Paweł Adamowicz rozdał Neptuny 2012

17 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Łukasz Rudziński
Najnowszy artukuł na ten temat Esperanza znaczy nadzieja. Relacja z widowiska
Konstanty Andrzej Kulka to jedyny z tegorocznych laureatów Neptuna, pochodzący z Grodu nad Motławą. Więcej zdjęć (3)

Konstanty Andrzej Kulka to jedyny z tegorocznych laureatów Neptuna, pochodzący z Grodu nad Motławą.

fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl

Konstanty Andrzej Kulka to jedyny z tegorocznych laureatów Neptuna, pochodzący z Grodu nad Motławą.

fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl

Tym razem nie na inaugurację, a dokładnie w połowie festiwalu Solidarity of Arts prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczył Neptuny. Kto otrzymał to wyjątkowe wyróżnienie?W bardzo dobrym nastroju wyjątkowo patetyczną laudację na swój temat wysłuchała Halina Winiarska. Więcej zdjęć (3)

W bardzo dobrym nastroju wyjątkowo patetyczną laudację na swój temat wysłuchała Halina Winiarska.

fot. Łukasz Unterschuetz

W bardzo dobrym nastroju wyjątkowo patetyczną laudację na swój temat wysłuchała Halina Winiarska.

fot. Łukasz Unterschuetz

Anda Rottenberg podczas odbierania swojej nagrody potwierdziła, że z Gdańskiem nie jest bezpośrednio związana. Więcej zdjęć (3)

Anda Rottenberg podczas odbierania swojej nagrody potwierdziła, że z Gdańskiem nie jest bezpośrednio związana.

fot. Łukasz Unterschuetz

Anda Rottenberg podczas odbierania swojej nagrody potwierdziła, że z Gdańskiem nie jest bezpośrednio związana.

fot. Łukasz Unterschuetz

- Cztery razy Neptun - powiedział prezydent Paweł Adamowicz, witając obecnych na uroczystości wręczenia Neptunów w Dworze Artusa. - Po pierwsze, jako król mórz i oceanów, ale też przestrzeń, otwarcie, swoboda, po drugie, jak planeta Układu Słonecznego, najdalej położona od słońca, odkryta nie ludzkim okiem a za pomocą nauki, po trzecie Neptun to symbol Gdańska, wspaniała figura na fontannie od 1633 roku dodaje piękna tej części miasta i stała się podstawą tożsamości lokalnej. Wreszcie po czwarte Neptun to nasza statuetka, którą od 2006 roku wręczamy najwybitniejszym ludziom, związanych z Gdańskiem, czerpiącym i nawiązującym do jego dziedzictwa.

Pierwsza statuetka trafiła do ikony polskiego i trójmiejskiego aktorstwa, Haliny Winiarskiej, przez prof. Andrzeja Żurowskiego jej aktorstwo określone zostało jako "kameralny monumentalizm", z zastrzeżeniem, że kameralizm odnosi się do inscenizacji aktorskiej a monumentalizmowi odebrać należy w tym kontekście jego pozorne atrybuty chłodu i powściągliwości.

- Tyle lat minęło. Osiemdziesiąt lat życia, większość na scenie. Aż trudno się zorientować w tym wszystkim, że już tyle się wydarzyło - powiedziała wzruszona laureatka.

Drugi Neptun trafił do wybitnego polskiego skrzypka, Konstantego Andrzeja Kulki, w laudacji nazwanego m.in. "mistrzem skrzypcowego old schoolu". Skrzypek urodzony w Gdańsku (jako jedyny z tegorocznych nagrodzonych), nagrodę skomentował krotko:

- Chcę zaznaczyć, że przy tym wielkim piecu w Dworze Artusa, przy którym odbieram nagrodę, wielokrotnie występowałem.

Neptuny przyznawane są twórcom szczególnie zasłużonym dla Gdańska. Jak się okazało, z wyjątkiem. Statuetkę Neptuna odebrała Anda Rottenberg, pisarka, o której w laudacji napisano "przez lata mówiono o niej kobieta, która trzęsie polską sztuką, ale zawsze służyło to sztuce".

- Jestem speszona obecnością w tak świetnym gronie, bo moje zasługi nie mogą się równać zasługom moich przedmówców - przyznała Anda Rottenberg. - Nie jestem też bezpośrednio związana z Gdańskiem. Pozostaje mi złożyć przyrzeczenie, że dołożę starań, by zasłużyć na to wyróżnienie.

Laureatami Neptuna są polscy i zagraniczni twórcy, którzy pozostawiają trwały ślad w historii Gdańska i promują wartości, które w Gdańsku mają szczególne znaczenie. W ubiegłych latach Neptuny otrzymywali: Jacek Fedorowicz, Przemysław Gintrowski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Krystyna Janda, Jan A.P. Kaczmarek, Maja Komorowska, Marcel Łoziński, Leszek Możdżer, Krzysztof Penderecki, Ewa Pobłocka, Jerzy Radziwiłowicz, Volker Schlöndorff, Joanna Szczepkowska oraz Andrzej Wajda, Jerzy Janiszewski, Krystyna Zachwatowicz i Antoni Krauze.

W ramach Solidarity od Arts 30 sierpnia uroczystą premierę będzie mieć jeszcze pełnometrażowy film dokumentalny "Mundial. Gra o wszystko" Michała Bielawskiego. Zaś 2 września polska premiera kantaty "Genesis" w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wstęp na pokaz filmu na podstawie bezpłatnych wejściówek, koncert "Genesis" w cenie 10-50 zł.
Jak ocenisz tegoroczne Neptuny?
20%

bardzo dobrze, trafiły do ludzi, którym się należały

31%

mam mieszane uczucia, nie wszyscy nagrodzeni mnie przekonują

49%

nie rozumiem po co komuś ta nagroda

zakończona

łącznie głosów: 112