stat

Nowe biennale sztuki miejskiej w Gdyni

12 października 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Stafiej

Festiwal Traffic Design zmienia formułę i staje się biennale sztuki miejskiej. Pilotażowa edycja pod nazwą Traffic Design 6.5 rusza w czwartek 12 października.Przypomnijmy, Traffic Design - do ubiegłorocznej, szóstej edycji - był przede wszystkim festiwalem wielkoformatowego malarstwa w przestrzeni miejskiej. Artyści tworzyli swoje prace na ścianach wybranych bloków i kamienic w różnych dzielnicach Gdyni. W zeszłym roku organizatorzy skupili się na detalach architektonicznych gdyńskich ulic: graficy zaprojektowali m.in. bramy czy kratki ściekowe. Wcześniej prowadzili rewitalizację szyldów reklamowych.

- Przez te wszystkie lata nasze spojrzenie na przestrzeń miejską ewoluowało - mówi Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design. - Zaczęliśmy dostrzegać detale tkanki miejskiej i ich ogromny potencjał dla działań artystycznych. Zaczęło się od rewitalizacji przystanku SKM w Redłowie, potem były szyldy zakładów usługowych i renowacja bram. Za każdym razem widzieliśmy, że publiczny odbiór tych działań jest bardzo pozytywny.
Potwierdziły to wstępnie prowadzone przez organizatorów badania nad odbiorem przestrzeni miejskiej przez mieszkańców. Jak mówi Domańska, ludzie często wskazywali poprawę estetyki i kolorystyki elewacji budynków mieszkalnych, zwracali uwagę na zaniedbaną małą architekturę czy zaklejane reklamami przez właścicieli witryny sklepów czy restauracji.

- To obszary, w których chcemy działać podczas kolejnych edycji festiwalu Traffic Design - tłumaczy Domańska. Od jesieni przyszłego roku impreza przyjmie charakter biennale i będzie miała większą skalę. Będą spotkania, dyskusje, projekcje filmów oraz oczywiście szereg instalacji w przestrzeni Gdyni przygotowanych przez artystów z całego świata. Techniki, jakie chcemy pokazać, to przede wszystkim sgraffito, metaloplastyka czy płaskorzeźby. Oczywiście z zachowaniem modernistycznego charakteru miasta.
Przedsmak nowej formuły Traffic Design będzie można poznać podczas pilotażowej, niewielkiej edycji 6.5, która rozpocznie się w czwartek w siedzibie organizatorów - tuBazie zobacz na mapie Gdyni na Kolibkach. O godz. 18 odbędzie się panel dyskusyjny na temat sztuki w przestrzeni modernistycznego miasta. Głos zabiorą dr Monika Wróbel, Maciej Bychowski, Jacek Wielebski oraz dr Piotr Czyż. Dwie godziny później odsłonięta zostanie wystawa autorstwa Jacka Wielebskiego i Rafała Kołsuta pt. "Dowody zbrodni", podczas której będzie można zobaczyć cykl fotografii poświęconych modernistycznym dekoracjom w całej Polsce.

- Gromadząc przykłady ornamentu, szukamy również inspiracji do kolejnych działań festiwalowych. Próbujemy odpowiedzieć na pytania, jak projektować elementy użytkowe i dekoracyjne, z jakich środków korzystać, by wciąż dobrze wpisywać się w estetykę modernizmu. Zebrany materiał chcemy przekazać artystom jako surowiec do twórczego przekształcania, by w Gdyni móc rozwijać i realizować sztukę i design według klucza modernistów - dodaje Domańska.
W programie zaplanowano również sekretny pokaz filmowy, który odbędzie się we wtorek, o godz. 19. Aby dowiedzieć się, gdzie będzie miał on miejsce, warto śledzić stronę stowarzyszenia na Facebooku. Tam również zostanie ogłoszony dokładny termin przyszłotygodniowego odsłonięcia instalacji metaloplastycznej autorstwa grafika Patryka Mogilnickiego na budynku żłobka "Niezapominajka" przy ul. Wójta Radtkego zobacz na mapie Gdyni.