stat

Pomóż gdańskim carillonom dostać się na listę UNESCO

22 listopada 2019, 13:30
Ewa Palińska

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce posiadającym carillony, a że taki skarb warto odpowiednio zabezpieczyć i eksponować, Muzeum Gdańska postanowiło zawalczyć o wpisanie kultury carillonowej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Już w najbliższy poniedziałek o godz. 16 w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się otwarte spotkanie dla mieszkańców Gdańska oraz sympatyków dzwonów wieżowych, podczas którego eksperci opowiedzą o tym, jakie korzyści przyniesie wpisanie na wspomnianą listę.Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które może się poszczycić działającymi carillonami. W ciągu trzech ostatnich dekad odbudowano carillony z kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) i Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci - carillon "Gdańsk" (48 dzwonów) - to mobilny instrument, który może dostać się do niemal każdej miejscowości w Polsce i w Europie. Wszystkimi zarządza Muzeum Gdańska.

500 lat tradycjiPierwszy koncert carillonowy został zagrany z wieży Ratusza Głównego Miasta 23 września 1561 r. z okazji zamontowania na iglicy pozłacanej figury króla Zygmunta II Augusta. Od tamtej pory, aż do 1942 r., miasto utrzymywało ponad 38 carillonistów miejskich i ich pomocników.

Dzięki pracy dziesiątek osób najważniejszym uroczystościom miejskim, np. wizytom koronowanych głów, czy codziennemu życiu miasta towarzyszyły okolicznościowe utwory wybrzmiewające z dzwonów o masie od kilku do kilkuset kilogramów.

- Kultura carillonowa w Gdańsku powraca do swojej świetności. W tym roku odbył się 21. Gdański Festiwal Carillonowy, zamawiane są utwory u wybitnych, współczesnych kompozytorów, przywrócone zostało też stanowisko miejskiego carillonisty, a carillon mobilny koncertuje po kraju - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Chcemy umożliwić mieszkańcom starania o wpis carillonów na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, który podniesie prestiż Gdańska i naszego muzeum, a także pozwoli skutecznie pozyskiwać środki zewnętrzne.

Przewodnik turystyczny Trójmiasta - zobacz, gdzie warto się wybraćSpotkanie z ekspertami i dyskusjaStarania to kilkuletnia inicjatywa. W pierwszej kolejności kultura carillonowa ma zostać wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a docelowo ma się znaleźć na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Już w najbliższy poniedziałek, 25 listopada, o godz. 16 w Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się spotkanie inauguracyjne, podczas którego eksperci wygłoszą krótkie prelekcje wyjaśniające, jakie korzyści może przynieść wpisanie gdańskiej kultury carillonowej na listę niematerialnego dziedzictwa. Uczestnicy zaproszeni zostaną też do wzięcia udziału w dyskusji na ten temat.

- Spotkanie inauguracyjne jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, zarówno osób prywatnych i instytucji, które mogą rozpocząć procedurę ubiegania się o wpis na listę - mówi dyrektor Ossowski.
Czy popierasz starania o wpisanie kultury carillonowej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO?
93%

tak

3%

nie

4%

jest mi to obojętne

zakończona

łącznie głosów: 321