Pierwsze efekty programu "Lok@lnie i teatralnie"

9 grudnia 2019, 7:00

Zaczęło się! Efekty projektu digitalizacyjnego "Loka@lnie i teatralnie", realizowanego od sierpnia przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku, już udostępniane są w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej. A będą jeszcze większe, projekt trwa bowiem do końca grudnia tego roku.Na pewno znajdą tu coś dla siebie miłośnicy teatru i kostiumologii / kostiumografii. We współpracy z Teatrem Muzycznym w Gdyni i Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku w dwuwymiarowej technice zaprezentowanych zostało 50 kostiumów i rekwizytów scenicznych stworzonych na potrzeby najpopularniejszych widowisk muzycznych teatru.

Gdyński teatr ma za sobą ponad 300 wielokrotnie wystawianych przedstawień muzycznych: musicali, operetek, spektakli baletowych, kabaretowych, bajek, koncertów i spektakli kameralnych. Wymienić wystarczy kultowe: "Jesus Christ Superstar", "Skrzypek na dachu", "Les Miserables", "Evita", "Hair", "Chicago", "Lalka", "Shrek", "Piotruś Pan" czy ,,Notre Dame de Paris". W przepastnych magazynach teatru nie brakuje dziś po nich pamiątek. Te wybrane można obejrzeć pod poniższymi linkami:

- Cieszymy się, że dzięki digitalizacji sympatycy Teatru Muzycznego będą mogli z bliska obejrzeć nasze najciekawsze kostiumy i rekwizyty - mówi Ewa Walczak, aktorka teatru, zajmująca się też w nim marketingiem. - To jedyna szansa na podarowanie tym przedmiotom "drugiego życia". Przecież repertuar teatralny nieustannie się zmienia.
Drugą część przedsięwzięcia stanowią tygodniki powiatowe dołączane w piątki do "Dziennika Bałtyckiego": 1) "Dziennik Bytowski", 2) "Dziennik Chojnicki", 3) "Dziennik Człuchowski", 4) "Dziennik Kociewski", 5) "Dziennik Kwidzyński", 6) "Dziennik Malborski", 7) "Dziennik Słupski", 8) "Dziennik Tczewski", 9) "Echo Pruszcza", 10) "Echo Ziemi Lęborskiej", 11) "Echo Ziemi Puckiej", 12) "Goniec Rumski", 13) "Gryf Kościerski", 14) "Powiśle", 15) "Tygodnik Kartuzy", 16) "Żuławy i Mierzeja".

Ukazujące się nierzadko od lat 90. XX w., do dziś są one głównym źródłem informacji o tym, co dzieje się w powiatach pomorskich, często wyprzedzając pod względem jakości i rozmaitości tematyki artykułów istniejące na terenie samorządów powiatowych internetowe portale informacyjne. W czasopismach tych podejmowane są kwestie dotyczące gospodarki, kultury, edukacji, samorządów czy życia społecznego.


Digitalizację tygodników "Dziennika Bałtyckiego" WiMBP w Gdańsku będzie kontynuować w kolejnych latach.

- Widzę, obserwując moich pracowników, jaka to żmudna, ale przynosząca rezultaty w postaci dużej liczby osób korzystających z naszych cyfrowych zasobów, praca - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP w Gdańsku. - Tylko w listopadzie w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej odnotowano średnio 14 200 odwiedzin dziennie, w czasie których przeglądanych było - średnio oczywiście - 2420 publikacji. Takie wyniki niezwykle cieszą!
Projekt "Lok@lnie i teatralnie" to jednak nie tylko digitalizacja i udostępnianie jej efektów. Równie ważna jest promocja zasobów bibliotek cyfrowych poprzez organizację szkoleń, które dotychczas kierowane były do bibliotekarzy i nauczycieli. Od kilku lat prowadzone są one we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, dysponującym dobrze wyposażonymi salami komputerowymi. I to współdziałanie będzie kontynuowane w następnych latach.

- W planach jest też organizacja w siedzibie biblioteki szkoleń otwartych - dla chętnych użytkowników bibliotek cyfrowych - informuje Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego, koordynatorka projektu. - Chcemy bowiem, by czytelnicy świadomie i swobodnie potrafili wyszukiwać z zasobów internetowych bibliotek potrzebne im treści. Ważne jest przy tym zaznajomienie ich z aspektami prawnymi związanymi z korzystaniem z materiałów cyfrowych, a także nauczenie otwierania formatów cyfrowych, w jakich publikacje są udostępniane, których uruchomienie - a wiemy to z korespondencji elektronicznej i rozmów telefonicznych z czytelnikami - może stanowić problem.
Projekt "Lok@lnie i teatralnie" realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł