Nowy mural w przejściu podziemnym pod ul. Okopową i Podwalem Przedmiejskim

31 lipca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Rudziński

Po raz drugi z rzędu w przejściu podziemnym pod skrzyżowaniem ulic Okopowa i Podwale Przedmiejskie zobacz na mapie Gdańska w trakcie Festiwalu Szekspirowskiego pojawił się mural o tematyce inspirowanej sztukami Szekspira. To druga ściana przyozdobiona w ten sposób w tym miejscu przy współpracy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Akademii Sztuk Pięknych oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. 31 lipca odbył się wernisaż muralu "Jak wam się podoba", przygotowanego przez studentów ASP w Gdańsku.Mural powstał pod opieką artystyczną artystki wizualnej Iwony Zając w ramach jej autorskiego projektu "Jak wam się podoba". Autorka wprowadza motywy inspirowane twórczością Williama Szekspira w przestrzeń miasta. Wybór jeszcze kilka lat temu mocno zaniedbanego przejścia podziemnego pod skrzyżowaniem Okopowa - Podwale Przedmiejskie jest celowy. Łączy ono symbolicznie Główne Miasto ze Starym Przedmieściem i sąsiaduje z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Korzystają z niego tysiące osób - mieszkańców, turystów i studentów zmierzających na uczelnie. Oprócz funkcji estetycznej (uporządkowywania przestrzeni miejskiej) nowy mural spełnia też funkcję informacyjną.

Motywem przewodnim tegorocznego muralu jest twórczość Szekspira oraz motyw drogi - to m.in. mapa, szeroko rozumiany węzeł komunikacyjny oraz kierunki. Wybrano również cytaty z dzieł Szekspira z motywem drogi: "Coś tu się złego święci, coś tu krzywo idzie" (z "Hamleta"), "Zbrodnie i spod ziemi wychodzą, aby stać się widocznymi" ("Hamlet"), "Do moich celów nie prowadzą drogi krzywe"("Król Lear"), "Wszystko jest dobre, co do celu wiedzie" ("Sen nocy letniej"). Najbardziej efektownym z malunków jest widok na Teatr Szekspirowski z otwartym dachem.

- Podczas wernisażu zeszłorocznego muralu przechodnie pytali o drogę i ten temat zainspirował tegoroczną realizację. W obraz ścienny wpleciono motywy ułatwiające przechodniom przemieszczanie się w tunelu. Dlatego ostatni z bohaterów namalowanych w muralu po prawej stronie "idzie" w stronę Teatru Szekspirowskiego, informując wszystkich, że "Szekspir" jest nieopodal - wyjaśnia Anna Ratkiewicz-Syrek z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Mural wykonano przy użyciu szablonów powstałych w ramach fakultetu na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W jego realizację zaangażowało się również Patio ASP. Dziewięcioro twórców: Michał Garnowski, Ela Golińska, Dorota Jabłońska, Dorota Kozłowska, Marta Lipiec-Bortkiewicz, Michalina Niebrzydowska, Alicja Piechota, Daria Umerli, Marta Zatoń - wykonało pracę w dniach 26-31 lipca.

- Spotykaliśmy się od marca, podczas fakultetu na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim na zajęciach z Anną Ratkiewicz-Syrek. W trakcie zajęć wybieraliśmy nazwę, dobieraliśmy kolory i temperatury barw, poznawaliśmy to przejście podziemne. By zrealizować projekt musiałam uzyskać zgodę trzech wydziałów GZDiZ, który bardzo nam pomógł wykonując remont przejścia. Najważniejszą wartością tego projektu jest długodystansowość. Co roku chcemy krok po kroku przywracać to przejście, by jak najlepiej nam wszystkim służyło - mówi Iwona Zając, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.
Realizacja muralu "Jak wam się podoba" jest kontynuacją corocznego malowania przejścia tak, jak to miało miejsce w latach 2006-2011, dzięki czemu przejście utrzymuje swoją tożsamość i przestaje wyglądać na miejsce zaniedbane i opuszczone. GZDiZ zaangażował się w remont tunelu. Oprócz przygotowania ściany pod malowidło przeprowadził naprawę sufitu. Na przełomie 2018/2019 mają się pojawić profesjonalne tablice informujące przechodniów, w jakim kierunku prowadzi dane wyjście.

To druga ściana, którą w przejściu podziemnym pod skrzyżowaniem ulic Okopowa - Podwale Przedmiejskie zajął mural o tematyce szekspirowskiej. W planach jest adaptacja kolejnych ścian przejścia pod następne prace.
Czy podoba ci się pomysł malowania murali o tematyce szekspirowskiej w przejściu podziemnym pod. ul. Okopowa - Podwale Przedmiejskie?
68%

zdecydowanie tak, dzięki temu to przejście przestaje straszyć

10%

raczej tak, poprzedni mural przetrwał już rok, więc jest nadzieja, że tym razem będzie podobnie

22%

nie, taka twórczość nic pozytywnego nie wnosi, szkoda na to środków

zakończona

łącznie głosów: 294