Opera Bałtycka szuka maszyn do pisania

15 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Rudziński

W Operze Bałtyckiej poszukują nietypowych rekwizytów. Do październikowej premiery opery "Olga" potrzebnych jest... 20 maszyn do pisania. Za pomoc i dostarczenie maszyn przewidziano atrakcyjne "zadośćuczynienie".Pierwszą premierą sezonu w Operze Bałtyckiej (11 października 2019) będzie "Olga" Jorge'a Antunesa. To historia silnej i pełnej pasji kobiety, która poddała się ułudzie pięknych idei. Olga Benario, działaczka komunistyczna żydowskiego pochodzenia, całe swoje życie poświęciła walce o to, w co w wierzyła - wolność jednostki. Aresztowana i zgładzona przez nazistów stała się jednym z symboli rewolucji. W oparciu o jej burzliwe i pełne zaangażowania życie, brazylijski kompozytor Jorge Antunes stworzył operę do libretta Gersona Vale.

Premierowe plany Opery Bałtyckiej


Na pomysł wprowadzenia dzieła Antunesa na deski Opery Bałtyckiej wpadł jej dyrektor muzyczny José Maria Florêncio, który pokieruje muzyczną stroną przedsięwzięcia i stanie za pulpitem dyrygenta. Dla maestro Florência będzie to kolejne spotkanie z "Olgą" Antunesa, bowiem to on dyrygował prapremierowe spektakle w São Paulo. Reżyserii spektaklu podjął się dyrektor naczelny Opery - Romuald Wicza-Pokojski. Za scenografię i kostiumy odpowiada Hanna Szymczak, zaś choreografię do spektaklu przygotuje Izabela Sokołowska-Boulton. W tytułowej partii zobaczymy Katarzynę Wietrzny i Annę Mikołajczyk.

- Chcemy sprawić, aby nasi widzowie poczuli się współtwórcami opery. W jednej z kluczowych scen wykorzystane zostaną maszyny do pisania. Właśnie w nich upatrujemy możliwość realnej współpracy z widzami. Dla niektórych maszyna do pisania, która kurzy się w piwnicy czy na strychu, jest rodzinną pamiątką, ale dla innych - niepotrzebnym przedmiotem. Dla nas zaś jest bardzo cenna, bo stanowi istotny element inscenizacji opery "Olga" - wyjaśnia Anna Niwińska z Opery Bałtyckiej.
Potrzebne są maszyny kompletne, które po naciśnięciu klawiszy wydają głośny, charakterystyczny dźwięk. Ich posiadacze, którzy zdecydują się wspomóc Operę, proszeni są o kontakt mailowy (pod adresem anna.niwinska@operabaltycka.pl) albo przez facebookowe konto Opery Bałtyckiej. Wszyscy, którzy pomogą twórcom spektaklu, mogą liczyć na atrakcyjne zadośćuczynienie.

Repertuar Opery Bałtyckiej na najbliższy sezon


- Każdy, kto przekaże Operze Bałtyckiej maszynę, otrzyma imienne zaproszenie na jeden ze spektakli "Olgi" w sezonie 2019/2020 i będzie mógł zobaczyć swój realny wkład w tworzenie opery. Oprócz tego każdy z ofiarodawców imiennie zostanie wymieniony w premierowym programie operowym - zapewnia Anna Niwińska.
Premiera "Olgi" odbędzie się 11 października. Kolejne spektakle 12 i 13 października, 22 i 23 listopada 2019 roku oraz 27, 28 i 29 marca 2020 roku.