Olga Tokarczuk z literackim Noblem. Komentarze z Trójmiasta

10 października 2019, 14:05
Łukasz Stafiej
aktualizacja:16:32 (10 października 2019)

Pisarka Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Publikujemy komentarze osób związanych z Trójmiastem.W uzasadnieniu Akademii Szwedzkiej czytamy, że nagrodę pisarka otrzymała za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

Dodajmy, że Nobla w dziedzinie literatury otrzymał w tym roku również austriacki pisarz Peter Handke. W związku ze skandalem, z powodu którego w 2018 roku literackiego Nobla nie przyznano w ogóle, w tym roku wyłoniono aż dwóch laureatów - za 2018 i 2019 rok.


O komentarz na temat nagrody poprosiliśmy Tadeusza Dąbrowskiego, dyrektora artystycznego festiwalu Europejski Poeta Wolności, przy którym współpracowała również Olga Tokarczuk:

- Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to wspaniałe zwieńczenie jej błyskotliwej kariery i wielkie święto polskiej literatury. Jako naród jesteśmy specjalistami w narzekaniu i zapewne pojawią się głosy, że nagroda należała się komu innemu. Niezależnie od indywidualnych gustów należy ten werdykt docenić i cieszyć się nim, ponieważ Nobel dla Polki czy Polaka wzbudza zainteresowanie zagranicznych czytelników polską kulturą w ogóle. Pisarstwo Tokarczuk jest erudycyjne i w jakimś sensie monumentalne, próbuje objąć całość ludzkiej egzystencji, pokazać człowieka od środka i z perspektywy kosmicznej. Ta nagroda jest także zasługą rewelacyjnych tłumaczy, Olga Tokarczuk ma do nich szczęście.


- Autor bestsellera "Samotność w sieci" i naukowiec, Janusz Leon Wiśniewski, który niedawno osiedlił się w Gdańsku, komentuje: - Jestem właśnie w greckich Delfach, kolebce cywilizacji, gdzie biorę udział w konferencji ekologicznej Wonders of Nature i podczas mojego wystąpienia mam zamiar zacząć od zachwytu nad tym, że to właśnie Polka otrzymała tę wielką nagrodę. Zupełnie mnie to jednak nie dziwi. Proza Tokarczuk jest niesamowicie uniwersalna - nie jest związana z żadnym miejscem, krajem czy nacją, przemawia do ludzi w każdym miejscu na świecie. Strasznie się cieszę. Tym bardziej, że przecież jej proza jest też symbolem tego, z czym kojarzony jest Gdańsk, w którym mieszkam - jest symbolem wolności.
Literackiego Nobla dla Polki skomentował również mieszkający w Trójmieście pisarz Piotr Borlik, autor poczytnych kryminałów:

- Gratulacje, gratulacje i jeszcze raz gratulacje. Prozy Olgi Tokarczuk można nie lubić, ba, można jej nie rozumieć, zwłaszcza wydanych w zeszłym roku "Opowiadań bizarnych", ale mam nadzieję, że jej sukces ucieszył wszystkich. Nie tylko ludzi związanych z literaturą czy szeroko pojętą kulturą, ale po prostu każdego Polaka. Raz jeszcze gratuluję!
Pisarka również współpracowała z Literackim Sopotem - festiwal Góry Literatury podpisał współpracę w ramach Letniej Koalicji Festiwali Literackich. Tak do sukcesu Tokarczuk odnosi się Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu:

- Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to świetna wiadomość dla całej polskiej literatury. Mieliśmy przyjemność gościć ją na Literackim Sopocie dwukrotnie, ale od dawna chciałam zaprosić jej również na przyszłoroczną edycję, choć teraz pewnie będzie to dość trudne. Jeśli się uda, to świetnie dla nas i czytelników, jeśli trzeba będzie poczekać, to na pewno poczekamy. Myślę, że trzeba dać jej czas, by mogła odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W listopadzie mamy umówione spotkanie Koalicji Letnich Festiwali Literackich i liczymy, że laureatka Nobla będzie mogła na nie przyjechać. Dzięki Koalicji nasza współpraca się zacieśniła, więc jestem pewna, że Olga przyjedzie spotkać się z czytelnikami w najbliższym możliwym terminie.
Magdalena Kalisz, szefowa Gdańskich Targów Książki oraz właścicielka księgarni Sztuka Wyboru mówi, że to będzie świetny czas dla branży literackiej: - Nie zdziwiłabym się, gdyby wydawnictwa wydające Olgę Tokarczuk już teraz dostawały maile od księgarni z zamówieniami jej książek. Nobel wyzwala bowiem nie tylko wielkie zainteresowanie w kraju pisarza, ale i na całym świecie. Nie tylko przybędzie tłumaczeń Tokarczuk, ale jestem pewna, że polską literaturę w ogóle czeka świetny czas i wzmożone zainteresowanie za granicą.
Olga Tokarczuk typowana do najważniejszej literackiej nagrody świata była od kilku lat. Jej szanse mocno wzrosły w ubiegłym roku, gdy otrzymała International Booker Prize za jedną ze swoich najlepszych powieści "Bieguni". Inna jej książka - monumentalne dzieło - "Księgi Jakubowe" zostało wyróżnione najważniejszą polską nagrodą literacką Nike.

Inne książki pochodzącej z Sulechowa 57-letniej pisarki to m.in. "Prowadź pług przez kości umarłych", "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny", "E. E" czy - wydany w ubiegłym roku - zbiór opowiadań "Opowiadania bizarne". Tokarczuk napisała 17 książek.

Tokarczuk odpowiada również za scenariusz do filmu "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland.

Zobacz także: Recenzja filmu "Pokot", współautorką jest Olga Tokarczuk
Czy znasz twórczość Olgi Tokarczuk?
10%

tak, znam dobrze

23%

tak, ale wybiórczo

33%

nie, ale zamierzam teraz poznać

34%

nie, w ogóle mnie nie interesuje

zakończona

łącznie głosów: 1282