stat

Październik melomana - jesienna nostalgia nam nie grozi

29 września 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Ewa Palińska

Przeboje operowe, balet, wielkie święto muzyki fortepianowej, znakomici soliści i dyrygenci, muzyka filmowa dla najmłodszych oraz "Zaczarowany fortepian" dla całych rodzin będą wspaniałym panaceum na nieco depresyjną, jesienną aurę. Ci jednak, którzy zamiast z jesienną aurą walczyć wolą się oddać nostalgii, będą mieli i ku temu okazję, ponieważ rusza kolejny sezon unikatowych koncertów Chillout Classic.Wielki jubileusz Filharmonii Bałtyckiej

Jak na jubileusz 70-lecia przystało, nadchodzący sezon w Filharmonii Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska będzie obfitował w atrakcje i muzyczne niespodzianki. Pierwszą z nich będzie bez wątpienia występ najstarszej chińskiej orkiestry symfonicznej - Shanghai Symphony Orchestra w czwartek, 1 października o godz. 19. Dwa dni później, w sobotę 3 października, kompozycje Piotra Czajkowskiego zaprezentuje Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyr. Sebastiana Perłowskiego. W październiku zostaną również zainaugurowane dwa cykle koncertowe: Wielcy dyrygenci (9 października - gwiazdą wieczoru będzie Vag Papian) oraz Maestro... nie tylko skrzypiec (15 października). Jako pierwszy z mistrzów ze smyczkiem i batutą zaprezentuje się Piotr Pławner.

W sobotę, 17 października o godz. 19.15 w Katedrze Oliwskiej odbędzie się Koncert Papieski, podczas którego posłuchamy nie tylko muzyki mistrzów w wykonaniu Orkiestry PFB pod dyr. Vittoria Parisiego, ale i recytacji poezji Jana Pawła II. Niewątpliwą perełką będzie wykonanie Koncertu klarnetowego A - dur W. A. Mozarta z urtekstu i na klarnecie basetowym - instrumencie wprawdzie współczesnym, ale wzorowanym na historycznym, tak uwielbianym przez Mozarta pierwowzorze (dłuższym, cięższym i o szerszej skali niż stosowane powszechnie w orkiestrze klarnety o stroju B czy A). Solista, Andrzej Wojciechowski, postawił sobie za cel jak najwierniejsze odzwierciedlenie intencji kompozytora. Jaki będzie tego efekt? Przekonamy się już niebawem.

Pod koniec miesiąca Filharmonią Bałtycką, za sprawą kolejnej edycji Gdańskiej Jesieni Pianistycznej, zawładnie muzyka fortepianowa w wykonaniu największych wirtuozów, w tym laureatów tegorocznej edycji XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

A jako że czym skorupka za młodu... Filharmonia nie zapomina o najmłodszych melomanach. Już w poniedziałek 12 października dzieci zostaną wprowadzone w świat muzyki filmowej podczas koncertów edukacyjnych, a w niedzielę 18 października o godz. 12 będą miały okazję obejrzeć porywającą animację lalkową "Zaczarowany fortepian", wykonaną w technice 3D, której ścieżkę dźwiękową stanowią kompozycje Fryderyka Chopina. Projekcji będzie oczywiście towarzyszyła muzyka wykonywana na żywo.

Opera i balet

W minioną niedzielę rozpoczęła się w Gdyni kolejna edycja festiwalu Gdynia Classica Nova, tym razem całkowicie poświęcona operze. W programie znajdą się m.in. projekcje "Carmen" G. Bizeta, kultowego filmu "Farinelli: Ostatni kastrat" oraz spora dawka znakomitej muzyki. Zobacz szczegółowy program.

W ostatnich latach ilość prezentacji baletowych w Trójmieście jest odwrotnie proporcjonalna do oczekiwań i upodobań publiczności, dlatego taneczno - wokalnego projektu "Tańce narodów świata" w wykonaniu Narodowego Akademickiego Ansamblu Ukrainy nie wolno przegapić! Impreza odbędzie się 8 października o godz. 19.30 w Filharmonii Bałtyckiej.

W Operze Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska będzie można natomiast zobaczyć spektakl "Fun / Light / Body Master" z choreografią Izadory Weiss oraz "Toscę" Giacomo Pucciniego w reżyserii Marka Weissa.

Jak brzmi współczesność?

Zasłuchujemy się w muzyce mistrzów przeszłości, a tymczasem współczesność ma nam równie wiele do zaoferowania. Podczas 4. edycji Neo Arte - Spektrum Muzyki Nowej, która potrwa od 8 do 11 października, zostanie zaprezentowana muzyka współczesna z trzech kontynentów: Europy, Azji i Ameryki Południowej. Występy artystów dopełni część edukacyjna w postaci warsztatów dla kompozytorów, w tym prowadzone po raz pierwszy w Polsce Reading Session oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Nie lada gratka czeka również miłośników minimal music. W niedzielę 4 października o godz. 19 w Tatrze Szekspirowskim zobacz na mapie Gdańska zespół Duality (Kasia Kadłubowska i Dominik Bukowski) wykona m.in. kompozycje z debiutanckiej płyty TRANSIENT, będącej owocem projektu "Gry Miłoszne", poświęconego Czesławowi Miłoszowi. W programie znajdą się również utwory głównych przedstawicieli minima music, jak np. Phillipa Glassa, Stevea Reicha, Terry Rileya, zaaranżowane na marimbę i wibrafon.

O tym, że na instrumentach perkusyjnych da się nie tylko wybijać rytm, ale i grać piękne melodie, melomani wiedzą doskonale. Tym bardziej, kiedy instrumenty biorą we władanie najwięksi wirtuozi, a tak będzie bez wątpienia podczas kolejnego koncertu z cyklu Niedziela Melomana, noszącego tytuł "Maestria Italii, perkusyjna precyzja i muzyczne piękno". Koncert odbędzie się 18 października o godz. 16.30 w PPNT zobacz na mapie Gdańska.

Nie tylko klasyka...

TGD (Trzecia Godzina Dnia) to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem. Już w niedzielę 4 października o godz. 19.30 w gdyńskim kościele św. Mikołaja zobacz na mapie Gdyni ta niezwykła grupa zaprezentuje trójmiejskiej publiczności owoce prowadzonych przez siebie weekendowych warsztatów gospel.

Sporej dawki muzyki z przesłaniem, choć o nieco innym charakterze, dostarczą "Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych" - wydarzenie nawiązujące do historycznych tradycji wielokulturowego Gdańska. W programie znajdzie się między innymi szereg koncertów w ramach prezentowanych przez mniejszości narodowe programów artystycznych. Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się koncert Jorgosa Skoliasa w projektach Sefardix i Around The World.

Wielkim wydarzeniem będzie z pewnością koncert Chrisa Bottiego, 24 października o godz. 20 w Ergo Arenie zobacz na mapie Sopotu, ponieważ najseksowniejszy trębacz świata wystąpi tym razem wspólnie z Orkiestrą PFK Sopot pod dyr. Wojciecha Rajskiego. Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w całej 10-letniej historii występów tego artysty w Polsce.

A jeśli klasykę lubisz, ale cię usypia...

... przyjdź koniecznie w niedzielę 4 października o godz. 18 na koncert Chillout Classic do Miasta Aniołów zobacz na mapie Gdańska. Nie tylko nikt nie będzie miał pretensji, jeśli utniesz sobie drzemkę, ale wręcz udostępnione zostaną miejsca do leżenia. W programie wyłącznie nastrojowe kompozycje, a żeby nic nie zakłócało relaksu (czy drzemki), w sali będzie panował półmrok. Nic, tylko zdjąć buty, rozprostować kości, sączyć ulubiony napój, zamknąć oczy i zapomnieć o troskach.