Planeta kobiet

5 marca 2007 (artykuł sprzed 13 lat)
Zbliża się "Ten Dzień". Jedni ostentacyjnie ignorują 8 marca, inni z przewrotnym uśmiechem powracają do tradycji goździków (zawsze to łatwiej niż wybrać odpowiednie rajstopy), jeszcze inni zatroskanym tonem pytają: "Kochanie, czy my obchodzimy Dzień Kobiet?" Ciekawa impreza kulturalna może być niezłą alternatywą dla podeschniętych goździków, czy niepasujących rajstop.

Czwartkowy koncert Jacka Siciarka w Blues Clubie już samą nazwą zachwyci wybrankę ("Dla Wszystkich Pięknych Kobiet"). Ale zanim zabierzesz ukochaną na koncert przejrzyj jej ulubione płyty - jeśli nie znajdziesz wśród nich jazzu ani bluesa, lepiej poszukaj innej imprezy.

Na przykład wystawy: "Trafiona - Zatopiona" w Wolnej Pracowni PGR ART/Kolonia Artystów. Autorki (Joanna Fluder z Gdańska i Paulina Semkowicz z Krakowa) pokażą autorskie projekty, odwołujące się do skojarzeń szekspirowskiej Ofelii. Wystawa rusza 10 marca.

Jeśli jednak malowanie kojarzy się twojej kobiecie tylko z poranną toaletą - szukaj dalej. Może: poezja na wesoło (organizatorzy zapewniają, że każdy wiersz wzbudzi śmiech), wystawa fotografii (człowiek i ciało na pierwszym planie), albo koncert Maskotek (jak mówią znawcy: śpiewają, tańczą, bawią siebie i innych)? Te trzy atrakcje przygotowała Stacja de Luxe z Gdańska.

I jeszcze parę propozycji dla pań, które nie mają złudzeń i wolą same zadbać o swój należny prezent z okazji 8 Marca. Duża porcja śmiechu? Bardzo proszę! "Koleżanki" na Scenie Kameralnej w Sopocie, to rzecz o tym, dlaczego czasem lepiej ugryźć się w język i nic nikomu nie radzić. Spektakl w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza bawi publiczność już od prawie dwóch lat, a opinie w stylu: "polecam, śmiałam się do łez" nie należą do odosobnionych.

Ale nie samym śmiechem żyje człowiek! Inne spojrzenie na kobiety, bardziej serio, proponują: Sopockie Centrum Konferencyjno - Dydaktyczne ("Kobieta w kulturze, kultura w kobiecie") i ponownie Stacja de Luxe (warsztaty psychologiczne dla kobiet pt. "Świat jako Moje - Twoje Lustro"). Na pierwszych będzie można posłuchać między innymi o tym, co to znaczy "wyjść za mąż za księcia z bajki", na drugich - dowiemy się, jak patrzeć na człowieka, by lepiej go zrozumieć (w końcu to kobiety najczęściej występują w roli rozjemców).

Nie wiem, czy panowie polubią Dzień Kobiet, ani czy wszystkie panie będą miały udane święto. Ale w szarej rzeczywistości warto szukać kolorów... w niecodziennych imprezach, niespodziankach, albo... w tradycyjnych goździkach.

m.c.

Wszystkie informacje na temat imprez w Dniu Kobiet

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Łaźnia: Planeta kobiet

Forma celebrowania Dnia Kobiet cały czas się zmienia, więc w CSW Łaźnia na Dolnym Mieście goździków nie będzie, ale nikt nie powinien żałować. 8 marca będzie się działo nie tylko dla pań, ale na pewno o paniach.

W ramach programu w pierwszym tygodniu marca odbywają się mini-targi sztuki kobiet. Prezentowane są propozycje upominków, małoformatowych dzieł, autorstwa polskich artystek. W Dniu Kobiet, między godz. 12 a 21 będzie można kupić wybrane przedmioty.

Wydarzeniu towarzyszyć będą także m.in., intrygujący wernisaż, na który o godz. 18.00 zaprasza Malina Tomaszewska. Jej celem jest pozbycie się na czas wystawy wszystkich ubrań i wyeksponowanie ich w formie realistycznego obrazu, także próba analizy zjawiska własności. Sama autorka zdeklarowała, iż na czas wystawy wystąpi w jednej sukience.

Godzinę później, o 19, kolejna atrakcja - projekcja filmów video. Autorki opowiedzą w niej o walce ze stereotypami dotyczącymi kobiecości. Uwaga! - opowieść jest głęboko osadzona w rzeczywistości. "Słodka sztuka" - to prace przemyślane, czasem ironiczne, innym razem gorzkie, lub zdradzające samokrytycyzm noszony przez każdą z nas. Celem pokazu jest zaprezentowanie postaw wobec pojęcia "kobieco- słodkiej sztuki", jako przyjemnej, lekkiej i nieskomplikowanej.

Już od kilku dni (od początku marca) w Łaźni prezentowane są portrety mieszkanek Dolnego Miasta, wykonane w ramach warsztatów makijażu. Autorkami zdjęć są Dominika Kulaszewicz i Anna Roman.

Maria Kołonowicz