Pierwszy w historii flash mob Filharmonii Bałtyckiej

6 czerwca 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Mateusz Groen
Flash mob na ulicy Długiej

W niedzielne popołudnie 6 czerwca, grupa 38 muzyków, dyrygent George Tchichinadze, Piotr Srebrowski (w roli tytułowego Peer Gynta) z inicjatywy Filharmonii Bałtyckiej stworzyli flsh mob na postawie folklorystycznego, norweskiego dramatu Peer Gynt. Występ miał na celu promocję Gdańska oraz Funduszy Norweskich. Flash mob miał miejsce nieopodal fontanny Neptuna na Długim TarguMapka. Artyści wykonali znany utwór norweskiego kompozytora Edwarda Griega "W grocie Króla Gór". Zaciekawieni niecodziennym wydarzeniem ludzie, zatrzymywali się i oglądali pierwszy w historii Flash mob w wykonaniu Filharmonii Bałtyckiej.Wydarzenia w Trójmieście


Niecodzienna scena rodem z filmów muzycznychPerformance muzyczny rozpoczął się ok. godz. 13 w samym sercu Śródmieścia - na Długim Targu. Muzycy przyszli z dwóch stron na wyznaczone wcześniej miejsce przy fontannie Neptuna, gdzie czekały na nich pulpity z nutami. Akcja, którą zaprezentowała Filharmonia Bałtycka, była sceną z jednego z norweskich dramatów - Peer Gynt, którego tytuł jest zarazem nazwiskiem głównego bohatera. Artyści przenieśli nas do bajkowego świata Peer Gynta - gnuśnego i egoistycznego mężczyzny, który "wykradł" nuty muzykom.

Ubrani w eleganckie stroje artyści wędrujący z instrumentami przez miasto i ekscentryczny przecinający im drogę, wspinający się na murki i wykrzykujący przeróżne hasła aktor, zwrócili uwagę sporej rzeszy przechodniów, która zatrzymała się dookoła.

Czytaj też: Teatr, który nie działa. O "Balkonie" Teatru Wybrzeże

Główna część występu trwała niewiele ponad 10 minut, niemniej muzyków mogliśmy widzieć na ulicy Długiej i w jej okolicach dłużej. Flash mob był jedynie częścią projektu, który tego dnia Fliharmonia nagrywała na ulicach Gdańska. Film z fabułą rozbudowaną o dodatkowe sceny, które nie pojawiły się podczas niedzielnego flash mobu, zostanie opublikowany na początku lipca, najpewniej na platformach filharmonii.

- Przez pandemię melomani nie mogli odwiedzić filharmonii znajdującej się w centrum miasta nad Motławą. Nie przestaliśmy dla nich koncertować i realizowaliśmy koncerty online. Jednak gdy tylko stało się to możliwe, postanowiliśmy wyjść do naszej publiczności, przypomnieć o sobie w samym sercu Gdańska. Dzielimy się naszą sztuką, honorujemy w ten sposób kończący się 75. sezon artystyczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i zapraszamy do filharmonii i pomorskich kościołów, w których organizujemy i współorganizujemy koncerty - mówi Łukasz Rudziński, specjalista ds. public relations Filharmonii Bałtyckiej.
Dzieło, które wybrali twórcy wydarzenia, z samego tytułu dla wielu może być nieznane, jednak zapewne każdy z nas zetknął się chociaż raz z zaprezentowanym utworem muzycznym. Utwór "W grocie Króla Gór" skomponowany przez Edvarda Griega, do sztuki Peer Gynt Henrika Ibsena opowiada za pomocą muzyki sytuację, w której Peer Gynt wkrada się do jaskini górskiego trolla, przed którym później ucieka. W wykonaniu gdańskich artystów Peer Gynt uciekał nie przed trollem, zaś przed muzykami, którzy pragnęli odzyskać swoje nuty.

Polecamy wystawy w Trójmieście - Warhol, Barbie, parafotografia i podróż do przeszłości.Sam utwór rozpoczął się od cichych brzmień - imitujących kroki, które po chwili nabierały na sile i głośności, by w końcu zakończyć się gwałtownym uderzeniem. Lokalni muzycy zdobyli uznanie publiczności i na koniec otrzymali głośne oklaski. Dodatkowo po wydarzeniu widzowie otrzymali małe paczuszki z nasionami niezapominajek jako prezent. Czyżby po to, by pamiętać o Filharmonii?

Projekt został stworzony dzięki Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, która przygotowała wydarzenie, aby promować Gdańsk oraz Fundusze Norweskie i EOG oraz hasło "Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej".
Flash mob - Filharmonii Bałtyckiej na Długiej:
Czy podobają ci się wydarzenia typu flash mob?
72%

tak, powinno się organizować ich więcej w przestrzeni miejskiej

12%

zazwyczaj tak, jednak nie wszystkie

16%

nie, nie rozumiem ich lub mi się nie podobają

zakończona

łącznie głosów: 292

Opinie wybrane


wszystkie opinie (69)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.