Oskar Zięta zawiesił Krakena w Dworze Artusa

24 czerwca 2021, 16:30
Ewa Palińska

Ma prawie 13 metrów długości, a do jej stworzenia wykorzystano 250 kilogramów stali. Symbolizuje Krakena - legendarnego morskiego stwora, o którym opowieści przez wieki spędzały sen z powiek załogom statków handlowych. W czwartek, 24 czerwca, Muzeum Gdańska zaprezentowało najnowszą, gigantyczną rzeźbę Oskara Zięty, zamocowaną pod sufitem Wielkiej Hali Dworu Artusa. Rzeźba dołączyła do wystawy czasowej "W głębi odbicia", którą można oglądać w Dworze Artusa i Domu Uphagena do 28 listopada br.Dwór Artusa to jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku. Wybudowany został przez Bractwo św. Jerzego, które skupiało tzw. junkrów (rycerzy) pochodzących z bogatych rodzin niemieckich. Budynek powstał dzięki ich własnym staraniom oraz finansowaniu. Bractwo od początku starało się zachowywać elitarność, żądało od swych członków szlacheckiego pochodzenia i takie same wymagania stawiało gościom Dworu Artusa.

Trójmiasto pełne ciekawych wystaw. Zobacz i zaplanuj wizytę w galerii lub muzeumDwór Artusa - miejsce dawnych imprez i wymiany informacji, nie tylko handlowychW Dworze Artusa nie brakowało rozrywek, jak np. maskarady, gry zręcznościowe, koncerty, sztuka cyrkowa. W czasie świąt wszyscy zbierali się na uroczysty posiłek. Bractwo św. Jerzego zawsze podkreślało swoją odrębność, krytycznie oceniając obyczaje pozostałych bywalców Dworu, tj. kupców i armatorów.

W kupieckim mieście, jakim wówczas był Gdańsk, decydującą rolę odgrywała zawsze informacja. Dwór był wybornym miejscem jej wymiany. Tu także podawano do wiadomości publicznej zarządzenia władz miejskich. Tym sposobem Dwór Artusa przyjmował z czasem rolę oficjalnego domu kupieckiego.

Nie jest wykluczone, że podczas takich spotkań wymieniano się również historiami na temat Krakenów - morskich stworów, które - jak donoszą liczne opowieści żeglarskie - często brano za wyspy. Kiedy marynarze wychodzili na ląd, budzili potwora. Ten się zanurzał, wciągając pod wodę załogę wraz z okrętem.

Kraken dołączy do innych prac Oskara Zięty (na zdj.) prezentowanych przez Muzeum Gdańska w Domu Uphagena i Dworze Artusa, w ramach wystawy "W głębi odbicia". Więcej zdjęć (9)

Kraken dołączy do innych prac Oskara Zięty (na zdj.) prezentowanych przez Muzeum Gdańska w Domu Uphagena i Dworze Artusa, w ramach wystawy "W głębi odbicia".

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Kraken dołączy do innych prac Oskara Zięty (na zdj.) prezentowanych przez Muzeum Gdańska w Domu Uphagena i Dworze Artusa, w ramach wystawy "W głębi odbicia".

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Postrach morskich głębin pod sufitem Dworu ArtusaPrzytaczam informację na temat Krakenów na wypadek, gdyby ktoś, kto odwiedzi Dwór Artusa, zastanawiał się, co może mieć wspólnego gigantyczna, stalowa, opływowa rzeźba, wyglądająca jak odwrócona na bok meduza z długimi mackami, z marynistycznym wyposażeniem Wielkiej Hali Dworu Artusa, pod dachem której została zawieszona.

- Kraken to mityczny postrach marynarzy - opowiadał Oskar Zięta na czwartkowej konferencji prasowej w Dworze Artusa. - Nowoczesną rzeźbę, olbrzymi eksperyment, przygotowaliśmy tak, by korespondowała z wystrojem miejsca, ale i Gdańska. To w Dworze Artusa spotykali się kupcy i dyplomaci, to tu opowiadano sobie przeróżne historie o morskich potworach i to na Długim Targu znajduje się fontanna Neptuna, którego syn Tryton był opiekunem morskiego potwora. Mam nadzieję, że tak przygotowana i przemyślana interwencja w historię dwóch ciekawych oddziałów Muzeum Gdańska stanie się jedną z letnich atrakcji turystycznych Gdańska.
W gotyckim budynku Dworu Artusa ogromny stalowy głowonóg o falujących mackach unosi się nad głowami widzów pomiędzy eksponowanymi dookoła niego historycznymi modelami okrętów. Ma przywodzić na myśl morskie głębiny, manifestując jednocześnie rozpoznawalny styl Oskara Zięty, przekształcającego chłodną stal w poetyckie, inspirowane organicznymi strukturami rzeźby.

Kraken jest kolejnym elementem wystawy "W głębi odbicia", którą można zobaczyć w Dworze Artusa i Domu Uphagena do 28 listopada br. W tych dwóch oddziałach Muzeum Gdańska widzowie mogą zobaczyć ponad 100 autorskich projektów Oskara Zięty w formie krzeseł, luster oraz innych obiektów, które stanęły obok historycznych eksponatów.

Z myślą o widzach, którzy chcą sami zwiedzić wystawę czasową w Domu Uphagena i Dworze Artusa, Muzeum Gdańska przygotowało specjalny bilet zniżkowy na zasadzie "dwa w cenie jednego". Aby go otrzymać, wyłącznie w kasach oddziałów objętych wystawą czasową "W głębi odbicia", należy odwiedzić stronę internetową Muzeum Gdańska i podczas zakupu biletu podać hasło wskazane w komunikacie poświęconym wystawie czasowej. Posiadacze Karty Mieszkańca mogą odwiedzić wystawę w ramach programu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Oskar Zięta (ur. 1975) to architekt, projektant procesów, założyciel i prezes firmy Zieta. Absolwent Swiss Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu. Opracował autorską technologię FiDU, którą wykorzystuje do projektowania mebli wyróżnionych licznymi nagrodami m.in. Red Dot Design Award, Schweizer Design Preis, Nagrodą Niemieckiej Rady Wzornictwa czy Audi Mentor Prize. Jest autorem statuetki Design Alive Awards.
Czy odwiedziłe(a)ś kiedykolwiek Dwór Artusa?
63%

tak

31%

nie

6%

nie pamiętam

zakończona

łącznie głosów: 343

Opinie wybrane


wszystkie opinie (73)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.