Nowy serial online dla dzieci - "Plastusiowo"

25 kwietnia 2020, 8:00
Łukasz Rudziński

Teatr na Plaży w Sopocie siłami aktorów i aktorek Teatru Czwarte Miasto przygotowuje nowy serial teatralny online - "Plastusiowo". Premiera pierwszego odcinka odbędzie się w niedzielę, 26 kwietnia, o godz. 11 na stronie Teatru na Plaży i jego serwisach społecznościowych. Kolejne odcinki w następne niedzielne przedpołudnia.Skorzystaj z usług online


Serial teatralny Teatru na Plaży w Sopocie liczyć ma docelowo pięć odcinków. W każdym z nich zostaną zaprezentowane nowe przygody bohaterów znanych ze spektaklu Teatru Czwarte Miasto - "Szkolne przygody Tosi i Plastusia" na podstawie książki "Plastusiowy pamiętnik" Marii Kownackiej, który wyreżyserował Dariusz Majchrzak.

- To nasz debiut w takiej formie. Każdy z odcinków zostanie zrealizowany w innej technice teatralnej, a dodatkowo po każdej opowieści dzieci poznają warsztatowe sekrety teatru cieni, teatru lalki, animacji poklatkowej czy tworzenia postaci z papieru. Pierwszy przygotowałam, animując figurki z plasteliny, głos podłożyła Hania Łubieńska. W kolejne zaangażowani będą inni artyści związani z Teatrem Czwarte Miasto - mówi Dorota Sadowska, aktorka i producentka spektakli Teatru Czwarte Miasto.
Wiadomo, że drugi odcinek zrealizowany będzie poklatkowo za pomocą wycinanek przez Mateusza Felińskiego. W kolejnym opowieści o Plastusiu za pomocą teatru cieni przedstawią Martyna Janczewska i Jakub Piprowski, później wersję ilustracyjną przygotuje Magdalena Kurek, forma ostatniego zaplanowanego odcinka nie jest jeszcze pewna, być może będzie to teatrzyk pacynkowy lub teatrzyk wykorzystujący technikę origami.

- Kilkunasto- i dwudziestominutowe odcinki to tylko część projektu. Wokół każdego z nich zbudowane będą miniwarsztaty poświęcone temu, jak samemu stworzyć bohaterów serialu. Przewidujemy też rebusy dla dzieci. Udostępnimy adres, na który będzie można przysłać swoje prace i podzielić się nimi z innymi, bo zamierzamy je opublikować - uzupełnia Michał Grubman, szef Teatru na Plaży.
Na dzieci czekać będzie specjalna e-mailowa poczta plastusiowa (adres e-mail: plastusiowo@teatrnaplazy.pl), gdzie będzie można wysyłać swoje prace zainspirowane odcinkami serialu. Autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody.

Serial o pandemii Teatru Miniatura: Papety z ostatniej chwiliPrzypomnijmy, że to niejedyny serial dla dzieci, przygotowywany przez trójmiejskie teatry. Miejski Teatr Miniatura udostępnił już dwa odcinki swojego serialu "Papety: z ostatniej chwili" (cały serial liczyć ma pięć odcinków).