Opowieści Fontanny: widowisko muzyczne w Gdańsku

8 maja 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Justyna Michalkiewicz-Waloszek

Gdańska fontanna Heweliusza na dwanaście minut miała stać się gwiazdą wieczoru. Przy akompaniamencie dzwonów carillonu, zagrała główną rolę w spektaklu "Opowieści Fontanny". Jej blask nie był jednak na tyle silny, aby skupić na sobie wzrok kilkuset zgromadzonych osób. Uwagę publiczności skradli natomiast akrobaci, których kilkudziesięciominutowe popisy robiły bardzo duże wrażenie.Wydarzenie na Placu Heweliusza zobacz na mapie Gdańska trwało 60 minut i zaczęło się punktualnie o godz. 21. Zostało podzielone na dwie części. Najpierw, oczom zgromadzonych widzów ukazał się Kamil Skicki, który zagrał na laserowej harfie. Następnie, światła zostały skierowane na akrobatów, którzy towarzyszyli nieśmiało budzącej się do życia fontannie. Pierwsze trzydzieści minut spektaklu oglądało się z zapartym tchem.

Przez cały spektakl, wodotrysk nie zwracał na siebie większej uwagi. Dopiero pod koniec miał swoje 12 minut. Niestety nie zachwycił. Prawdopodobnie pierwsza część wydarzenia była na tyle efektowna, że przyćmiła tę niewielkich rozmiarów fontannę, która miała zabłysnąć w części drugiej. Fontannie towarzyszyły dźwięki carillonu Kościoła św. Katarzyny.

Największe wrażenie na publiczności zrobiły popisy akrobatów. Więcej zdjęć (1)

Największe wrażenie na publiczności zrobiły popisy akrobatów.

fot. mat. prasowe

Największe wrażenie na publiczności zrobiły popisy akrobatów.

fot. mat. prasowe

Utwór, który wybrzmiał na carillonie został wyłoniony w konkursie kompozytorskim "Fontannie bije ten dzwon". Autorem jest Kamil Cieślik z Pruszcza Gdańskiego. Na carillonie zagrała Monika Kaźmierczak, a za pozostałe aranżacje muzyczne odpowiadał kwartet wokalny Beau Ton. Podniebne akrobacje wykonał Teatr Ocelot, a na dachu Wielkiego Młyna można było obserwować płynące obrazy autorstwa Waldemara Marszałka.

Spektakl "Opowieści Fontanny" miał wymiar symboliczny. Odbył się w ramach Wodowania Sztuk, czyli gdańskiego święta wody i sztuki, które rokrocznie daje komunikat, że woda z gdańskich fontann została oddana do sezonowego użytku miasta i jego mieszkańców.

Widowisko (fontanna + carillon) będzie stałym punktem letniego programu miasta. Można je zobaczyć w każdą sobotę o godz. 21.45.
Jak oceniasz widowisko "Opowieści Fontanny"?
21%

całość bardzo mi się podobała

15%

najlepiej zaprezentowali się akrobaci

4%

jestem pod wrażeniem części muzycznej

9%

nie podobało mi się

51%

nie wiem, nie widziałem

zakończona

łącznie głosów: 239

Mogłeś jeszcze nie czytać