stat

Opowieści z targowiska na Długich Ogrodach. Rusza festiwal Narracje

15 listopada 2013 (artykuł sprzed 5 lat)
Łukasz Stafiej

Festiwal Narracje rozpoczął się w Gdańsku.

Do końca XIX wieku na terenach obecnych Długich Ogrodów działało wielkie targowisko. Atmosferę i opowieści związane z tym miejscem przypomną artyści na festiwalu Narracje. Tymczasowe projekty multimedialne zainstalowane w przestrzeni Gdańska będzie można oglądać od piątku do niedzieli w godz. 17-24.Narracje cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Zobacz, jak było w ubiegłym roku.
Narracje to coroczny festiwal artystycznych instalacji, które na jeden z listopadowych weekendów ożywiają podwórka, ściany kamienic i zapomniane uliczki w Gdańsku. Tym razem artyści swoje prace umieścili na terenach Wyspy Spichrzów, Ołowianki i - przede wszystkim - Długich Ogrodów.

Te ostatnie od czasów średniowiecznych były przez wieki miejscem wielkiego targowiska, na które zjeżdżali kupcy i mieszkańcy z okolic Gdańska. Targ, jako miejsce wymiany nie tylko przedmiotów, ale również doświadczeń i poglądów, stał się również tematem przewodnim tegorocznego festiwalu, który odbędzie się pod hasłem "Odkrywanie zachwyca. Targowiska, spotkania, wspomnienia".

- Targowisko przez wieki było miejscem, gdzie gdańszczanie spotykali się z obcymi spoza miasta, mieli szansę otrzeć się o tego "obcego". Ta przestrzeń służyła pięlęgnowaniu i rozwijaniu różnorodności w społeczności. Wiele naszych projektów się do tego odwołuje. Nadal potrzebujemy takich miejsc, gdzie możemy spotkać się z innymi od nas ludźmi, spróbować ich zrozumieć i zaakceptować - uważa nowozeladnczyk Rob Garret, kurator Narracji.

Odwiedzający Narracje będą mogli zobaczyć ponad dwadzieścia projektów przygotowanych przez twórców z całego świata. Artyści w swoich multimedialnych instalacjach przywołają opowieści, obrazy, dźwięki i zapachy związane z targową przeszłością dzielnicy oraz przedstawią historie zwykłych ludzi, którzy tutaj mieszkali i dorastali.

- Szczerze wierzę, że odkrywanie przeszłości, szczególnie tej związanej z miejscami, niezależnie od tego, czy są to wspomnienia miłe czy bolesne, pozwala nam lepiej zrozumieć nie tylko nas samych, ale i innych oraz odczarować mity, które mamy na temat nieznanych nam dzielnic i ich mieszkańców, których na co dzień nie spotykamy - dodaje Garret.

Prace zlokalizowano przede wszystkim w kwartale ulic Angielska Grobla, Długie Ogrody, Długa Grobla i św. Barbary zobacz na mapie Gdańska. Kilka instalacji będzie można oglądać w okolicach filharmonii na Ołowiance zobacz na mapie Gdańska oraz na Wyspie Spichrzów zobacz na mapie Gdańska - zobacz mapę festiwalu. Trasę najlepiej jednak zwiedzać z przewodnikiem - zorganizowane grupy wyruszać będą spod siedziby organizatora, Instytutu Kultury Miejskiej zobacz na mapie Gdańska co 20 minut, od godz. 17 do 22, od piątku do niedzieli (z przerwą w godz. 19-20). O godz. 17.30 i 20.30 zaplanowano specjalne spacery dla dzieci. Zwiedzanie trwa około półtorej godziny.

Ponadto przy ul. św. Barbary 3 zobacz na mapie Gdańska od godz. 17 działać będzie klub festiwalowy "Gedanus", gdzie będzie można napić się i zjeść coś ciepłego oraz o godz. 22 posłuchać koncertów. W piątek wystąpi eksperymentujący ze współczesną muzyką klasyczną i elektroniką Stefan Wesołowski, w sobotę - multiinstrumentalista Jacek Lachowicz z solowym projektem L.A.S. oraz grający elektroniczny pop duet Fuka Lata.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zobacz szczegółowy program festiwalu Narracje.