Nowe murale na budynkach w Gdańsku i Gdyni

13 lipca 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Łukasz Stafiej
Najnowszy artukuł na ten temat

Mural zamiast remontu klatki w kamienicy we Wrzeszczu

Na ścianach bloków na gdańskiej Zaspie i kamienic w gdyńskim Śródmieściu pojawiły się nowe, wielkoformatowe malowidła.Blokowisko na gdańskiej Zaspie to mała trójmiejska stolica malarstwa wielkoformatowego. Na ścianach tutejszych bloków można oglądać obecnie 45 murali. Choć pierwsze zostały namalowane z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska w 1997 roku dzięki inicjatywie artysty Rafała Roskowińskiego, większość powstała w ciągu ostatnich pięciu lat trwania festiwalu Monumental Art.

W piątek odbył się wernisaż czterech nowych prac, które od początku lipca na ścianach zaspiańskich wieżowców zobacz na mapie Gdańska malowało czterech artystów: Shai Dahan z USA (ul. Pilotów 6F), Key Detail z Białorusi (ul. Skarżyńskiego 6A), Jan Kalab z Czech (ul. Skarżyńskiego 4D) oraz San z Hiszpanii (ul. Bajana 7a).

- Tegoroczne prace próbują odpowiedzieć na pytania: "Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?" nawiązujące do obrazu Paula Gauguin - mówi Marta Bednarska, rzeczniczka Instytutu Kultury Miejskiej, organizatora festiwalu Monumental Art. - Artyści namalowali bardzo różnorodne prace. Kalab zrealizował geometryczny projekt, w którym bawi się kolistymi formami tworząc wrażenie głębi. Realizacja Białorusina przestawia piękną kobietę w haitańskim otoczeniu, roztaczającą swoje wdzięki i czar na wszystkich wkoło. San mówi, że w swoim muralu żartuje z globalizacji. Widać na nim czterech turystów, którzy spotkali się w jednym miejscu na ziemi i "wyrastają" z niej. Amerykanin namalował na ponad 30-metrowej ścianie wielkiego pilota w otoczeniu ptaków.

Nowe malowidła w przestrzeni miejskiej można oglądać również w Gdyni. Na ścianach budynków w Śródmieściu swoje prace kończą artyści zaproszeni do drugiej edycji street-artowej imprezy Traffic Design.

- W tym roku powstało 18 prac artystów z Polski i zagranicy. Zapraszamy nie tylko znanych twórców, ale staramy się również wyszukiwać nowe talenty - tłumaczy Natalia Kaczor, koordynatorka projektu. - Na przykład duet Blaqk z Grecji stworzył w Gdyni swoją największą jak dotąd realizację i doskonale wpisał się w architekturę budynku IX LO przy ul. Żeromskiego. Szczególnie ważny jest dla nas projekt Węzła Pokoju, czyli galerii plakatu społecznego stworzonej na pylonach wiaduktu w centrum miasta. W projekcie udział wzięli między innymi trójmiejscy artyści: Anita Wasik, Maciej Szupica, Jacek Staniszewski i Maciej Salamon.

Nowe prace Traffic Design oglądać można również na ścianach budynków przy placu Kaszubskim, ul. Waszyngtona, Jana z Kolna, Chrzanowskiego czy Warszawskiej. Wernisaż połączony ze spacerem szlakiem malowideł odbędzie się w sobotę, 20 lipca.
Murale:
86%

ozdabiają

8%

szpecą

6%

nie zwracam na nie uwagi

zakończona

łącznie głosów: 626