Nowe spektakle dostępne online, nie tylko z Trójmiasta

1 kwietnia 2020, 17:00
Łukasz Rudziński
aktualizacja:10:00 (3 kwietnia 2020)
Najnowszy artukuł na ten temat

Wybitne spektakle w wersji online. Najbliższy tydzień z teatrem w sieci

Kolejny tydzień przynosi nowe spektakle, które można zobaczyć online w internecie. Do sieci trafiają kolejne przedstawienia z kraju i Trójmiasta. Przyglądamy się najciekawszym propozycjom na najbliższe dni.Wydarzenia prezentowane online w najbliższym czasie


Aktualizacja, piątek 3 kwietnia, godz. 10

Ponownie w sieci oglądać będzie można spektakl Teatru Wybrzeże. Po "Ruskich" przyszedł czas na "Amatorki" Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak. "Prowadzona równolegle opowieść o dwóch związkach z perspektywy kobiet, to ironiczno-groteskowe zderzenie służalczego podporządkowania regułom patriarchatu z próbą ocalenia ideałów wykraczających poza przyziemne obowiązki i powinności kobiety. Jelinek oczywiście nie pozostawia złudzeń jak walka o wolność i kobieca emancypacja może się skończyć - pisaliśmy w recenzji spektaklu, który otrzymał wiele nagród w Polsce i zapraszany był za granicę. Nagranie spektaklu zobaczyć można w sobotę 4 kwietnia o godz. 17 i będzie dostępne przez 24 godziny. Link do wydarzenia na dole w ramce.

Aktualizacja, czwartek 2 kwietnia, godz. 15:00

Nowe spektakle online proponują Teatr Syrena w Warszawie oraz Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Teatr Syrena zaprasza na jeden ze swoich komediowych hitów - "Klub hipochondryków" w reżyserii Wojciecha Malajkata, a na scenie oprócz reżysera m.in. Zbigniew Zamachowski czy Piotr Polk. Z kolei Teatr im. Wilama Horzycy proponuje spektakl "Edyp Tyran" na podstawie "Króla Edypa" Sofoklesa w reżyserii Wojtka Klemma. Oba spektakle obejrzeć przez internet można w piątek 3 kwietnia o godz. 19.

Od piątku do poniedziałku 3-6 kwietnia dostępny będzie również kolejny spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie - "Krzyczcie, Chiny" wg Siergieja Tretiakowa w reżyserii Pawła Łysaka. W sobotę 4 kwietnia o godz. 19 zobaczyć można również premierę online "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, w reżyserii Aliny Moś-Kerger z Teatru Powszechnego w Radomiu. Spektakl wyemitowany zostanie w sobotę 4 kwietnia o godz. 19. Z kolei w niedzielny wieczór (godz. 20:05) premierę będzie mieć spektakl kostiumowy "Mieszczanin szlachcicem" przygotowany przez Kutnowski Teatr Amatorski im. A. Fredry w Kutnowskim Domu Kultury przez Jadwigę Kubiak.

Trójmiejskie nowości onlinePozytywne wieści napływają z Teatru Muzycznego w Gdyni. Telewizja Polska wyraziła zgodę, by ponownie udostępnić na swoim serwerze VOD musical "Chłopi" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Można więc obejrzeć produkcję, która zainaugurowała działalność Dużej Sceny Teatru Muzycznego po rozbudowie i do dziś jest jedną z wizytówek teatru.

ZOBACZ MUSICAL "CHŁOPI" (musical podzielony na cz. 1 i cz. 2, obie dostępne pod tym linkiem) - dla dorosłych.

Z kolei Konsulat Kultury prowadzony przez Gdyńskie Centrum Kultury rusza z interaktywnymi czytaniami online dla dzieci w cyklu "Bajka do wyboru" pt. "Klara i Frank" autorstwa Szymona Jachimka w wykonaniu Magdaleny Bochan-Jachimek. Dzieci dwukrotnie same zdecydują, jak powinni zachować się bohaterowie. Pierwszy fragment premierę ma w środę 1 kwietnia o godz. 16. Kolejne dwa w czwartek 2 kwietnia, a następne trzy w piątek 3 kwietnia.


Teatr Gdynia Główna proponuje z kolei kilka archiwalnych przedstawień, w tym występy słuchaczy Teatru Młodych z 2018 roku (etiuda "O szkodliwości palenia tytoniu" i jednoaktówka "Niedźwiedź" - oba według Antoniego Czechowa), dyplom II roku Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego - "8 przemian" w reżyserii Lorety Vaskovej z Litwy (2013) oraz akcję performatywną z cyklu "Chór Dzielnicowy" pt. "Płonące wieżowce". Ponadto obejrzeć można rejestrację plenerowej premiery Teatru Gdynia Główna z 2017 roku - "Masskę", inspirowaną "Maską" Stanisława Lema w reżyserii liderek Teatru Gdynia Główna Ewy Ignaczak i Idy Bocian.


Kolejny musical z udziałem dzieci proponuje Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis, wyprodukowane przez Teatr na Plaży w Sopocie. Tym razem jest to "Ryba w koronie" w reżyserii Jadwigi Kościk z udziałem dzieci ze wszystkich grup wiekowych teatru i dorosłych. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, opublikowana została także druga część "Wielkiej Podróży Dorotki" zespołu Baabus Musicalis.

Zobacz musical dziecięcy "Ryba w koronie" online, reż. Jadwiga Kościk - TEATR DLA DZIECI;

Zobacz musical dziecięcy "Wielka Podróż Dorotki" online cz. 2, reż. Jadwiga Kościk - TEATR DLA DZIECI.

Co ciekawego można zobaczyć przez internet poza TrójmiastemKolejne dwa swoje spektakle udostępnił Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Oba tytuły zdecydowanie warte polecenia - "Dybuka" Szymona An-skiego wyreżyserowała Anna Smolar w 2015 roku, z kolei "Burza" Szekspira w reżyserii Mai Kleczewskiej to jedna z najgłośniejszych premier w Polsce w 2012 roku. Do grona teatrów udostępniających swoje spektakle dołączył też Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, który udostępnił swoje "Poskromienie złośnicy" na podstawie dramatu Szekspira w reżyserii Marii Spiss.

Warto pamiętać o musicalu Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. "Śmierdź w górach" z 2006 roku to pierwsza produkcja za kadencji obecnego dyrektora Konrada Imieli, który wspólnie z Cezarym Studniakiem spektakl wyreżyserował. Dwa przedstawienia udostępnia w sieci również Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Zobaczyć można "Makbeta" Williama Szekspira w reżyserii Rafała Matusza z 2011 roku oraz przedstawienie dla dzieci "Gdzie jest babcia?" Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej w reżyserii tej pierwszej z 2012 roku.Nowości online z krajuCoraz częściej teatry regularnie zamieszczające swój repertuar online w internecie korzystają ze stałych pór emisji. I tak Teatr Żydowski w Warszawie swoje spektakle prezentuje w sieci we wtorki o godz. 19. Godzinę później - wtorki, godz. 20 - swoje produkcje udostępnia jednorazowo Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie. W piątki o 9:30 nowy tytuł co tydzień udostępnia Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, w sobotni wieczór (godz. 19) premiery online mają kolejne tytuły TR Warszawa, o tej samej porze dostępne są spektakle Teatru Nowego Proxima w Krakowie. W soboty o godz. 20 (czasem również w środy o tej samej porze) nagrania przedstawień udostępnia Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku,, zaś w niedzielne południe oglądać można przedstawienia Nowego Teatru w Warszawie. Część z nich to jednorazowe produkcje, inne udostępnione są widzom przez nieco dłuższy czas.

Najszybciej, bo tylko w środę 1 kwietnia od godz. 20 do północy, będzie można oglądać przez internet przedstawienie "Diabeł i tabliczka czekolady" na podstawie reportaży Pawła Piotra Reszki w reżyserii Kuby Kowalskiego z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Zachęceni powodzeniem "Fantazji o Ludwiczku" artyści związani z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie rozpoczynają emisję serialu teatralnego "Zamknięci w teatrze" w reżyserii Kuby Roszkowskiego. Serial będzie transmitowany w środy i soboty o godz. 20. Pierwszy odcinek w sobotę 4 kwietnia, już w środę 1 kwietnia czeka nas jedno krótkie "Intro" do serialu.

W czwartek i piątek 2-3 kwietnia Kutnowskie Centrum Kultury zaprezentuje podzielony na dwie części musical dla dzieci "Akademia Pana Kleksa" - premiera pierwszej części 2.04, a drugiej 3.04 o godz. 18:05. W piątek 3 kwietnia do sieci trafi również kolejny tytuł z Teatroteki Andersena, czyli spektakl Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Tym razem będzie to "Pastereczka i Kominiarczyk" autorstwa patrona teatru w reżyserii Daniela Arbaczewskiego. Tytuł dostępny będzie do godz. 22 w niedzielę 5 kwietnia.

Wydarzeniem tygodnia będzie premiera online spektaklu "Inni ludzie" według prozy Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa, który oglądać można w sobotę 4 kwietnia o godz. 19 w jednorazowej projekcji. Także w sobotę, o godz. 19 Teatr Nowy Proxima w Krakowie udostępni "Murzynów we Florencji" Vedrany Rudan w reżyserii Iwony Kepmy. Teatr Nowy Proxima jako jedyny wprowadził obowiązkowe opłaty za udostępnienie nagrania - 10 zł, które w całości idzie na bezetatowych aktorów, związanych z teatrem. Również w sobotę 4 kwietnia o godz. 19 premierę online będzie mieć spektakl "Dali" w wykonaniu Teatru Barakah w Krakowie według koncepcji Agaty Woźnickiej i Bartosza Ostrowskiego.

Skorzystaj z naszej bazy ogłoszeń


W niedzielę tradycyjnie już czeka nas premiera online Nowego Teatru w Warszawie. Tym razem jest to performans gościnny grupy Teraz Poliż, inspirowany zbiorem kobiecych fantazji seksualnych - "Lipa w cukrze" w reżyserii Magdy Szpecht. Tytuł dostępny będzie przez 36 godzin, od godz. 12 w niedzielę 5 kwietnia.

Zobacz nowości i wydarzenia online najbliższego tygodnia:

każda środa i sobota, godz. 20 - "Zamknięci w teatrze" - serial teatralny online, reż. Kuba Roszkowski, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - dla dorosłych;

środa, 1 kwietnia, godz. 20 - "Diabeł i tabliczka czekolady" online, reż. Kuba Kowalski, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie (tytuł dostępny online do godz. 23:59) - dla dorosłych;

czwartek, 2 kwietnia, godz. 19 - "Carmen" online, reż. Andrzej Chyra, Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie (jednorazowa projekcja) - dla dorosłych;

czwartek, 2 kwietnia, godz. 18:05 - "Akademia Pana Kleksa" online, cz. 1, Kutnowski Dom Kultury - TEATR DLA DZIECI;

piątek, 3 kwietnia - "Krzyczcie, Chiny", reż. Paweł Łysak, Teatr Powszechny w Warszawie (dostępny do końca poniedziałku 6 kwietnia) - dla dorosłych;

piątek, 3 kwietnia, godz. 9:30 - "Pastereczka i Kominiarczyk" online, reż. Daniel Orbaczewski, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie (dostępne do niedzieli 5.04, do godz. 22) - TEATR DLA DZIECI;

piątek, 3 kwietnia, godz. 18 - "Wanda Wasilewska", reż. Aleksandra Skorupa, Ośrodek Teatralny Rondo w Słupsku - dla dorosłych;

piątek, 3 kwietnia, godz. 18:05 - "Akademia Pana Kleksa" online, cz. 2, Kutnowski Dom Kultury - TEATR DLA DZIECI;

piątek, 3 kwietnia, godz. 19 - "Klub hipochondryków", reż. Wojciech Malajkat, Teatr Syrena w Warszawie (projekcja dostępna do poniedziałku 6 kwietnia, do godz. 23) - dla dorosłych;

piątek, 3 kwietnia, godz. 19 - "Edyp Tyran", reż. Wojtek Klemm, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu (projekcja dostępna do 2 maja) - dla dorosłych;

sobota, 4 kwietnia, godz. 11 - "Krakowskie abecadło", reż. Maćko Prusak, Teatr Ludowy w Krakowie (rejestracja dostępna w godzinach 11-14) - TEATR DLA DZIECI;

sobota, 4 kwietnia, godz. 17 - "Amatorki", reż. Ewelina Marciniak, Teatr Wybrzeże (projekcja dostępna przez 24 godziny od daty premiery) - dla dorosłych;

sobota, 4 kwietnia, godz. 19 - "Inni ludzie" online, reż. Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa (jednorazowa projekcja) - dla dorosłych;

sobota, 4 kwietnia, godz. 19 - "Murzyni we Florencji" online, reż. Iwona Kempa, Teatr Nowy Proxima w Krakowie (dostęp płatny, 10 zł, link aktywny przez trzy dni od daty premiery) - dla dorosłych;

sobota, 4 kwietnia, godz. 19 - "Dali", reż. Agata Woźnicka i Bartosz Ostrowski, Teatr Barakah w Krakowie - dla dorosłych;

sobota, 4 kwietnia, godz. 19 - "Ferdydurke", reż. Alina Moś-Kerger, Teatr Powszechny w Radomiu - dla dorosłych;

sobota, 4 kwietnia, godz. 20 - "Stan wyjątkowy" online, reż. Ludomir Franczak, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku (dostępny przez 24 godziny od daty premiery) - dla dorosłych;

niedziela, 5 kwietnia, godz. 12 - "Lipa w cukrze" online, reż. Magda Szepcht, Nowy Teatr w Warszawie (dostępne do północy w poniedziałek 6 kwietnia) - dla dorosłych;

niedziela, 5 kwietnia, godz. 20:05 - "Mieszczanin szlachcicem", reż. Jadwiga Kubiak, Kutnowski Teatr Amatorski im. A. Fredry, Kutnowski Dom Kultury - dla dorosłych;

wtorek, 7 kwietnia, godz. 19 - "Berek" online, reż. Maja Kleczewska, Teatr Żydowski w Warszawie (jednorazowa projekcja) - dla dorosłych;

wtorek, 8 kwietnia, godz. 20 - "Pluton p-brane" online, reż. Mateusz Pakuła, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie (jednorazowa projekcja) - dla dorosłych.

Julianna Graczyk i Damian Bajgier

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Julianna Graczyk

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Damian Bajgier

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Tancerze

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Tancerze

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Tancerze

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Damian Bajgier

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Damian Bajgier

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Julianna Graczyk

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Przemysław Jurewicz

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Przemysław Jurewicz

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Damian Bajgier

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Tancerze

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Julianna Graczyk i Przemysław Jurewicz

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Przemysław Jurewicz

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Damian Bajgier

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Przemysław Jurewicz i Julianna Graczyk

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Przemysław Jurewicz

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Damian Bajgier

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Tancerze

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Tancerze

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Julianna Graczyk

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Przemysław Jurewicz i Julianna Graczyk

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Publiczność

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Spektakl "Ryba w Koronie"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Publiczność

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Publiczność

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Joanna Kurkowska

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Joanna Kurkowska

fot. Joanna Kurkowska

Tomasz Fogiel

fot. Joanna Kurkowska

fot. Joanna Kurkowska

Sebastian Wisłocki i Karolina Trębacz

fot. Joanna Kurkowska

fot. Joanna Kurkowska

Karolina Trębacz

fot. Joanna Kurkowska

fot. Joanna Kurkowska

fot. Joanna Kurkowska

fot. Joanna Kurkowska

fot. Joanna Kurkowska

Karolina Trębacz i Bernard Szyc

fot. Joanna Kurkowska

fot. Joanna Kurkowska