Brzmienia Trójmiasta, czyli lokalne nowości muzyczne

3 marca 2021, 8:00
Mateusz Groen
SKINNY - SIMPLE:

Początek roku to okres, w którym trójmiejscy muzycy nagrywają sporo singli, wypuszczają też nowe płyty. Jedne opiewają w klimaty muzyki elektronicznej czy też alternatywnego rocka, w innych zaś czuć ducha dawnych czasów. Trójmiejska muzyka jest różnorodna, ale zawsze ze znakiem jakości. Warto ją poznać, a my wam to ułatwiamy, prezentując piosenki nagrane w ostatnich tygodniach przez lokalnych artystów.Nadchodzące imprezy w Trójmieście


Elektronika, syntezatory, a może alternatywny rock?Przegląd nowości z Trójmiasta rozpoczynamy od piosenki Simple Michała Skórki. Popularny Skinny jest założycielem znanego w kręgach słuchaczy muzyki electro duetu Skinny Patrini. Jednak 21 lutego wypuścił nowy solowy album "Lust". Obok Skinny'ego na najnowszej płycie usłyszymy m.in. Kasię Stankiewicz, znaną z zespołu Varius Manx.

- Drugi album będzie sporym powiewem świeżości na polskim rynku muzycznym. Piękne, naładowane niezwykłym ładunkiem emocjonalnym ballady, przywołujące na myśl najlepsze momenty z okresów świetności Placebo czy Sneaker Pimps, przeplatane energetycznymi utworami spod znaku Depeche Mode, a do tego masywne, industrialne brzmienia, budzące skojarzenia z twórczością Trenta Reznora. Wszystko to skomponowane i wyprodukowane przez jednego artystę - Skinny'ego, który swoim charakterystycznym i charakternym stylem wprowadza z każdym swoim albumem nową jakość na krajowej scenie muzycznej - informuje artysta.
Paweł Przyborowski - Kolorowych snów:
Utwór "Kolorowych snów" wydany przez Pawła Przyborowskiego to jedna z piosenek, którą znajdziemy na płycie "Nieśmiesznie". Jak wspomina autor, nowy album koncentruje się na niepewności, obawach i niepogodzie. Słowom piosenek wtóruje muzyka wypełniona trzaskami, elektroniką oraz fragmentami gitarowych i syntezatorowych zapętleń. Na płycie usłyszymy gościnnie: Maję Domachowską z zespołu Kwiaty, Kasię Siepkę z zespołów Byty i Glątwa oraz Joannę Rybkę z Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Czytaj więcej: Sławek Jaskułke: obrazy malowane dźwiękiem

Flamingo Cartel Presented by DJ Taro - Blow a Kiss (feat. Eddie Cane):
Blow a Kiss to nowy singiel Arkadiusza Rosińskiego, który rozwija swoją producencką działalność pod szyldem Flamingo Cartel. Gościem specjalnym jest amerykański wokalista Eddie Cane. Blow a Kiss to połączenie groove'u disco oraz EDM. Inspiracją do stworzenia piosenki była chęć skonfrontowania ze sobą gatunków i stylistyki Chromeo oraz Olivera Heldensa. Singiel został wydany 14 lutego.

Czytaj więcej: Flamingo Cartel robi furorę w Japonii

Pink Freud - B4:
Nowa piosenka i teledysk do utworu "B4" został nakręcony w "nieokiełznanych okolicznościach przyrody" i jak wspomina zespół, nawiązuje do energii, dzikości i poczucia wolności członków zespołu, którzy te właśnie wartości chcieliby przekazać słuchaczom za pośrednictwem swojej muzyki. "B4" prezentuje artystyczne odbicie osobowości muzycznych członków Pink Feud, którzy kochają tworzyć i grać razem. Singiel pochodzi z płyty "Piano forte brutto netto".

Sea Saw - Disco in Kenosha:
Trójmiejski zespół Sea Saw prezentuje singiel ze swojej debiutanckiej płyty, której premiera miała miejsce 26 lutego. "Disco in Kenosha" to opisanie muzyką krótkiego momentu między nocą a dniem, a także towarzyszącemu mu uczuciu zagubienia. To też stan, w którym zaczynamy taniec ze swoimi myślami, coraz mniej reagujemy na otaczającą nas rzeczywistość, a coraz bardziej zanurzamy się w tej kreowanej przez naszą wyobraźnię. Styl muzyczny Sea Saw można określić jako poszukiwanie tego, co nieznane w gitarowej psychodelii, podżegane pozawymiarową ciekawością. Zespół posługuje się zarówno stonowaną melodyjnością, jak i surowym hałasem.

Żurawie - Balkony:
Zespół Żurawie 26 lutego wypuścił debiutancki album zatytułowany "Poza Zasięgiem". Jak sami podkreślają, grają zarówno "noise rock", jak i inne rzeczy, gdyż muzyka tworzona przez Żurawie jest syntezą wielu klimatów muzycznych. Na płycie usłyszymy rockowe klimaty balladowe, ale nie obejdzie się także bez elektronicznych bitów. Płytę zapowiadał singiel "Balkony", w którym uwagę zwracają powolne zwrotki i żywiołowe dance-punkowe refreny.

Wyniki plebiscytu na najciekawszą płytę minionego rokuVincent - Mój Dom (Acoustic Version):
Vincent, czyli Marcin Wincenciak, to jeden z kilku artystów zrzeszonych w wytwórni płytowej Seagull Ross. Muzyka Vincenta niekiedy potrafi przypomnieć nam tę tworzoną przez Ralpha Kaminskiego. Jego brzmienia są kojące, z pozytywnym duchem, zawierają w sobie nutę nostalgii. Muzyka młodego artysty została doceniona przez producentów nowego serialu TVN - "Tajemnica Zawodowa", w którym to wykorzystane zostały jego numery. Singiel "Mój dom" to piosenka o poszukiwaniu siebie i swojego miejsca na ziemi. To też utwór o odkrywaniu swojej tożsamości i tęsknocie za miejscem, które jest swoistym azylem. Do współpracy przy utworze Vincent zaprosił charyzmatyczną wokalistkę Jagodę Kudlińską z zespołu Lor.

Tomasz Chyła Quintet - The Ritual (feat. Art'n'Voices):
Utwór The Ritual zapowiada trzecią płytę kwintetu pt. "Da Vinci". Na singlu usłyszymy żeński skład zespołu Art'n'Voices, a jego wyrazistą cechą są miarowe uderzenia w gong. Nie brakuje też ostrych riffów, orkiestrowego rozmachu i dla kontrastu - dźwiękowego minimalizmu. W muzyce kwintetu usłyszymy zarówno jazz, rock, folk, jak i punk, a wszystko ze sporą dozą energii, naturalności, która nadaje utworom bardzo ciekawe brzmienie.

Dance Like Dynamite - Nie ma nas:
"Nie ma nas" to jeden z ostrzejszych utworów z dzisiejszego zestawienia. Pochodzi z płyty "Litania kłamstw". Wyczujemy w nim klimat rocka z mocnymi podbiciami perkusji. Dance Like Dynamite to zespół grający muzykę tak różnorodną, jak różne są rodowody muzyków tworzących go. Spotkali się tu muzycy Made in Poland, Vulgar, Blenders, Golden Life, Sweet Noise czy Dody.

Czytaj więcej: Nowa epka od zespołu Byty. Elektronika w sensualnym wydaniu

KOMBI - Minerał:
Piosenka "Minerał życia" to zapowiedź nowej płyty zespołu, która ma zostać wydana w 2021 r. Utwór ma klasyczny dla zespołu styl, w którym to kluczową rolę odgrywają syntezatory, sampler i vocoder. Tematem piosenki jest zagubienie się narratora (może nim być każdy z nas) w poszukiwaniu szczęścia gdzieś daleko, podczas gdy jest ono bardzo blisko, czasem wprost pod ręką. Szczęście symbolizuje w piosence tytułowy minerał życia, gwarantujący to, co najważniejsze, i wyzwalający energię życiową. Tym minerałem życia najczęściej jest ukochana osoba, ale może też być inna wartość, jak wolność, ojczyzna, dom, natura, religia, zdrowie, sztuka.

Czytaj więcej: Minerał życia. Nowa piosenka zespołu Kombi

Druga Fala - Kochaj Mnie za Nic (studio mix):
Utwór "Kochaj mnie za nic" został stworzony przez wydawnictwo muzyczne Muzeum Miasta Gdyni. To projekt będący próbą spojrzenia na dorobek lokalnej sceny alternatywnej przez pryzmat młodych twórców wywodzących się z Gdyni i okolic. Ich wrażliwość, otwartość na nowe formy muzyczne, chęć poszukiwania i przekraczania barier stylistycznych łączy ich bezpośrednio z protoplastami tutejszej nowej fali. Nowe interpretacje dawnych gdyńskich nowofalowych utworów to dialog teraźniejszości z przeszłością oraz przypomnienie tych ponadczasowych, łączących wiele muzycznych stylistyk kompozycji i tekstów. W składzie koncertowym supergrupy, oprócz przedstawicieli takich formacji jak m.in. Sautrus, Kiev Office, Roszady, znalazły się także dzieci muzyków Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej, jak i muzycy takich grup, jak Apteka czy Hedone.

Czytaj więcej: Illusion, Michał Miegoń i Gravelord. Recenzje nowych płyt z Trójmiasta
Kiedy najczęściej słuchasz muzyki?
15%

w drodze do pracy

29%

podczas jazdy samochodem

31%

w domu, by się zrelaksować

5%

podczas podróży lub spaceru

2%

podczas treningu

18%

w innej sytuacji

zakończona

łącznie głosów: 93