O tych artystach z Trójmiasta usłyszymy w 2021 roku

11 stycznia 2021, 8:15
Magdalena Raczek
W nowym roku na pewno nie zabraknie ciekawych projektów muzycznych. Na zdjęciu Mikołaj Trzaska i Olo Walicki, część nowego projektu DUETY. Więcej zdjęć (49)

W nowym roku na pewno nie zabraknie ciekawych projektów muzycznych. Na zdjęciu Mikołaj Trzaska i Olo Walicki, część nowego projektu DUETY.

fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl

W nowym roku na pewno nie zabraknie ciekawych projektów muzycznych. Na zdjęciu Mikołaj Trzaska i Olo Walicki, część nowego projektu DUETY.

fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl

Nowy rok to dla każdego nowe wyzwania, inspiracje i nadzieja na lepsze czasy. Ten miniony nas nie oszczędzał, więc tym bardziej optymistycznie patrzymy przed siebie. Warto myśleć pozytywnie, dlatego zaglądamy do trójmiejskiego świata kultury i sztuki, aby przekonać się, jakie sukcesy czekają na naszych lokalnych artystów. Przedstawiamy kilka znanych postaci, o których naszym zdaniem będzie głośno w rozpoczętym właśnie 2021 roku.Wydarzenia online w Trójmieście


Katarzyna FiguraKatarzyna Figura to aktorka filmowa i teatralna, absolwentka warszawskiej PWST. Od 2013 r. mieszka w Orłowie, wykłada w Gdyńskiej Szkole Filmowej, a na co dzień jest aktorką Teatru Wybrzeże. Niedawno została laureatką Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2019 w kategorii Kreacje Artystyczne, za wiarygodną i pełną namiętności tytułową kreację w spektaklu "Fedra". Spektakl ten został uznany za wybitny na tamtorocznych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

Figurę wkrótce zobaczymy w nowej kreacji teatralnej - będzie to rola w "Emigrantkach" w reż. E. Depty. W kinie z kolei będzie można zobaczyć aktorkę w kilku produkcjach: w polskim kandydacie do Oscara - "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej, gdzie Figura gra jedną z kilku drugoplanowych ról, w "Chrzcinach" Jakuba Skoczenia, gdzie wciela się w główną bohaterkę, Franciszkę, a także w filmie pt. "Dziewczyny z Dubaju" Marii Sadowskiej oraz w "The End" Tomasza Mandesa.

Magdalena GrzebałkowskaNa maj zapowiadana jest nowa książka sopocianki, reporterki i biografistki - Magdaleny Grzebałkowskiej. Każda kolejna książka tej pisarki, laureatki wielu nagród dziennikarskich i literackich, jest wyczekiwana i uznawana za bestseller. Wydała dotąd tytuły: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego", "Beksińscy. Portret podwójny", "1945. Wojna i pokój" oraz "Komeda. Osobiste życie jazzu".

Najnowsza pozycja ma przedstawiać obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. Ich niezwykłe historie autorka tropiła m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Polsce i na najodleglejszych krańcach Gułagu. Tytuł roboczy książki to "Dzieci wojny".

Katarzyna WarzechaKatarzyna Warzecha to młoda reżyserka, urodzona w 1989 r. w Gdańsku. Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz Wajda School&Studio w Warszawie. Jej krótkometrażowy film animowany "We Have One Heart", pokazywany i nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach, zdobył m.in. główną nagrodę Złoty Hugo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.

Oznacza to, że film gdańskiej reżyserki trafił na tzw. długą listę propozycji oscarowych i będzie brany pod uwagę przez członków Akademii Filmowej. Film opowiada o losach rodziny gdańskiego muzyka i malarza Adama Witkowskiego. W tej 11-minutowej produkcji wykorzystano elementy animacji oraz dokumentu w postaci wideo i zdjęć.

Film Warzechy to potencjalny kandydat do Oscara. Więcej zdjęć (49)

Film Warzechy to potencjalny kandydat do Oscara.

mat. prasowe

Film Warzechy to potencjalny kandydat do Oscara.

mat. prasowe

Mirosław BakaZnakomity aktor filmowy i teatralny Mirosław Baka razem z Katarzyną Figurą został nagrodzony Pomorską Nagrodą Artystyczną 2019. Aktor otrzymał nagrodę za mistrzowską rolę Williego Lomana w spektaklu "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia w Teatrze Wybrzeże. I to właśnie u tego reżysera i na deskach tej sceny będzie można wkrótce zobaczyć Bakę w nowej roli - zagra tytułowego Fausta. Premiera spektaklu planowana jest na wiosnę.

Z kolei na filmową kreację aktora poczekamy jeszcze rok, bo adaptacja noblowskiej powieści Władysława Reymonta pt. "Chłopi" w reżyserii Doroty Kobieli zostanie pokazana w kinach dopiero w 2022 r. Film jest realizowany techniką animacji malarskiej, inspirowaną sztuką Młodej Polski. Za produkcję odpowiada studio animacji znane z filmu "Twój Vincent". Mirosław Baka zagra w niej postać Macieja Boryny.

Od kilku lat czekamy także na premierę filmu pt. "Klecha", w którym artysta zagrał główną rolę księdza Romana Kotlarza. Fani aktora mogą go z kolei posłuchać w słuchowisku "Ostry Dyżur" autorstwa Wojciecha Fułka.

DUETY: Walicki, Wiśniewski, Trzaska, Bryndal, JanuszkiewiczIgnacy Jan Wiśniewski - pianista, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej jesienią 2020 r. zainicjował nowy projekt "DUETY", do którego zaprosił czterech improwizujących wirtuozów: saksofonistę Mikołaja Trzaskę, kontrabasistę Olo Walickiego, perkusistę Michała Bryndala, wszechstronnego improwizatora grającego na co dzień w zespole Voo Voo oraz śpiewającego aktora Marcina Januszkiewicza, zwycięzcę Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Nowa płyta "DUETY" ma się ukazać na początku 2021 r.

Mariusz WarasJeden z najważniejszych trójmiejskich artystów street-artu - Mariusz Waras, tworzący pod pseudonimem M-city, co jakiś czas daje o sobie znać i nie inaczej będzie w tym roku, bo już 1 stycznia ukazała się w mediach społecznościowych jego nowa praca.

To artysta wszechstronny: malarz zewnętrzny, grafik, ilustrator, projektant, twórca instalacji, kurator. W ostatnim czasie stworzył w Trójmieście "galerię społecznego muralu", w której znalazły się jego zaangażowane społecznie murale komentujące polską rzeczywistość. Należą do nich m.in prace ukazujące polskich polityków: Jarosława Kaczyńskiego jako rzymskiego cezara, Piotra Glińskiego jako faraona, Jana Szyszkę jako myśliwskie trofeum, Antoniego Macierewicza bawiącego się papierowym samolotem jako Mały Modelarz, ministra edukacji - Przemysława Czarnka z garnkiem na głowie i przerwanym napisem "edu" - "ja" czy byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Już na początku stycznia Waras po raz kolejny odniósł się w swojej twórczości do sytuacji politycznej, tym razem wykorzystując do tego klocki LEGO. Zbudował z nich wymowne instalacje: pierwsza to pomnik smoleński otoczony kordonem policji, druga jest odwzorowaniem pomnika "Zatrute źródło", który przedstawia papieża Jana Pawła II jako tytana dźwigającego czarny głaz nad głową. W pracy Warasa papież stoi przed aktywistkami ze Strajku Kobiet, które w ramach protestu weszły do "pełnego krwi" basenu otaczającego tę rzeźbę. Trzecia praca to z kolei przedstawienie obrony kościoła św. Krzyża przez straż narodową. W rękach obrońców z LEGO są m.in. chochla do zupy, miotła, czarodziejska różdżka, megafon, przepychacz do WC i siatka na motyle. Prace te można oglądać w mediach społecznościowych artysty.

Stefan WesołowskiKompozytor, skrzypek i producent muzyczny, muzyk multiinstrumentalista, urodzony w 1985 r. w Gdyni. Absolwent francuskiej Académie Musicale de Villecroze. Stefan Wesołowski to artysta rozwijający się i udzielający na wielu polach, a jednym z nich jest ostatnio muzyka filmowa. Niedawno miały premierę dokumenty "Tony Halik" Marcina Borchardta i "Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka", do których skomponował muzykę.

Obecnie pracuje nad irlandzko-polską koprodukcją "Wolf" w reżyserii Nathalie Biancheri, kończy też pracę nad filmem "Ucieczka na Srebrny Glob" w reżyserii Kuby Mikurdy (dokument o Andrzeju Żuławskim). Wesołowski napisał także muzykę do serialu "Kajko i Kokosz", który produkuje Netflix. Ten 26-odcinkowy serial na podstawie komiksu obejrzymy również w tym roku.

Tomasz ZiętekTomasz Ziętek to pochodzący ze Słupska młody aktor, absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Jest także wokalistą i gitarzystą w trójmiejskim zespole The Fruitcakes, a The Ape Man Tales to jego solowy, akustyczny projekt.

Ziętek, mimo młodego wieku, ma już na swoim koncie kilka ważnych ról filmowych m.in w produkcjach: "Cicha noc", "Boże Ciało", "Kamerdyner", "Body/Ciało", "Carte Blanche", "Demon" i wielu innych. W tym roku będzie go można zobaczyć w kilku nowych filmach: w "Żużlu" Doroty Kędzierzawskiej, gdzie wcielił się w główną rolę, podobnie jak w "Orle. Ostatnim patrolu" Jacka Bławuta oraz w filmie "Żeby nie było śladów", opartym na bestsellerowym, nagrodzonym NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza o tym samym tytule. Premiera planowana jest na październik. Ziętka zobaczymy także w produkcji o Kalinie Jędrusik "Bo we mnie jest seks", w której zagra Kazimierza Kutza.

To oczywiście nie wszyscy twórcy i twórczynie, których dzieła usłyszymy, zobaczymy czy przeczytamy w nowym roku. Miedzy innymi na wiosnę 2021 r. Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk szykują premierę szóstej płyty Kombii, którą zapowiadają dwa single "Ochroń nas" oraz "Przetrwamy".

Ponadto dużo nowych książek czeka nas w trójmiejskim świecie literackim. Kontynuację "Dziewczyny z gór" zapowiedziała Małgorzata Warda, a jej imienniczka - Małgorzata Oliwia Sobczak wydać ma wyczekiwany przez fanów trzeci tom z serii "Kolory zła". Również inny znany trójmiejski autor kryminałów - Piotr Borlik napisał kolejną powieść pt. "Skłam, że mnie kochasz", którą będziemy mogli przeczytać już w marcu.

To jedynie przykłady. Kultura i sztuka w Trójmieście, mimo panującej pandemii, mają się dobrze, dlatego nie obawiam się o ich różnorodność i dobrostan w rozpoczętym właśnie roku.