Ponad 130 wydarzeń na Gdynia Design Days

5 lipca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Stafiej
Gdynia Design Days potrwa od 6 do 14 lipca. Najważniejsze wydarzenia odbędą się w PPNT. Więcej zdjęć (1)

Gdynia Design Days potrwa od 6 do 14 lipca. Najważniejsze wydarzenia odbędą się w PPNT.

fot. Mateusz Ochocki/KFP

Gdynia Design Days potrwa od 6 do 14 lipca. Najważniejsze wydarzenia odbędą się w PPNT.

fot. Mateusz Ochocki/KFP

Tegoroczna odsłona festiwalu Gdynia Design Days może przyprawić o zawrót głowy: organizatorzy przygotowali bowiem łącznie ponad 130 bezpłatnych atrakcji - będą wystawy, wykłady i warsztaty, a wszystko poświęcone tematyce dobrego projektowania. Impreza potrwa od 6 do 14 lipca.Gdynia Design Days to prawdopodobnie największy w Polsce festiwal poświęcony projektowaniu i najnowszym trendom oraz dobrym praktykom w tej dziedzinie. Impreza jest adresowana zarówno do osób zawodowo związanych z tą branżą, jak i amatorów i pasjonatów designu. W tym roku hasłem przewodnim imprezy jest "Polaryzacja".

- Polaryzacja to wyraźna rozbieżność, dychotomia poglądów i opinii. To proces wywołany różnicowaniem się postaw w obliczu istotnych problemów - tłumaczy kuratorską koncepcję kierownik festiwalu, Paulina Kisiel z Centrum Designu Gdynia. - Świat, w którym żyjemy, to miejsce starć między indywidualnym interesem a dobrem wspólnym. Konsumpcjonizm nie daje się pogodzić z minimalizmem, a uwielbienie piękna i perfekcjonizm z zyskującą zwolenników bezceremonialną brzydotą i niedoskonałością. Wysoka jakość kolekcjonerskich bibelotów, obiektów pożądania wąskiej grupy uprzywilejowanych estetów stoi w kontrze do masowej produkcji jednorazowych przedmiotów codziennego użytku, płynących wartkim strumieniem prosto z azjatyckich linii produkcyjnych.

Wystawy w Trójmieście


Temu, jak projektanci mierzą się z tymi problemami, będzie można przyjrzeć się przede wszystkim podczas wystaw - łącznie będzie ich podczas imprezy 24, ale większość, bo aż 18 odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Na głównej wystawie "Ja czy my" zobaczymy m.in. grę TIM, która łączy pokolenia, głowicę Baby Feeder, która umożliwia robotowi karmienie butelką dziecka czy projekty Mariski Lamiaud. Podczas wystawy "Ciało na rozdrożu" będziemy mogli porównać takie tendencje jak: naturalne super foods kontra zestaw do biohackingu do modyfikacji swojego ciała czy modę na leśne przedszkola kontra projektowanie genetyczne cech niemowląt.

Na wystawie "(nie)śmieci" znalazły się m.in. produkty ze znoszonych klapek i japonek oraz dywaniki stworzone z zużytych butów sportowych. Z kolei tematem wystawy "We need more space" będzie kosmos, makiety baz księżycowych, modele łazików marsjańskich czy rakiet. Jednym z obiektów będzie Lem Mars Rover - studencki projekt łazika marsjańskiego. Z kolei w Muzeum Miasta Gdyni w ramach cyklu "Polskie Projekty Polscy Projektanci" zobaczymy przegląd twórczości Barbary Hoff.

Wystawy startują o godz. 10 w sobotę 6 lipca. Warto też skorzystać z bezpłatnych oprowadzań, które tego samego dnia odbędą się o godz. 12, 13, 14 i 15 (start spod budynku nr III PPNT). Potrwają one godzinę i skupią się na najciekawszych eksponatach.

Design w Trójmieście


Pozostałe atrakcje Gdynia Design Days, tj. warsztaty i wykłady, adresowane są do osób, które tematykę designu chciałyby zgłębić szerzej i aktywniej. Każdego dnia imprezy odbędzie się inny blok tematyczny: polaryzacja (7 lipca), moda (8 lipca), grafika (9 lipca), wzornictwo (10 lipca), architektura miasta (11 lipca) oraz architektura wnętrz (12 lipca). Spotkania z ekspertami zaplanowano na popołudnia, natomiast zajęcia warsztatowe (wymagane są zapisy) na wcześniejsze godziny.

Ponadto przygotowano szereg wydarzeń towarzyszących. Pod PPNT staną food trucki, będzie sklepik z designerskimi produktami, księgarnia, kawiarnia i czytelnia. W Gdyńskim Centrum Filmowym odbędą się projekcje festiwalowych filmów, na bulwarze Nadmorskim zaplanowano bieg na 5 km o nazwie Design Parkrun, a w Klubie Riwiera będzie można spotkać projektantów. W Domu Rzemiosła odbędą się targi designu Cloudmine Pop Up.

Gdynia Design Days potrwa do 14 lipca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Warto sprawdzić szczegółowy program tych atrakcji na stronie festiwalu.
Czy przykładasz dużą uwagę do wyglądu kupowanych przedmiotów?
31%

tak, estetyka to dla mnie najważniejsze kryterium

57%

staram się znaleźć złoty środek między wyglądem a użytecznością

12%

nie, kieruję się przede wszystkim funkcjonalnością rzeczy

zakończona

łącznie głosów: 210

Opinie (20)

 • (2)

  Przeczytałam cały artykuł i niestety po mimo tego, że pracuje w PPNT nic mnie nie zainteresowało i nie zejdę na żaden z wymienionych wykładów i warsztatów. Z przedstawionego opisu mam wrażenie, że to jeden wielki

  Przeczytałam cały artykuł i niestety po mimo tego, że pracuje w PPNT nic mnie nie zainteresowało i nie zejdę na żaden z wymienionych wykładów i warsztatów. Z przedstawionego opisu mam wrażenie, że to jeden wielki misz-masz (może o to chodzi?), nie znam się na designie, może warto byłoby "czegoś liznąć", ale program tego festiwalu nie przemawia do mnie.

  • 14 5

  • Ja zaczynam często czytanie artykułów, od czytania komentarzy pod nimi

   • 0 0

  • Ja mam wrazenie,ze nikogo DD nie obchodzi.

   Chyba szkoda prądu i kasy

   • 0 0

 • (3)

  Design Days, teraz napiszcie po Polsku, czy to jest za trudne, czy wstydzicie się naszego ojczystego języka?

  • 23 6

  • Body on the crossroads

   Podczas wystawy "Ciało na rozdrożu" będziemy mogli porównać takie tendencje jak: naturalne super foods kontra zestaw do biohackingu.

   • 2 0

  • Gdyńskie Dni Projektanckie

   od razu lepiej, co ni

   • 3 0

  • Nie możnaby tak "Dni wzornictwa"?

   • 2 0

 • Kolko wzajemnej adoracji, ludzie ktorzy tworza problemy, a potem sami je rozwiazuja. Ile to juz inwestycji, malych i duzych upadlo przez ten design. To sie nie podoba, tamto nie nawiazuje do modernizmu, to niezgodne z koncepcja. Dali by ludzia zyc w spokoju i dalej sie sami miedzy soba swoimi pracami zachwycali.

  • 4 12

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.