Październik melomana: organy, Mozart i muzyka najnowsza

3 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Palińska

Po dwóch latach David Garrett powraca do Gdańska. Zobacz naszą relację z jego poprzedniego koncertu w Ergo Arenie.

Październik melomani w dużej mierze spędzą na festiwalach. Przed nami Organy Plus+, 8. NeoArte. Syntezator Sztuki, Gdynia Classica Mozart, XX Festiwal Muzyki Kameralnej oraz pre-inauguracja Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. W kalendarzu imprez znajdziemy też nieco "lżejsze" propozycje, jak koncerty Davida Garretta czy muzyki filmowej.Organy Plus+Festiwal Organy Plus+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które zapraszają organizatorzy, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji muzycznej i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w Polsce i Europie doby renesansu i baroku.

Choć podczas festiwalu wystąpi wielu uznanych artystów, największą gwiazdą będą zrekonstruowane manierystyczno-barokowe organy Mertena Friese. Przypominamy, że to jedyny w Europie instrument, który znajduje się nie z tyłu świątyni, a we wschodniej części, blisko lektorium.

W ramach festiwalu, w kościele św. Trójcy odbędzie się siedem koncertów:


Największą gwiazdą festiwalu Organy Plus jest odrestaurowany instrument. Zobacz, jak prezentują się organy w kościele św. Trójcy.

Gdynia Classica MozartGdynia Classica Nova to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne popularyzujące muzykę klasyczną oraz przygotowujące odbiorców do pełnego czerpania z jej walorów. W program imprezy wpisane zostały koncerty, projekcje filmowe, wystawy, seminaria oraz program edukacyjny dopasowany do wszystkich grup wiekowych.

Tegoroczna edycja poświęcona będzie życiu i twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta. Podczas inauguracji, która odbędzie się 6 października w Teatrze Miejskim posłuchamy muzyki kameralnej. W programie festiwalu znajdzie się też spotkanie z Filipem Jaślarem, liderem Grupy MoCarta oraz koncerty - 12 października zaprezentowane zostanie Requiem, dzień później Krzysztof Herdzin Trio zinterpretuje muzykę salzburskiego geniusza na jazzowo, 18 października wysłuchamy Missa brevis C-dur KV 220 "Spatzenmesse", a 19 października będziemy mieli okazję się przekonać, jak brzmią mozartowskie, orkiestrowe hity w wykonaniu bardzo nietuzinkowego tria.

Muzyka poważna w Trójmieście


Podczas finału festiwalu, który odbędzie się 20 października w Teatrze Muzycznym, Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyr. Massimiliana Caldiego wraz solistami - Katarzyną Mackiewicz (sopran) oraz Tomaszem Rakiem (baryton), wykona Uwertury, arie i duety z oper Wesele Figara, Don Giovanni oraz Così fan tutte, a także Koncert fortepianowy C-dur nr 21 KV 467 (solo Maurizio Baglini).

Film z 2013 roku

Muzykę Mozarta na jazzowo Krzysztof Herdzin prezentował już w 2013 roku na festiwalu Mozartiana. Tym razem będziemy mieli okazję posłuchać tych niezwykłych interpretacji w Gdyni.

8. NeoArte. Syntezator SztukiIdea festiwalu NeoArte skupia się na syntezie sztuk, przesuwaniu granic pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki. Kompozytorzy tworzą dzieła z pogranicza video artu i teatru, artyści sztuk wizualnych tworzą instalacje dźwiękowe, teatr i taniec podążają w kierunku sztuki performatywnej. Coraz trudniej jest wyznaczyć granice pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości, coraz łatwiej przychodzi natomiast ich łączenie.

Publiczność 7. edycji festiwalu, która odbędzie się od 23 do 27 października w Nowej Synagodze, podczas pięciu dni wydarzeń będzie mogła uczestniczyć w dziewięciu koncertach, dwóch instalacjach artystycznych, słuchowisku muzycznym oraz kilku performansach. Studenci kompozycji wezmą udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patrona festiwalu Gwyna Pritcharda oraz w warsztatach performance prezentowanych przez Alwynne Pritchard. Dzieci i młodzież będą mogli natomiast uczestniczyć w zajęciach z tworzenia muzyki elektronicznej prowadzonych przez Krzysztofa Topolskiego.

Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego.

Od diabelskiego skrzypka po muzykę filmowąW październiku nie zabraknie też koncertów dla tych, którzy klasykę lubią, ale w nieco lżejszym bądź nietypowym wydaniu. W niedzielę 6 października w Ergo Arenie "diabelski skrzypek" David Garrett będzie świętował 10. rocznicę grania crossoverów.

David Garrett: Jestem szczęściarzem, że mam tak fantastyczną publiczność


We wtorek 15 października w Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się "pre-inauguracja" Gdańskiej Jesieni Pianistycznej, podczas której Leszek Możdżer, Tia Fuller, Lars Danielsson oraz Santander Orchestra zaprezentują projekt Symphosphere, łączący improwizacje jazzowe z bogatymi możliwościami orkiestry symfonicznej i elektronicznymi brzmieniami. Niestety, na ten koncert nie ma już biletów.

Kilka dni później - 19 października - w sali koncertowej PFB będzie rozbrzmiewała muzyka z takich filmów, jak: "James Bond", "Star Wars", "Piraci z Karaibów", "Avengers", jak i "West Side Story", "City Lights" czy "Moulin Rouge". Wyjątkowy wieczór z muzyką filmową to doskonała propozycja na spędzenie wolnego czasu - zarówno dla młodych, jak i starszych.

Muzyka kameralna i symfonicznaJeśli wolicie klasykę w tradycyjnym ujęciu, ze znalezieniem interesującego koncertu również nie będzie problemu. Filharmonia Bałtycka w najbliższy piątek zaprasza na spędzenie wieczoru przy muzyce niemieckiego romantyzmu i rosyjskiego modernizmu, a 11 na Koncert papieski, podczas którego Orkiestra PFB pod dyr. Szymona Morusa zaprezentuje m.in. kontemplacyjną muzykę Arvo Pärta.

W kalendarzu imprez znajdziemy też: Czwartkowe Wieczory Muzyczne w sopockim Dworku Sierakowskich, recital klawesynowy Aleksandry Żebrowskiej, kolejną odsłonę cyklu Muzyka u Uphagena: Scena Młodych podczas której wystąpi pianista Kacper Kukliński, kolejny koncert oruński, tym razem poświęcony Moniuszce oraz Młody Chopin w Gdańsku - dwudniowe gdańskie święto Fryderyka Chopina organizowane przez Gdańskie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.