Październik melomana: przebojowa jesień, balet i "Gwiezdne Wojny"

1 października 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska

Royal Moscow Ballet po raz kolejny odwiedzi Gdynię, prezentując "Jezioro łabędzie". Zobacz relację z ubiegłego roku.

Festiwale NeoArte, Gdynia Classica Nova i Organy+, a także koncerty kameralne sprawią, że nuda w jesienne, długie wieczory nie będzie nam groziła. Posłuchamy muzyki dawnej i współczesnej, symfonicznej i kameralnej, przebojów z oper i filmów, a także "Czterech pór roku" Antonia Vivaldiego w zupełnie nowej, spektakularnej odsłonie.FestiwaleDo 7 października trwa w gdańskim kościele Św. Trójcy festiwal Organy Plus, podczas którego możemy posłuchać muzyki dawnej w wykonaniu światowej sławy artystów grających na instrumentach historycznych bądź ich kopiach z towarzyszeniem unikatowych organów Mertena Friese.

Koncerty będą artystycznymi eksperymentami, podczas których artyści podejmą próbę odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale też dawnej tradycji muzycznej i sytuacji estetycznej, właściwej dla Polski i Europy doby renesansu i baroku.

Wszystkie informacje na temat koncertów muzyki poważnej odbywających się w Trójmieście znajdują się w kalendarzu imprez


W piątek 5 października rozpocznie się natomiast kolejna odsłona festiwalu Gdynia Classica Nova. Program, do czego organizatorzy zdążyli już publiczność przyzwyczaić, będzie bogaty i różnorodny. Posłuchamy muzyki kameralnej, symfonicznej, klasyki i jazzu, a podczas koncertu finałowego wykonane zostanie m. in. arcydzieło Carla Orffa - "Carmina Burana".

Koniec miesiąca, za sprawą VII NeoArte. Syntezator Sztuki upłynie nam przy dźwiękach muzyki najnowszej. A że we współczesnej twórczości zaciera się granica pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki, będzie to wydarzenie eklektyczne.

Każdy z koncertów VII. edycji festiwalu jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny. Co więcej, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego. W trakcie inauguracji NeoQuartet przedstawi kolejną odsłonę unikatowego wydarzenia Neo Electric Quartet. Zaprezentowany zostanie również projekt Electric Primitivo stworzony przez szwajcarskich artystów Arturo Corralesa oraz Emilio Guima. W trakcie festiwalu odbędzie się też prezentacja najnowszej sztuki koreańskiej, poznamy muzykę performatywną z krajów leżących nad Bałtykiem, a podczas sześciogodzinnego koncertu finałowego wystąpi czołówka europejskich wykonawców muzyki współczesnej (Spółdzielnia Muzyczna, Kwartludium, Rei Munakata). Zaprezentowane też zostaną najnowsze utwory oraz instalacje muzyczne Wojtka Blecharza, patrona tegorocznej edycji festiwalu.

Zobacz też: Koncerty w październiku w Trójmieście. Przegląd imprez

Muzyka filmowa i baletJuż 12 października w Ergo Arenie odbędzie się projekcja pierwszego filmu z sagi Star Wars z muzyką na żywo. Na ogromnym ekranie widzowie zobaczą "Nową Nadzieję", która zapoczątkowała serię Gwiezdne Wojny, a muzykę Johna Williamsa będzie wykonywała Praska Orkiestra Symfoniczna.

W niedzielę 21 października w Gdynia Arenie Royal Moscow Ballet wykona natomiast "Jezioro łabędzie". Bilety na ten spektakl będzie można wygrać w naszym konkursie.

Muzyka symfoniczna8 października o godz. 18 w Sali Columbus Hotelu Sheraton w Sopocie, odbędzie się doroczne wręczenie nagród "Sopocka Muza" oraz przyznanie tytułu "Mecenasa Kultury Sopotu" za rok 2018. Uroczystość uświetni występ Orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. W programie znajdą się kompozycje Mozarta, Rossiniego, Brittena i Góreckiego, a udział w imprezie dla mieszkańców Sopotu jest darmowy. Liczba miejsc jest jednak ograniczona, dlatego ci, którzy mają zamiar uczestniczyć w tym koncercie, powinni jak najszybciej udać się do kasy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART po bezpłatne wejściówki.

12 października w Filharmonii Bałtyckiej posłuchamy kompozycji Panufnika, Weinberga i Szostakowicza, a Orkiestrę PFB poprowadzi znakomity japoński dyrygent Eiji Ōue. W sobotę 20 października w Katedrze Oliwskiej odbędzie się kolejny Koncert Papieski - tym razem gdańscy filharmonicy zagrają pod batutą Massimiliana Caldiego, a w programie znajdą się elegie, wokalizy i divertimenta.

A jeśli lubicie "Cztery pory roku" Antonia Vivaldiego i mielibyście ochotę posłuchać ich w zupełnie nowej, niecodziennej odsłonie, będziecie mieli ku temu okazję w środę 24 października. Wtedy to Orkiestra Polish Art Philharmonic pod dyr. Michaela Maciaszczyka zaprezentuje w Filharmonii Bałtyckiej nowatorskie brzmienie arcydzieła rudego księdza, a prezentację muzyczną uzupełnią wizualizacje oraz zapachy, które pozwolą poczuć jesienny wiatr, orientalne lato, mroźną zimę i świeżość wiosny.

Muzyka kameralnaTowarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na tradycyjne Czwartkowe Wieczory Muzyczne do Dworku Sierakowskich. Koncerty rozpoczynają się o godz. 18, udział w nich jest darmowy. Miłośników wokalistyki z pewnością zainteresuje też recital Magdaleny Feiner, która w tym samym miejscu wystąpi (dla odmiany) we wtorek 2 października o godz. 19.

Darmowy jest również udział w spotkaniach z muzyką kameralną w holu Olivia Star, które zostają wznowione po wakacyjnej przerwie. 13 października posłuchamy sopranistki Bogny Forkiewicz wraz z córką Blanką (skrzypce, śpiew) oraz muzycznego małżeństwa - pianistki Alicji Wieczorek i klarnecisty Grzegorza Wieczorka z córką Basią (obój) i synem Szymonem (klarnet).

Podczas koncertu będzie można podziwiać prace plastyczne Jana Błażejewskiego i Szymona Wieczorka.