Październik melomana: diabelski skrzypek i festiwale

3 października 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Ewa Palińska

David Garrett wystąpi 27 października w Ergo Arenie.

Koncert nazywanego "diabelskim skrzypkiem" Davida Garretta, festiwale NeoArte, Gdynia Classica Nova i Organy+, a także szereg koncertów kameralnych to jedne z wielu atrakcji, jakie przygotowano dla melomanów w październiku. W repertuarze trójmiejskich instytucji znajdzie się również spora dawka muzyki operetkowej, symfonicznej, a także spektakl baletowy. Sezon powoli się rozkręca.David Garrett i jego diabelskie skrzypce

Największą atrakcją października będzie bez wątpienia koncert Davida Garretta. Niemiecki skrzypek, nazywany Paganinim muzyki pop bądź Hendrixem wśród skrzypków, wystąpi w piątek 27 października w Ergo Arenie. Ceniony za zapoczątkowanie mody na muzykę crossover, a także za niebywałą wręcz wirtuozerię, David Garrett z wielką swobodą wykonuje zarówno najbardziej skomplikowane kompozycje muzyki klasycznej, jak i znane ze stadionów rockowe hity. Podziwiany przez rzesze fanów na całym świecie, dotychczas sprzedał miliony biletów na swoje koncerty. Ma na swoim koncie 23 złote oraz 16 platynowych płyt, przyznanych mu w tak różnych krajach, jak Niemcy, Meksyk, Tajwan, Brazylia czy Singapur. Jego najnowszy album, zatytułowany "Explosive" otrzymał status złotej płyty w Niemczech i Austrii w ciągu pierwszych kilku tygodni sprzedaży.

Festiwale

W dniach 11-15 października odbędzie się kolejna odsłona festiwalu Organy Plus+, odbywającego się w kościele św. Trójcy. Głównym bohaterem imprezy będą zabytkowe organy Mertena Friese, których pieczołowita rekonstrukcja trwa od kilku lat. Organizatorzy postawili sobie za cel prezentowanie muzyki w formie jak najwierniejszej historycznemu pierwowzorowi, podejmując się próby odtworzenia pewnej tradycji i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w dawnym renesansowym czy barokowym Gdańsku.

W piątek 13 września rozpocznie się natomiast Festiwal Gdynia Classica Nova, podczas którego zaprezentują się m.in. takie gwiazdy, jak Woytek Mrozek i Agata Sava, Janusz Olejniczak, Grupa MoCarta czy Motion Trio, które podczas gali finałowej 29.10 wykona m. in. muzykę filmową przy akompaniamencie Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyr. Mirosława Jacka Błaszczyka.

Ci, którzy są ciekawi najnowszych muzycznych trendów i najświeższych kompozycji, powinni wziąć udział w festiwalu NeoArte, którego 6. edycja odbędzie się w dn. 26-29 października. Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, a podczas niektórych z nich widownia będzie czynnie uczestniczyła w tworzeniu muzyki na żywo. Słuchacze będą mieli też okazję zapoznać się z europejską, amerykańską i azjatycką muzyką współczesną prezentowaną przez artystów z Niemiec, Rosji, Chin i Polski. Odbędzie się 5 światowych prawykonań i 7 polskich premier, a o trakcyjny przekaz będą dbali reżyser teatralny, artyści sztuk wizualnych, tancerze oraz osoby zapowiadające koncerty.

Balet i operetka

Jeśli ktoś jeszcze nie wydział baletu "Pinokio" w Operze Bałtyckiej, bądź spektakl wywarł na nim tak wielkie wrażenie, że chętnie zobaczyłby go ponownie, w październiku będzie miał ku temu okazję, ponieważ spektakle wracają na afisz. Z baletmistrzami będzie można się również spotkać podczas kolejnego już brunchu "B jak balet/Otwarta próba baletu". W Filharmonii Bałtyckiej natomiast, 18 października, do muzyki Bizeta, Gounod'a i Szczedrina zatańczą mistrzowie Baletu Opery Lwowskiej.

Powodów do narzekań nie powinni mieć w październiku również miłośnicy operetki. W centrum św. Jana, w sobotę 7 października, w ramach Bursztynowego koncertu gwiazd, największe przeboje operowe, operetkowe i musicalowych wykona czterech tenorów ukraińskich występujących pod nazwą Amore Cosi. W piątek 13 października w Filharmonii Bałtyckiej nowy program operetkowy zaprezentują artyści Narodowego Teatru, Opery i Baletu z Odessy. Opera Bałtycka zaprasza natomiast na kolejne spotkanie z cyklu Kocham operetkę: Mów mi "ty".

Muzyka symfoniczna

Już w najbliższy piątek Filharmonia Bałtycka zaprasza na "Spotkanie z mistrzem i historią". Koncert, którego gwiazdami będą Konstanty Andrzej Kulka i Piotr Paleczny, poprzedzi prelekcja Bogusława Wołoszańskiego poświęcona Tadeuszowi Kościuszce. 26 października odbędzie się koncert symfoniczny z okazji dnia jedności Niemiec, a dzień później, w związku ze 140. rocznicą urodzin Feliksa Nowowiejskiego, odbędzie się koncert z udziałem wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki organowej oraz popularyzatorów twórczości Feliksa Nowowiejskiego.

Zespół Opery Bałtyckiej, nawiązując do listopadowego dnia Wszystkich Świętych, 28 października wykona Requiem Gabriela Faurego.

W październiku Opera Bałtycka zaprasza na kolejne spektakle aletu "Pinokio", który od chwili premiery cieszy się ogromną popularnością.

Muzyka kameralna

Grupa MoCarta, oprócz występu w ramach Gdynia Classica Nova, pojawi się również w Gdańsku, gdzie wykona program przygotowany z okazji XX-lecia istnienia kwartetu. W Mieście Aniołów rusza kolejny sezon Chillout Classic - koncertów, podczas których publiczność słucha muzyki w pozycji leżącej i przy zgaszonym świetle. Akademia Muzyczna zaprasza 15 października na recital pianistyczny Adama Kośmieji, a 25 października w Teatrze Boto posłuchamy pianistki i kompozytorki Hani Rani.