzania pojazdu STAR 660 M2 - ekspozycja broni wewnątrz pojazdu, do namiotu promocyjnego z pokazami składania i rozkładania broni, na naukę pierwszej pomocy oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznej (m.in Grupa "Sojusz", "Fort", "Obrona Wybrzeża", North Regiment), pokazy DART - Gdyńskie Stowarzyszenie Steel Darta "Błyskawica" oraz pokaz zdjęć archiwalnych o historii MW w audytorium MMW.

7 miejsc, 7 wymiarów, 7 pokus7 miejsc, 7 wymiarów, 7 pokus - tak będzie wyglądała Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku, którego bramy wszystkich siedmiu gmachów zostaną otwarte. A za nimi czeka nas bogaty program imprez, wydarzeń, koncertów, spotkań i gier przygotowanych specjalnie na tę wyjątkową noc. Przykładowo Oddział Sztuki Dawnej przygotowuje m.in architektoniczną grę terenową oraz koncert Mikołaja Trzaski, podobnie w NOMUS - Nowym Muzeum Sztuki odbędą się dwa koncerty: Olo Walicki & Jacek Prościński - Llovage oraz koncert Gordiy`ego Starukha, Oddział Sztuki Nowoczesnej - Pałac Opatów w Oliwie zaprasza na muzealną grę terenową "Park rzeźby", w Oddziale Etnografii czekają nas warsztaty "Bomby z nasionami", potańcówka wielokulturowa i gra terenowa Etnogranie. To tylko wybrane atrakcje MN.

Rodzinnie w ECSSpecjalnie dla rodzin z dziećmi Europejskie Centrum Solidarności przygotowało edukacyjną grę rodzinną pod hasłem "Miło cię poznać". To gra dla rodziców i dzieci w wieku 6-12 lat.

- Tej nocy stawiamy na wielokulturowość, integrację, tworzenie nowych międzykulturowych więzi. Przechodząc z punktu do punktu, uczestnicy gry będą rozwiązywać zadania, przy okazji poznając różne kultury i narodowości. Będą punkty ukraińskie, gruzińskie, włoskie, hiszpańskie, litewskie. W każdym punkcie będzie do wykonania jakieś proste zadanie, nawiązujące do dziedzictwa i kultury danego kraju. Będzie to albo jakiś przedmiot do zrobienia, albo taniec do zatańczenia, albo jeszcze coś innego - zapowiada Agnieszka Piórkowska, kierowniczka Działu Edukacji ECS.
Ponadto podczas Nocy Muzeów w ECS-ie możliwe będzie zwiedzanie z audioprzewodnikiem po wystawie stałej ścieżką rodzinną, a przy niektórych eksponatach opowieściami dzielić się będą wolontariusze. Odbędzie się też konkurs w bibliotece oraz pokazy filmów dokumentalnych.

Pokazy kucia, nowa galeria oraz darmowe książkiW ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów zwiedzić będzie można również prawie wszystkie oddziały Muzeum Gdańska, w tym premierowo Gdańską Galerię Malarstwa w Dworze Artusa - nową propozycję wystawienniczą prezentującą impresjonistyczne widoki dawnego Gdańska zatytułowaną "W nastroju Miasta". Autorami zaprezentowanych dzieł przedstawiających widoki przedwojennego Gdańska są impresjoniści i postimpresjoniści Berthold Hellingrath, Theodor Urtnowski, Werner Willibald, Gerhard Graf i inni. W wybranych obiektach MG zwiedzający będą mogli odebrać nieodpłatne egzemplarze wybranych publikacji, a na niektóre otrzymać specjalne upusty. W niedawno otwartej po przerwie Kuźni Wodnej w Oliwie na zwiedzających czekają pokazy oraz warsztaty z kucia swobodnego. Ponadto udostępnione będą: Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Poczty Polskiej, Dom Uphagena, Wartownia nr 1, Muzeum Bursztynu oraz Ratusz Głównego Miasta. Nieczynna będzie Twierdza Wisłoujście.

I wiele innychW Nocy Muzeów biorą w tym roku udział również: Muzeum Sopotu (gdzie odbędą się m.in warsztaty edukacyjne dla dzieci i rodzinne oprowadzanie), CSW Łaźnia 1 i Łaźnia 2 (otwarcie wystaw, pokazy filmów), trzy oddziały GGM, które będą czynne w godzinach 16:00-23:00 (gra dla rodzin, akcja Żywa Biblioteka), Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie (warsztaty malarskie dla dzieci i dorosłych, oprowadzania, otwarte stacje plastyczne), Nadbałtyckie Centrum Kultury (w Centrum św. Jana w Gdańsku posłuchamy koncertu organowego i zwiedzimy wieżę), GAK Plama (wystawa Czesława Podleśnego "Rzeźba-kameralnie"), Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego (Roślinna Noc Muzeów), Goyki3 Art. Inkubator (zwiedzanie willi w ciemnościach i słuchowisko wybranych fragmentów książki Alberto Manguel'a, "Moja historia czytania"), Akademia Sztuk Pięknych (aukcja charytatywna dla Ukrainy), Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (w siedzibie i na Westerplatte, cały program dostępny tutaj) i inni. Koordynatorem akcji w Trójmieście jest Instytut Kultury Miejskiej. Cały program dostępny na stronie.
Czy weźmiesz udział w Nocy Muzeów?
65%

tak

35%

nie

zakończona

łącznie głosów: 880

Opinie wybrane


wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.