Organy w kościele św. Trójcy zrekonstruowane. Zabrzmią podczas festiwalu Organy Plus+

2 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska

Zobacz, jak wyglądają i brzmią odbudowane organy w kościele Świętej Trójcy.

Już w najbliższą niedzielę o godz. 15.30, po siedemdziesięciu pięciu latach od zakończenia drugiej wojny światowej, piętnastu latach starań oraz dziesięciu latach wytężonych prac konserwatorskich i organmistrzowskich, po raz pierwszy będziemy mogli podziwiać pełne możliwości brzmieniowe zrekonstruowanego instrumentu we franciszkańskim kościele pw. Św. Trójcy. Niedzielny koncert będzie zarazem inauguracją festiwalu Organy Plus+, który potrwa do 7 czerwca.Franciszkański kościół św. Trójcy jest jednym z trzech niezniszczonych w czasie II wojny światowej obiektów gotyckich. Przetrwały również organy będące dziełem Mertena Friese, które w 1943 roku rozebrano i wywieziono na Żuławy do wsi Lichnowy. Po wojnie instrument wrócił do kościoła św. Trójcy, jednakże zanim powrócił na swoje miejsce, wiele lat przeleżał na poddaszu.

W 2008 roku postanowiono dokonać rekonstrukcji niszczejących organów. Oszacowano wówczas, że koszt rekonstrukcji będzie wynosił niemało, bo 4 miliony euro. Projekt zapowiadał się karkołomnie, jednak dzięki wsparciu gdańskich włodarzy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prywatnych darczyńców udało się dotychczas zebrać blisko 1,2 miliona i odbudować jedną czwartą instrumentu. Montaż szafy organowej zakończono pod koniec 2012 roku.

Zobacz też: Będą nowe, wielkie organy w św. Trójcy

Organy "dały głos" we wrześniu 2013 roku. Odbyła się wówczas uroczysta inauguracja, podczas której mogliśmy posłuchać brzmienia Rückpositivu - zestawu 12 głosów organowych zamkniętych w najmniejszej z trzech szaf organowych.

Zobacz też: Zagrały organy w kościele św. Trójcy

Siedem milionów złotych i tysiące godzin pracy- Całkowity koszt wyniósł ok. 7 milionów, w tym zawarta jest konserwacja, renowacja, rekonstrukcja i budowa instrumentu - mówi ojciec Tomasz Jank, gwardian gdańskiego klasztoru franciszkanów. - Projekt wsparli, zwłaszcza jeśli chodzi o konserwacje i renowacje, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto Gdańsk. Później swoją cegiełkę dołożyło wiele firm, instytucji a także osób prywatnych.
Aby nagłośnić akcję rekonstrukcji organów oraz zdobyć dodatkowe środki, zorganizowano akcję pod hasłem "Adoptuj piszczałkę", podczas której każdy mógł zostać patronem wybranej piszczałki.

- Zależało nam na uspołecznieniu tego projektu, jednak ta akcja przerosła najśmielsze oczekiwania - mówi o. Jank. - Mamy obecnie ponad 500 patronów, czyli osób, które zaadoptowały piszczałkę.
Odbudowa organów pochłonęła nie tylko niemałe koszty, ale i wiele godzin pracy.

- Aby uzyskać taki efekt, jak mamy obecnie, trzeba było wykonać co najmniej 10 tys. godzin prac badawczych, co najmniej 36 tys. godzin prac konserwatorskich i co najmniej 24 tys. godzin prac organmistrzowskich. Tyle czasu poświęcono na realizację tego projektu - mówi Andrzej Szadejko, inicjator rekonstrukcji zabytkowych organów Mertena Friese.

Msza święta i koncert na inauguracjęW niedzielę, 3 czerwca, odbędzie się uroczyste poświęcenie odrestaurowanych organów kościoła Świętej Trójcy. Tego dnia o godz. 12 zostanie odprawiona uroczysta msza święta, natomiast o 15.30 nastąpi odsłonięcie i poświęcenie instrumentu, a także koncert inaugurujący festiwal Organy Plus+.

- Instrument ten jak wehikuł czasu pozwoli nam przenieść się do różnych epok i miejsc wraz z muzyką przygotowana specjalnie na festiwal przez znakomitych muzyków z Polski i zagranicy - opowiada Andrzej Szadejko, dyrektor festiwalu Organy Plus+. - Koncerty, na które państwa zapraszamy, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji muzycznej i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w Polsce i Europie doby renesansu i baroku.
Festiwal potrwa do 7 czerwca. Zobacz szczegółowy program.
Materiał archiwalny

Kościół św. Trójcy widziany z drona