Plany Teatru Muzycznego w rytmie rozbudowy teatru

12 września 2012 (artykuł sprzed 9 lat)
Łukasz Rudziński
aktualizacja:9:51 (13 września 2012)
Widownia Dużej Sceny (zdjęcie archiwalne) po rozbudowie przyjmie 1070 widzów, będzie również utrzymana w brązowej tonacji. Dla komfortu widzów wybudowane zostanie też drugie foyer. Więcej zdjęć (3)

Widownia Dużej Sceny (zdjęcie archiwalne) po rozbudowie przyjmie 1070 widzów, będzie również utrzymana w brązowej tonacji. Dla komfortu widzów wybudowane zostanie też drugie foyer.

mat. prasowe

Widownia Dużej Sceny (zdjęcie archiwalne) po rozbudowie przyjmie 1070 widzów, będzie również utrzymana w brązowej tonacji. Dla komfortu widzów wybudowane zostanie też drugie foyer.

mat. prasowe

Spacerując po Parku Rady Europy w Gdyni można uznać, że Teatr Muzyczny to jeden wielki plac budowy. To nie do końca prawda. W Muzycznym trwają właśnie gorączkowe przygotowania do najbliższego sezonu artystycznego. Powoli przygotowywane są również produkcje na inaugurację Dużej Sceny, planowanej na jesień 2013 roku.Już po naszej publikacji do Teatru Muzycznego przyszedł komunikat od organizatora, że pokaz musicalu "SPAMALOT, czyli Monty Python i św. Graal" w Sali Kongresowej został odwołany.

Pierwszą premierą Muzycznego w tym sezonie będzie mówiono-śpiewana "Pchła Szachrajka" w reżyserii Bernarda Szyca (premiera 15 września). Więcej zdjęć (3)

Pierwszą premierą Muzycznego w tym sezonie będzie mówiono-śpiewana "Pchła Szachrajka" w reżyserii Bernarda Szyca (premiera 15 września).

fot. Piotr Manasterski

Pierwszą premierą Muzycznego w tym sezonie będzie mówiono-śpiewana "Pchła Szachrajka" w reżyserii Bernarda Szyca (premiera 15 września).

fot. Piotr Manasterski

Na drugą i ostatnią w najbliższym sezonie premierę Muzycznego, graną w jego siedzibie wybrano "Przebudzenie wiosny", które przygotuje Krzysztof Gordon (premiera 22 września). Więcej zdjęć (3)

Na drugą i ostatnią w najbliższym sezonie premierę Muzycznego, graną w jego siedzibie wybrano "Przebudzenie wiosny", które przygotuje Krzysztof Gordon (premiera 22 września).

fot. Piotr Manasterski

Na drugą i ostatnią w najbliższym sezonie premierę Muzycznego, graną w jego siedzibie wybrano "Przebudzenie wiosny", które przygotuje Krzysztof Gordon (premiera 22 września).

fot. Piotr Manasterski

We wrześniu na jedynej czynnej obecnie scenie Muzycznego - Nowej Scenie, pokazywane będą dwa spektakle. Oba przedstawienia to jedyne premiery Muzycznego, prezentowane w budynku Teatru Muzycznego w tym sezonie. Pierwsza z nich skierowana jest do młodszych widzów - "Pchła Szachrajka" według tekstu Jana Brzechwy będzie mieć premierę 15 września, o godz. 17:05. Spektakl w tygodniu (adresowany głównie do szkół) grany będzie bez przerwy, w weekendy, gdy oglądany jest w gronie rodzinnym, zostanie wydłużony o antrakt oraz związane z nim dwa utwory (zapowiedź i zakończenie przerwy) i w sumie wydłużony o około pół godziny.

- Nasza "Pchła Szachrajka" to rodzaj zabawy w teatr - tłumaczy Bernard Szyc, aktor Teatru Muzycznego i reżyser spektaklu. - Po raz pierwszy wykorzystujemy możliwości Nowej Sceny, która pozwala nam na grę nie tylko przed główną, ale też dwiema bocznymi widowniami. Z tego powodu zrezygnowaliśmy z rozbudowanych dekoracji na rzecz kostiumów.
Do tekstu Brzechwy Maciej Szymański dopisał fragmenty muzyczne. Są tam utwory solowe i zespołowe, a oprawę muzyczną zapewnia nam ośmioosobowy skład naszej orkiestry. Błyskawiczne tempo akcji jest prawdziwym wyzwaniem dla aktorów i kwintesencją teatru muzycznego, gdzie trzeba powiedzieć, zaśpiewać, zatańczyć i jeszcze kreować całą plastykę spektaklu.


Drugą i ostatnią premierą na Nowej Scenie Muzycznego w tym sezonie będzie musical rockowy "Przebudzenie wiosny", oparty na tekście Franka Wedekinda (libretto Stevena Satera) i z muzyką Duncana Sheika. Pokaz premierowy w sobotę 22 września, o godz. 19:05.

- Prawdę mówiąc przeraża mnie to, że przez ponad 100 lat od napisania tego tekstu niewiele się pozmieniało w relacjach międzyludzkich. Dramat Wedekinda wciąż jest bardzo aktualny, wciąż np. temat inicjacji seksualnej jest w wielu domach wstydliwy. Metody wychowawcze także podobne są do tych sprzed lat - czasem od dobra dziecka ważniejsze bywa: "co ludzie powiedzą?" - mówi Krzysztof Gordon, reżyser "Przebudzenia wiosny", na co dzień aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

- Z pomysłem na jego wystawienie przyszli do mnie studenci IV roku Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni [Krzysztof Gordon jest wykładowcą tego Studium - przyp. red.]. Teraz, z nową obsadą, z muzyką graną na żywo i w innych warunkach scenicznych, mierzymy się z nim na nowo - dodaje.

Duża Scena przez najbliższy rok jest nieczynna, jednak duże musicalowe produkcje nie znikają całkowicie z repertuaru Muzycznego. Od 26 grudnia do 6 stycznia Muzyczny przenosi się do... Opery Bałtyckiej. Tam przez kilka ostatnich dni roku prezentowany będzie musical z Dużej Sceny, najprawdopodobniej "SPAMALOT, czyli Monty Python i św. Graal". Na pewno też w Operze w Nowy Rok zaprezentowany zostanie Koncert Sylwestrowy, tradycyjnie prezentowany "na bis" w pierwszym tygodniu nowego roku.

W Muzycznym wciąż pełną parą idzie rozbudowa, by sezon 2013/2014 otworzyć z nową widownią Dużej Sceny, liczącą 1070 miejsc. Aby pomieścić dodatkowe 400 osób, na wysokości balkonu wybudowane zostanie drugie foyer. Wymienione zostaną także krzesła.

- Nieprawdą jest, że Festiwal Polskich Filmów Fabularnych przeniesiono na wrzesień ze względu na przedłużający się remont teatru. Rozbudowa teatru idzie zgodnie z planem. Cały budynek ma być ukończony w czerwcu i gotowy na jesień 2013 roku - zapewnia Aleksandra Borowiak z Teatru Muzycznego w Gdyni. - Już we wrześniu 2013 roku zainaugurujemy sezon "Chłopami" Reymonta w reżyserii Wojciecha Kościelniaka i muzyką Piotra Dziubka. Pracujemy też nad tym, by na Mikołajki 2013 przygotować bajkę dla dzieci na Dużej Scenie - "Przygody Sindbada Żeglarza" w reżyserii Jarosława Kilian, z muzyką Grzegorza Turnaua. Na tym się koncentrujemy - tej jesieni dwie premiery na Nowej Scenie, a w przyszłym roku dwie premiery przygotowane z myślą o Dużej Scenie.

By zapełnić większą widownię Muzyczny już teraz promuje się nie tylko w regionie, ale też m.in. w Olsztynie, Bydgoszczy i Toruniu. Jesienią Muzyczny grywać będzie również gościnnie.

- Teatr Muzyczny nie stoi w miejscu, ale też wyjeżdża do swoich widzów. W Sali Kongresowej w Warszawie będziemy prezentować spektakl "SPAMALOT, czyli Monty Python i św. Graal", w Tczewskim Centrum Kultury "Pchłę Szachrajkę", zaś w Kwidzyńskim Centrum Kultury "Siostrunie" - wylicza Aleksandra Borowiak.

Na razie (przynajmniej do końca 2012 roku) zawieszony zostaje cykl "Goście Teatru Muzycznego". Z kolei w 2014 roku wrócić ma Festiwal Teatrów Muzycznych.
Planujesz odwiedzić Teatr Muzyczny w najbliższym sezonie?
50%

tak, na pewno wybiorę się do Nowej Sceny

16%

rozważę wizytę w Operze Bałtyckiej podczas prezentacji Muzycznego

34%

nie, poczekam aż otworzą Dużą Scenę w 2013 roku

zakończona

łącznie głosów: 108