• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Portret poety portretem epoki - zapowiedź premiery "Broniewski" w Teatrze Wybrzeże

Łukasz Rudziński
24 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

Teatr Wybrzeże wystawia spektakl poświęcony nieco zapomnianej postaci polskiej literatury - Władysławowi Broniewskiemu, poecie znanemu szerzej raptem z kilku wierszy. Jednak życiorys Broniewskiego jest tak barwny, że Adam Orzechowski postanowił zrealizować na jego podstawie spektakl. "Broniewski" pokazywany będzie na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Premiera 27 czerwca.



Władysław Broniewski w Teatrze Wybrzeże będzie miał twarz Roberta Ninkiewicza (na zdjęciu)... Władysław Broniewski w Teatrze Wybrzeże będzie miał twarz Roberta Ninkiewicza (na zdjęciu)...
oraz Michała Jarosa (Broniewski z czasów młodości). oraz Michała Jarosa (Broniewski z czasów młodości).
Autor wierszy "Bagnet na broń!" czy "Magnitogorsk albo rozmowa z Janem" miał za sobą zarówno patriotyczno-rewolucyjną przeszłość, jak i okres lojalności wobec rosnącego w siłę ruchu komunistycznego oraz poezji polityczno-propagandowej na rzecz stalinizmu. Jego losy stanowią dobry przykład autsajdera i zarazem niejednoznacznego bohatera swoich czasów. Dlatego też sylwetka Broniewskiego posłużyła dyrektorowi Teatru Wybrzeże, Adamowi Orzechowskiemu za inspirację do realizacji spektaklu. Tekst sztuki na zamówienie Teatru Wybrzeże napisał Radosław Paczocha.

- Broniewski był barwny tak jak barwny był cały XX wiek - piłsudczyk walczący z bolszewikami, do tego zaangażowany w życie społeczne socjalista, rusofil, który był więźniem Łubianki i Zamarstynowa, żołnierz oddziałów Andersa, poeta piszący o Smoleńsku i Katyniu, współpracownik paryskiej Kultury, wreszcie największy poeta komunistycznej Polski i chwalca towarzysza Stalina - tłumaczy Radosław Paczocha, autor tekstu "Broniewski". - Jego życiorys był niemal zawsze cenzurowany, ciągle jakiś jego fragment nie odpowiadał panującemu establishmentowi. Jak zatem było możliwe, że wierny przez całe życie swoim socjalistycznym i patriotycznym ideałom wydawał się tak pełen sprzeczności? Czy Broniewski był tak nierozsądny, czy historia tak okrutna i pełna paradoksów?

Historia Władysława Broniewskiego posłużyć mogłaby za scenariusz dobrego filmu. Poeta nie dał się zaszufladkować - był patriotą gotowym walczyć o swój kraj, z różnych przyczyn (niekiedy bez własnej woli) ściśle związanym z polityką. Potrafił wykazać się heroizmem (m.in. podczas czteromiesięcznych przesłuchań NKWD w 1940 roku), jak i przegrywać z własną, powszechnie znaną słabością - skłonnością do alkoholu. Niemal całe życie sympatyzował z komunistami, jednak w odróżnieniu od wielu poetów, nie obawiał się walki za ojczyznę. Wziął czynny udział w trzech wojnach: I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej i II wojnie światowej. W życiu prywatnym związał się na stałe z trzema kobietami, z których każda została później jego żoną (Janina, Maria i Wanda). Bardzo przeżył śmierć córki z pierwszego małżeństwa - Joanny (Anki), której poświęcił cykl wierszy porównywany z "Trenami" Jana Kochanowskiego.

- Biografia tego poety to tak naprawdę historia Polski I połowy XX wieku odciśnięta w losach jednego zaangażowanego w rozmowę o Polsce i świecie indywiduum. Choćby dlatego warto ją sobie przypomnieć, tym razem bez cenzury - dodaje Radosław Paczocha.

Warto dodać, że na bazie wierszy Broniewskiego w 2006 roku została wydana przez Rockers Publishing płyta CD z nagraniami piosenek różnych wykonawców. Utwory Broniewskiego zaśpiewali na niej m.in. Marcin Świetlicki, Muniek Staszczyk, Adam Olszewski, Pustki czy Pidżama Porno.

Spektakl oparty na biografii Władysława Broniewskiego pokazywany będzie w Teatrze Wybrzeże na Dużej Scenie. Spektakl wyreżyserował Adam Orzechowski, scenografię stworzyła Magdalena Gajewska a muzykę przygotował Marcin Mirowski. Tytułową postać zagrają Michał Jaros (Broniewski młodszy) oraz Robert Ninkiewicz (Broniewski starszy). Premiera odbędzie się w piątek 27 czerwca. Kolejne pokazy 28 i 29 czerwca oraz 23 i 24 lipca.

Spektakl

8.1
89 ocen

Broniewski

spektakl dramatyczny

Miejsca

Spektakle

Opinie (8) 2 zablokowane

  • "Ostro urżnęliśmy się czystą, Władek i ja.
    Władek jest twardym komunistą, gdy w czubie ma."

    • 35 0

  • Broniewski - komunista ale wielki patriota.

    • 19 0

  • Broniewski był moim pierwszym spotkaniem z "dorosłą" poezją.

    Mogłam mieć z 10 lat, lubiłam wiersze dla dzieci i pewnego dnia znalazłam na regale z książkami rodziców tomik wierszy właśnie Władysława Broniewskiego. "Elegii o śmierci Ludwika Waryńskiego" nauczyłam się na pamięć od razu, zapłakana. A nawet dzisiaj, kiedy czytam "Cześć i dynamit", mam ochotę budować barykadę. I guzik mnie obchodzi, jakie poglądy polityczne miał - takiego ognia nie znalazłam u żadnego innego poety.

    "Idą faszyści, Wiodą natarcie
    marokańskimi batalionami.
    Madryt czerwony walczy zażarcie.
    Pięść podniesiona. Cześć i dynamit!
    Znaczy to: godność, znaczy to: siła,
    ta, która w gruzy wali starzyznę.
    Pięść zaciśnięta, aby zabiła.
    Pięść podniesiona w boju z faszyzmem."

    • 18 2

  • Broniewski LIRYK

    A liryki ktoś pamięta... "W morze spienione, w szumiące morze,
    gwiazdy spadały i nikły.
    Oto ci serce dzisiaj otworzę -
    to przypływ, miła, to przypływ.....
    I wiele innych....
    Choć urzeczona z nagła Mozartem
    wśród różowego scherza
    dusza poznała, czyim był żartem
    dziwny i ostry ból serca.........

    • 27 0

  • Poeta. Człowiek (2)

    Doskonały Poeta z tragicznym polskim życiorysem. Szkoda że pomijany w dzisiejszej edukacji szkolnej. Jego liryka to mistrzostwo!

    • 26 1

    • Przede wszystkim Poezja

      Cieszy mnie że nie ma na forum jadu- komunista, stalinowiec itd...
      Widać że czysta Poezja broni :)) się sama. Rzecz inna że pewnie komentują artykuł czytelnicy w dojrzalszym wieku . Bo prawdopodobnie obecni gimnazjaliści, maturzyści w ogóle nie znają twórczości Broniewskiego, ani okoliczności w jakich powstawała. Gratulacje dla Teatru Wybrzeże że podjęła się tego tematu!!!

      • 16 0

    • Niekoniecznie pomijany

      Całkiem niedawno (10 lat temu) zetknąłem się z kilkoma jego wierszami w liceum, na lekcji j. polskiego

      • 1 0

  • Panie Robercie!

    Trzymam kciuki!

    • 25 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku został założony sopocki Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej?

 

Najczęściej czytane