• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oskar i reszta mają kostiumy

opr. mc
17 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
W takim stroju zobaczymy Grzegorza Gzyla... W takim stroju zobaczymy Grzegorza Gzyla...
... a w takim Dorotę Kolak ... a w takim Dorotę Kolak
\"Dwulicowy\" kostium Małgorzaty Brajner \"Dwulicowy\" kostium Małgorzaty Brajner
Ponad 90 kostiumów. Tyle liczyć będzie garderoba "Blaszanego bębenka", najnowszej produkcji Teatru Wybrzeże. Premiera 6 października, przygotowania nabierają tempa.

Autorką kostiumów jest Violetta S. Cyrankowska - absolwentka teatrologi, filmoznastwa i germanistyki na uniwersytecie w Bochum oraz projketowania mody na uniwersytecie w Düsseldorfie. Projektowała już stroje dla baletu, teatru muzycznego i opery. Zaczynała od współpracy z Januszem Wiśniewskim.

Jak przyznaje pani Violetta, pracę nad kostiumami zaczynają długie rozmowy z reżyserem o inscenizacji. - Kostium wspomaga spektakl, obrazuje to, co dzieje się na scenie - wyznaje Cyrankowska i dodaje: stroje bohaterów zaprojektowałam sugerując się tym, co mówi o postaciach Oskar. Gretchen opisywana jest przez niego jako osoba w koronkach, więc w spektaklu również zobaczymy ją ubraną w koronki.

A co z bohaterami o podwójnym obliczu? Czy tę cechę również oddać można za pomocą stroju? - Agnes na przykład chciałam pokazać jako osobę zamkniętą, matkę, a z drugiej strony kobietę, która ma dwóch mężczyzn. Taki więc jest kostium Agnes, zabudowany z przodu, z dużym dekoltem na plecach - tłumaczy Cyrankowska.

Najwięcej przemyśleń, pracy kosztował projektantkę strój głównego bohatera - Oskara. - On jako jedyny nie przebiera się podczas spektaklu. Jest indywidualnością. Kimś pomiędzy chłopcem a dorosłym mężczyzną. Postanowiłam stworzyć taki kostium, który godziłby oba aspekty tej postaci, a jednocześnie uniemożliwiłby przypisanie Oskara do konkretnej grupy bohaterów - wyjaśnia Violetta S. Cyrankowska.

Projektantka włożyła sporo pracy w przygotowanie kostiumów do "Blaszanego Bębenka". Ponad 90 kostiumów, to spora ilość. Wynika ona z konstrukcji spektaklu, który podzielony został na dwie części- pierwszą bliższą stylistyce powieści Grassa i drugą rozgrywająca się w naszych czasach. 35-ciu bohaterów ma więc dwa stroje: stylizowany na lata 30-te i współczesny. Widzowie ocenią je już niebawem.


"Blaszany bębenek" wg Güntera Grassa, reż. Adam Nalepa
Premiera 6 października 2007 Duża Scena
opr. mc

Spektakle

Opinie (13) 1 zablokowana

  • O, to, to, "prawdo"

    Istotnie, grono cmokierów jest bardzo szerokie.
    Gdyby zaś miarą dobroci czegokolwiek (w tym pisarstwa) miało być poświęcanie mu konferencji, to żylibyśmy w Edenie, nieustannej doznając ekscytacji z powodu sypiących się na nas intelektualnych i artystycznych rozkoszy.
    Co do wyganiania mnie z forum, przyjmuję tę karę z pokorą do wiadomości.
    Zapewne jednak sprawię Ci małą przykrość donosząc, że już nie chce mi się dalej w nim uczestniczyć.
    Ot, wpadłem na chwilę, zabawiłem się nieco, choć i uśmiechnąłem gorzko nad kondycją (sądzę, że jednak mało reprezentatywnego) gdańskiego myślenia.
    A teraz już spać. Dobranoc i Tobie, skarbie.

    • 0 0

  • do gdańszczanina (małą literą!!!)

    Biedny gdańszczaninie,zapewne przeczytałeś wszystko co napisał GG.Grass i wydajesz teraz mocne osądy dotyczące i jego twórczości i życia.I nikt nie jest w stanie przekonać cię do zmiany swego poglądu.Żadne tam międzynarodowe autorytety nie mają dostępu do twego cyt."małego rozumku".Więc baw się dalej żołnierzykami.I walcz ze wszystim i ze wsystkimi.Ale tylko w piaskownicy!!!

    • 0 0

  • opinie ujadaczy

    szanowni państwo forumowicze, a może by tak takich "gdańszczan" omijać szerokim łukiem i nie odpowiadać na zaczepki, skoro gołym okiem widać, że to niepoważni ludzie są i ze sztuk znają tylko sztukę mięsa:)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Cykl "Gdańsk według..." doczekał się 5 zeszytów. Komu, jak dotąd, nie poświęcono książki w tym cyklu?

 

Najczęściej czytane