Nowy pomysł na bibliotekę. Rusza Bibliocamp

6 maja 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
łs

Biblioteka to nie tylko książki. To obecnie przede wszystkim miejsce poszukiwania inspiracji, wymiany doświadczeń i nauki nowych technologii. Tak uważają organizatorzy cyklu spotkań i warsztatów Bibliocamp. Projekt rusza w czwartek, 8 maja i potrwa z przerwami do września.Bezpieczeństwo w sieci, kreowanie własnego wizerunku, tworzenie treści na blogi i do mediów społecznościowych czy pozyskiwanie funduszy na działalność kulturalną - to tylko niektóre z tematów, które zostaną poruszone podczas projektu Bibliocamp 2014.

- Bibliocamp jest odpowiedzią na nowe potrzeby użytkowników bibliotek - twierdzi pomysłodawczyni i koordynatorka projektu, Alicja Lipińska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Projekt skierowany jest do osób, które w bibliotece szukają inspiracji, wymiany doświadczeń i chcą się uczyć nowych rzeczy. Warsztaty i spotkania dla dzieci i dorosłych będą się odbywać w maju, czerwcu i we wrześniu.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek, 8 maja o godz. 15:30 w Filia 62 w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Pisarka Marta Trzeciak poprowadzi warsztaty kreatywności "Jak usłyszeć pomysł, jak napisać obraz?" (zapisy: filia_62@wbpg.org.pl).

W programie przewidziano m.in. warsztaty dla rodziców, o tym jak chronić bezpieczeństwo swoje i swojego dziecka w mediach społecznościowych; spotkanie dla lokalnych aktywistów, na którym dowiedzą się, jak promować swoje inicjatywy w Internecie; warsztat pisania tekstów do sieci czy praktyczne porady, jak zebrać fundusze na wydanie własnej książki. W majowych i czerwcowych, otwartych dla publiczności spotkaniach wezmą udział animatorzy kultury, edukatorzy medialni, naukowcy i społecznicy.

Wrześniowa część Bibliocamp będzie skierowana przede wszystkim do bibliotekarzy.

- Zmiana roli bibliotek to duże wyzwanie dla pracujących w nich ludzi - mówi Natalia Gromow, rzecznik prasowy WiMBP. - Bibliotekarz dzisiaj to często animator kultury i lokalnej społeczności, broker informacji i edukator. Dlatego w ramach wrześniowych spotkań przygotowaliśmy specjalną ofertę dla pracowników bibliotek, która pomoże im odnaleźć się w wirtualnej rzeczywistości i wykorzystywać nowe możliwości.

Wstęp na wszystkie wydarzenie w ramach Bibliocamp jest wolny, ale warto zadbać o wcześniejsze zapisy - zobacz szczegółowy program.

Tak wyglądał Bibliocamp trzy lata temu.

łs