Otwarcie Kunsztu Wodnego dopiero w przyszłym roku

23 października 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Rudziński

Już na początku jesieni Instytut Kultury Miejskiej miał się wprowadzić do nowego gmachu w kompleksie Forum Gdańsk, a na początku listopada udostępnić go mieszkańcom Trójmiasta. Jednak Kunszt Wodny wciąż nie przeszedł wszystkich odbiorów, nie został przekazany przez inwestora miastu Gdańsk, a co za tym idzie, nie można zaaranżować przestrzeni na potrzeby IKM. Otwarcie budynku w planowanym terminie jest nierealne.W czerwcu zaproszono media na spacer po placu budowy Kunsztu Wodnego. Zapowiadano wtedy otwarcie obiektu w pierwszy weekend listopada 2018 roku. Już dziś wiadomo, że do tego nie dojdzie.

Przeczytaj: Zobacz, jak wygląda Kunszt Wodny

- Budynek nie został przekazany miastu, więc nie możemy do niego wejść i wykonać niezbędnych prac adaptacyjnych. Wiemy, że listopadowy termin otwarcia Kunsztu Wodnego jest nierealny, dlatego musieliśmy przeorganizować nasze plany na najbliższe miesiące. Mamy jednak ośmioletnie doświadczenie w funkcjonowaniu bez komfortowej, luksusowej przestrzeni, jaką posiadać będziemy w nowej siedzibie. Od lat organizujemy nasze wydarzenia w wielu miejscach i salach zlokalizowanych w różnych punktach Gdańska, więc z poradzimy sobie również w tej sytuacji - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej, który będzie gospodarzem nowego gmachu.
Przeczytaj także: Aleksandra Szymańska - Kunszt Wodny da nam nowe możliwości

Uzyskanie konkretnych informacji na ten temat nowego terminu otwarcia Kunsztu Wodnego jest bardzo trudne. W Instytucie Kultury Miejskiej odsyłają w tej kwestii do miasta, które ma przekazać gmach instytucji. Rzecznik prasowy UM w Gdańsku, Magdalena Skorupka-Kaczmarek kieruje nas z kolei do przedstawicieli inwestora, którzy w tej materii polecają kontaktować się z Instytutem Kultury Miejskiej.

Przeczytaj także: Kosztowne wyposażenie Kunsztu Wodnego

Inwestycję prowadzi firma Multi Development BV. W odpowiedzi na nasze pytania odnośnie aktualnego stanu prac i powodu opóźnień w realizacji inwestycji, otrzymaliśmy lakoniczny komunikat:

"Trwają ostatnie prace przed oddaniem Kunsztu docelowemu właścicielowi - Miastu. Od niego zależy termin udostępnienia go publiczności."

Przeczytaj także: Przesunięte otwarcie Forum Gdańsk

Kunszt Wodny jest częścią inwestycji Forum Gdańsk. W myśl początkowych założeń Kunszt Wodny miał zostać otwarty razem z kompleksem Forum Gdańsk. Potem otwarcie planowano na wrzesień, zaś wiosną bieżącego roku otwarcie zapowiadano na początek listopada. Przypomnijmy, że problem z odbiorami w Forum Gdańsk spowodował przesunięcie o tydzień otwarcia całego kompleksu.

Przeczytaj także: Wielu gości na otwarciu Forum Gdańsk

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, ten sam problem dotyczy gmachu Kunszt Wodny. Optymistyczne szacunki pozwalają myśleć o styczniu, bardziej realne o lutym lub marcu przyszłego roku jako o terminie, w którym Kunszt Wodny stanie się siedzibą Instytutu Kultury Miejskiej i zostanie otwarty dla mieszkańców Trójmiasta.

Wciąż trwają też prace nad interaktywną makietą Gdańska, stanowiącą atrakcję turystyczną gmachu, która zostanie umieszczona na drugim piętrze. Jak ustaliliśmy, wydrukowano już Główne Miasto, trwa druk pozostałych obiektów, które znajdą się na makiecie.

Zgodnie z planem udało się przeprowadzić w lipcu, sierpniu i wrześniu trzy Pikniki Miejskie z IKM, które inicjowały działania koło budynku Kunsztu Wodnego. Pozostałe działania związane z tym gmachem już przeniesiono na przyszły rok.

- W 2019 roku na debaty, warsztaty, szkolenia, spotkania autorskie, konferencje, panele dyskusyjne lub do kina autorskiego zaprosimy do budynku Kunsztu Wodnego przy Targu Rakowym 11 - zapewnia Aleksandra Szymańska na stronie internetowej IKM.
Budynek Kunsztu Wodnego powstaje w ramach zagospodarowania Targu Siennego i Targu Rakowego, jako jeden z celów publicznych w formule partnerstwa inwestora prywatnego z partnerem publicznym, czyli miastem Gdańsk i międzynarodowego koncernu Multi Development BV. Koszty wyposażenia Kunsztu Wodnego (finansowane przez miasto Gdańsk) sięgają 12 mln zł.
Czy zamierzasz odwiedzić Kunszt Wodny po otwarciu budynku?
55%

oczywiście, czekam na makietę Gdańska i inne atrakcje

26%

być może, uzależniam to od zaproponowanych tam wydarzeń

19%

nie, nie jestem zainteresowany wizytą w tym miejscu

zakończona

łącznie głosów: 793