Nowy Image Teatru Wybrzeże?

9 marca 2001 (artykuł sprzed 20 lat)
Najnowszy artukuł na ten temat Teatr "Wybrzeże" pięknieje
Czy to możliwe, że zaniedbywany przez lata Teatr Wybrzeże stanie się jednym z najpiękniejszych gmachów teatralnych w Polsce? Nie tak dawno wrzało w Teatrze od niezadowolenia aktorów, problemów finansowych i wzajemnego oskarżania się osób piastujących kierownicze stanowiska. Nowy dyrektor Maciej Nowak ma ambicje nie tylko poprawić wizerunek teatru, ale zrobić z niego prawdziwą świątynie sztuki teatralnej.

Dziwi fakt, że Teatr Wybrzeże do tej pory w ciężkiej finansowej sytuacji, uciekający się do całofasadowej reklamy sponsora w celu wymiany okien, nagle znalazł środki na kapitalny remont i przebudowę, które pochłonąć mają około 3-4 milionów złotych. Faktycznie środki te przekazał Urząd Marszałkowski, który potraktował tę inwestycję jako priorytetową na ten rok.

Projekt przebudowy zakłada między innymi całkowitą zmianę formuły wnętrza, które ma zamienić się w amfiteatr. Zmianie ulegną również foyer i fasada budynku, która zyska bardziej dostojny wygląd. Zostaną zmienione fotele na widowni i oświetlenie. Powstaną oryginalne galeryjki i stanowiska eksponujące zdjęcia i pamiątki z życia teartu. Budynek, w którym obecnie mieści się teatr jest trzecim z rzędu w jego długiej historii. Obecny liczy sobie niecałe czterdzieści lat i znacznie odbiega wyglądem od poprzednich. Budowany w latach 60-tych nie oparł się tendencji ówczesnej architektury i obecnie straszy swoim wyglądem, który bardziej przypomina halę, czy bazar niż teatr.

Gdyby udało się zrealizować wszystkie zamierzenia przebudowy mielibyśmy w Gdańsku wreszcie teatr na miarę 1000 - letniego Gdańska, teatr nie odbiegający od znanych europejskich obiektów tego typu.