Plany trójmiejskich teatrów na najbliższe miesiące

22 stycznia 2021, 11:00
Julia Rzepecka
Teatr Muzyczny w oczekiwaniu na widzów zrealizował w sieci cykl "Muzyczny od A do Z". Więcej zdjęć (5)

Teatr Muzyczny w oczekiwaniu na widzów zrealizował w sieci cykl "Muzyczny od A do Z".

fot. materiały prasowe Teatru Muzycznego w Gdyni

Teatr Muzyczny w oczekiwaniu na widzów zrealizował w sieci cykl "Muzyczny od A do Z".

fot. materiały prasowe Teatru Muzycznego w Gdyni

Chociaż wciąż pozostają zamknięte, trójmiejskie teatry nie zawieszają swojej działalności i planują działania na drugą część sezonu. Pojawiają się już pierwsze zapowiedzi wiosennych spektakli, nie brakuje też projektów edukacyjnych i działań online.Podsumowanie trójmiejskiej kultury w 2020 rokuKultura to obok gastronomii czy branży fitness jeden z najbardziej pokrzywdzonych obszarów ze względu na skutki wprowadzenia narodowej kwarantanny. Repertuary świecą pustkami, widownie nie mogą zapełnić się widzami od wielu miesięcy. Aktorzy wielokrotnie podkreślali, w jak trudnym położeniu się znaleźli.

Chociaż jak dotąd nic nie wskazuje na poprawę sytuacji w najbliższych dniach i ponowne otwarcie instytucji kultury, teatry się nie poddają i planują kolejne działania artystyczne i edukacyjne.

Teatr Wybrzeże przechodzi obecnie wieloetapowy remont, który rozpoczął się w 2018 roku. Ukończone są już sceny Malarnia i Stara Apteka, a przebudowa przyjęła właśnie najbardziej spektakularną formę - całkowitą przebudowę Dużej Sceny. Wszelkie działania będą rozgrywać się więc na oddanych już do użytku przestrzeniach.

- Wszystko jeszcze stoi pod znakiem zapytania, ale wstępnie możemy już mniej więcej określić nasze repertuarowe propozycje - mówi Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy teatru. - Zakończyliśmy realizację spektakli, które miały być pokazane w listopadzie oraz grudniu i cały czas czekamy na możliwość ich pokazania. W pierwszym możliwym terminie zaprezentujemy więc "Emigrantki" Radosława Paczochy w reżyserii Elżbiety Depty, "Lillę Wenedę" Słowackiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego oraz "Sztukę" Yasminy Rezy w reżyserii dyrektora teatru Adama Orzechowskiego.
Wraz z początkiem nowego roku ruszyły też próby do nowych spektakli. Są to prapremiera tekstu Iwana Wyrypajewa "Niepokój" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Dorotą Kolak w roli głównej oraz "Faust" na podstawie Goethego, w którym tytułową rolę zagra Mirosław Baka.

Czytaj także: Premiera Teatru Dada von Bzdülöw na platformie VOD Teatru Wybrzeże

Wybrzeże zdradza też pierwsze nazwiska reżyserów, którzy mają rozpocząć pracę jesienią. Będą to laureatka prestiżowej nagrody teatralnej Faust Ewelina Marciniak, która razem z Jarosławem Murawskim chcą pokazać historię na podstawie powieści Mikołaja Łozińskiego "Strammer". Reżyserować ma także Jan Klata z tekstem "Balkon" Jeana Geneta oraz Kuba Kowalski z "Bratem marnotrawnym" Oscara Wilde'a. Spodziewać się możemy także spektaklu Leny Frankiewicz, która pracuje nad adaptacją "Nieczułości" Martyny Bundy.

Teatr przygotowuje też propozycje dla młodszych widzów. Są to Lekcje Teatralne Online, na które zapisywać się mogą szkoły i wszelkie grupy zorganizowane. Zajęcia mogą odbyć się na platformie Zoom Teatru Wybrzeże lub na platformie wybranej przez uczestników. Termin warsztatów każdorazowo ma być dostosowywany do grupy. Przed nami także warsztaty kreatywnego pisania "Rozpisz się!" oraz "Innym Okiem".

Trwa remont Dużej Sceny Teatru Wybrzeże:

Sporo propozycji ma również Teatr Miniatura w Gdańsku. Na zaprezentowanie czeka gotowy już spektakl sensoryczny dla najnajów (czyli kilkulatków) "To tu to dom" w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich. Podobnie w przypadku przygotowanego w minionym roku we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej spektaklu "Kierunek: Ziemia!", który powstał z myślą o widzach ze szkół podstawowych i opowiada o segregacji odpadów.

Na maj zaplanowano premierę spektaklu "Najbrzydsze zwierzę świata", na podstawie tekstu nagrodzonej niedawno Maliny Prześlugi w reżyserii Laury Słabińskiej. Historia podejmująca ważny dla dzieci problem oceniania i porównywania się z innymi jest przygotowywana tak, by móc być zaprezentowana również online.

Czytaj też: Czym zająć dzieci w czasie wolnym? Kultura i rozrywka online dla dzieci

- Chcielibyśmy grać także spektakle Kosmici w reżyserii Jakuba Krofty oraz Akademia pana Kleksa reżyserki Agnieszki Płoszajskiej - mówi rzeczniczka teatru Agnieszka Kochanowska. - Oba przedstawienia miały swoje premiery w 2020 roku, jednak nie zdążyliśmy zagrać ich szerzej, a cieszyły się ogromnym powodzeniem. Tęsknimy za normalnymi kontaktami z widzami, zatem jeśli tylko pandemia zostanie opanowana, wrócimy do naszych standardowych działań. Przygotowaliśmy się jednak także na działania teatru w systemie zdalnym. Przed nami Akademia Miniatury, czyli cykliczne warsztaty teatralne umożliwiające poznawanie teatru pod przewodnictwem aktorów i artystów związanych z Miniaturą. To zajęcia dla różnych grup wiekowych. Organizujemy też Warsztaty Ale dramat!, które odbywają się raz w miesiącu. To program dla osób zainteresowanych recenzowaniem kultury i teatru (dla klas VII i VIII szkoły podstawowej). Mamy też e-warsztaty teatralne Teatr i Szkoła w sieci stworzone przez naszą pedagog teatru Monikę Tomczyk. Uczniowie są zarówno odbiorcami, jak i twórcami, kreując na żywo wydarzenie artystyczne.
Cały czas trwają także spotkania online łączące teatr, literaturę i edukację psychologiczną, czyli E-mocje. Teatr przygotowuje też słuchowiska, które znaleźć można na YouTubie i Spotify. Popularnością cieszy się także rodzina Papetów - Dziadek Ryszard, Babcia Irena, Marlenka i Mirek, których przygody można oglądać także na Youtubie.

Papety: Z ostatniej chwili - odcinek I, sezon II

Teatr Miejski w Gdyni także ma już gotowe spektakle, które czekają na zaprezentowanie. Jest to "Arszenik i stare koronki" Josepha Kesserlinga w reżyserii dyrektora Krzysztofa Babickiego. W przygotowaniu kolejne spektakle, między innymi spektakl na podstawie powieści Olgi Tokarczuk, "Prawiek i inne czasy". Reżyserować będzie Jacek Bała, premiera ma odbyć się w pierwszych dniach marca.

W planach także adaptacja powieści Karola Olgierda Borchardta "Znaczy kapitan". Premierę planowano zaprezentować na pokładzie żaglowca "Dar Pomorza". W końcówce sezonu tradycyjnie otworzyć się ma Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie, przed nami także Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port i Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna - imprezy planowane tradycyjnie na maj.

Opera Bałtycka także zapowiada swoje premiery. Przekładany od jesieni "Fidelio" ma być pokazany 12 lutego, a 9 kwietnia - tryptyk "Syn marnotrawny / Judyta / Święto wiosny". Jego pokaz miał być połączony z galą jubileuszu 70-lecia Opery. W maju po raz pierwszy ma być pokazana "Madama Butterfly". Poza wydarzeniami repertuarowymi planowane są spektakle baletowe przygotowane przez tancerzy zawodowo związanych z Operą Bałtycką jako "Wieczory młodej choreografii".

Do oglądania swojego Koncertu Sylwestrowego Na Bis online zachęca Teatr Muzyczny w Gdyni. W internecie oglądać też można "Sceny Miłosne dla Dorosłych" w reżyserii Igora Michalskiego oraz "O czułości. Piosenki Kurta Tucholsky'ego" w reżyserii Doroty Kolak. Muzyczny zapowiada także premierę "Mistrza i Małgorzaty" według Bułhakowa w reżyserii Janusza Józefowicza z muzyką Janusza Stokłosy.

Wystawianie spektakli natychmiast po zniesieniu obostrzeń obiecują podjąć także inne grupy teatralne, działające na terenie Trójmiasta. Jest to między innymi Stowarzyszenie Teatralne "Ingenium", które przygotowało premierę online "Niezapomniane melodie lata 20-te lata 30-te". Koncert będzie można oglądać na żywo po ponownym otwarciu teatrów. Planowane są też prezentacje takich tytułów jak "Chłopcy z placu broni" czy "Okruchy życia". W przygotowaniu również produkcja historyczna o drugiej wojnie światowej. Na ponowne otworzenie teatrów czeka także Teatr Komedii Valldal z Gdyni.

- Na pewno chcemy zaprezentować premierę naszego spektaklu, nad którym pracujemy już drugi rok, czyli "Fauna. Musical nieludzki" na Scenie Teatralnej NOT - mówi dyrektor teatru Tomasz Valldal Czarnecki. - Nawet jeśli nie będziemy mogli zaprosić widzów na spektakl, przygotujemy jego nagranie, aby umożliwić prezentację w internecie.
Quiz Teatralne Trójmiasto Średni wynik 66%

Teatralne Trójmiasto

Rozpocznij quiz
Czy brakuje ci możliwości wyjścia do teatru lub opery?
68%

tak, bardzo, czekam na to z utęsknieniem

18%

raczej tak, chętnie już bym gdzieś wyszedł/wyszła

7%

niekoniecznie, mam teraz inne kłopoty na głowie

7%

nie, bo nie chodzę do teatru

zakończona

łącznie głosów: 254

Opinie (15) 4 zablokowane

 • #czekajciedalej (2)

  • 5 8

  • (1)

   #twojwpisnicnieznaczy

   • 0 1

   • #twojastarapis

    • 0 0

 • ***** ***

  Pamiętamy
  obrazki jak z wczoraj
  Też będzie W. do publiczności ?
  Czy zależy kto przyjdzie ..

  • 2 2

 • W Teatrze Wybrzeże bez zmian, czyli znowu będzie o PiS -ie, a na deser o Żydach Marciniak

  Ile mozna ? Klata ze swoim " Balkonem": "Miasto ogarnięte jest rewolucją. Ekskluzywny dom schadzek pani Irmy oferuje klientom nie tylko młode dziewczęta, ale również możliwość przeżycia przeróżnych wcieleń w postaci ze

  Ile mozna ? Klata ze swoim " Balkonem": "Miasto ogarnięte jest rewolucją. Ekskluzywny dom schadzek pani Irmy oferuje klientom nie tylko młode dziewczęta, ale również możliwość przeżycia przeróżnych wcieleń w postaci ze świecznika władzy. Fałszywi Sędzia, Biskup i Generał chronią się domu publicznym przed szalejącą w mieście rewoltą. Na zewnątrz wali się stary porządek, a oni wciąż trwają w swych perwersyjnych iluzjach.

  • 7 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.