stat

Podwyżki w marszałkowskich instytucjach kultury

22 czerwca 2018, 15:00
Łukasz Rudziński

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zapowiedział podwyżki w podległych mu instytucjach kultury. Statystycznie podwyżka dla pracownika Opery Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Teatru Muzycznego w Gdyni i Teatru Wybrzeże ma wynieść 400 zł brutto i obejmie każdego pracownika tych instytucji mającego umowę o pracę z jedną z nich. Środki te ma zatwierdzić Sejmik Wojewódzki na najbliższej sesji 25 czerwca.Podwyżki zapowiedział sam marszałek podczas prezentacji nowej dyrekcji Opery Bałtyckiej.

- W najbliższy poniedziałek [25 czerwca - przyp. red.] złożymy wniosek o zwiększenie dotacji dla wszystkich naszych jednostek artystycznych. Będą one obowiązywać z datą od 1 maja bieżącego roku i będą wypłacone w miesiącu lipcu wszystkim jednostkom nam podległym. Dotyczy to Opery Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Teatru Muzycznego i Teatru Wybrzeże, które otrzymają dodatkowe środki przeznaczone na wynagrodzenia pracowników. Statystycznie podwyżki w tych instytucjach kultury wyniosą 400 zł brutto na pracownika plus pochodne, czyli koszty pracodawcy. Łącznie koszt podwyżek w instytucjach podległych samorządowi województwa pomorskiego przekracza kwotę 12 mln złotych - powiedział marszałek Mieczysław Struk.
To kontynuacja programu podwyżek dla wszystkich instytucji samorządu wojewódzkiego, podlegających Departamentowi Kultury. W kwietniu podwyżki otrzymali pracownicy innych instytucji kultury podległych marszałkowi na Pomorzu, m.in. z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Teraz przyszedł czas na instytucje artystyczne - Operę Bałtycką, Teatr Muzyczny w Gdyni, Teatr Wybrzeże oraz Polską Filharmonię Bałtycką.

Przypadające na pracownika statystycznie 400 zł brutto nie oznacza, że dokładnie taką kwotę otrzyma każdy pracownik.

- By zachować proporcjonalność wynagrodzeń i nie spłaszczać ich za bardzo, zostawiamy pewne pole manewru dyrektorom instytucji. Ustaliliśmy, że na każdego pracownika przypadnie minimum 300 zł brutto podwyżki, by pracodawca miał pole manewru i w uzasadnionych wypadkach przekazał nieco większą kwotę innym pracownikom. Jeśli więc przyzna części pracowników mniejszą niż 400 zł podwyżkę, będzie musiał przekazać zaoszczędzone w ten sposób środki na podwyżki dla innych pracowników, którzy otrzymają proporcjonalnie więcej. Docierają jednak do nas głosy, że większość dyrektorów nie zamierza korzystać z tej furtki - wyjaśnia Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego.
Podwyżki uchwalone zostaną 25 czerwca z datą 1 maja, co oznacza, że pracownicy wspomnianych instytucji najprawdopodobniej już w lipcu otrzymają podwyżkę z wyrównaniem za maj i czerwiec.

- Proszę pamiętać, że ciśnienie na podwyżki, szczególnie w instytucjach muzealnych, których pracownicy zarabiają najmniej oraz w Operze Bałtyckiej było bardzo duże. Dlatego podjęliśmy niełatwą decyzję, która obciąży nasz przyszłoroczny budżet kwotą co najmniej 11,5 mln zł. Podwyżką objętych zostanie ponad tysiąc osób, co nas niezmiernie cieszy - dodaje Władysław Zawistowski.
Podwyżka nie obejmie instytucji współprowadzonych przez samorząd województwa, posiadających innego głównego organizatora, jak Gdański Teatr Szekspirowski, Europejskie Centrum Solidarności czy Polska Filharmonia Kameralna Sopot.

Środki nie mogą zostać wypłacone automatycznie. Na przykład regulamin wynagrodzeń Opery Bałtyckiej nie przewiduje widełek zarobków, w których mieściłaby się podwyżka. Jej otrzymanie musi zostać poprzedzone zgodą związków zawodowych na korektę regulaminu wynagrodzeń, co może nieco opóźnić wypłatę środków.
Jak odbierasz marszałkowskie podwyżki dla pracowników instytucji artystycznych?
57%

bardzo pozytywnie, ludzie kultury wciąż zarabiają za mało

27%

z mieszanymi uczuciami: dobrze, że pracownicy mają podwyżki, ale to przecież zwykła "kiełbasa wyborcza"

16%

negatywnie, to nieuzasadnione rozdawnictwo pieniędzy publicznych

łącznie głosów: 505