Poznaj plany artystyczne Teatru Wybrzeże

2 października 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Łukasz Rudziński
Najnowszy artukuł na ten temat

Krzysztof Babicki: sześć premier w sezonie to minimum

Już 2 października premierą "Kto się boi Virginii Woolf?" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego nowy sezon artystyczny inauguruje Teatr Wybrzeże. Sprawdzamy, co jeszcze nas czeka w najbliższym roku.O pierwszej premierze sezonu - "Kto się boi Virginii Woolf?" pisaliśmy kilka dni temu.

- Staraliśmy się włożyć w to przedstawienie jak najwięcej i wypełnić role uczuciami skrajnymi, ogromnymi, dotkliwymi, bo w tej sztuce wszystko boli - mówił nam Mirosław Baka.
Do repertuaru trafi też nowe przedsięwzięcie zaprzyjaźnionego z Wybrzeżem Teatru Dada von Bzdülöw, który pokaże spektakl "Intro" w Malarni (7 października), który jako "natchniony Duchem Dada, postanawia zedrzeć zasłony i ukazać zabójcze oblicze Anioła Śmierci oraz zaśmiać mu się w twarz". Na scenie zobaczymy Katarzynę Chmielewską, Katarzynę Ustowską, Leszka Bzdyla oraz Piotra Stanka.

Nietypowy spektakl dla młodzieży, na podstawie powieści Ferenca Molnára "Chłopcy z Placu Broni", przygotuje Michał Derlatka. Przedstawienie to ma być prezentowane w miejscach nieteatralnych i wykorzystywać będzie przestrzeń szkoły, np. salę gimnastyczną i dostępne tam sprzęty, animowane na potrzeby spektaklu. Derlatka kontynuować będzie także prace nad cieszącymi się dużą popularnością Lekcjami Niegrzeczności.

Kolejna premiera Wybrzeża będzie już na początku stycznia. Na Dużej Scenie w ramach organizowanego wspólnie z Instytutem Badań Literackich i Uniwersytetem Gdańskim projektu "Iredyński - Reaktywacja" pokazana zostanie premiera "Kreacji" Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Oprócz "Kreacji", artyści Wybrzeża przygotują performatywne czytanie innej sztuki Iredyńskiego - "Męczeństwo z przymiarką". W lutym na scenę trafi adaptacja powieści Raya Bradbury'ego "451 stopni Fahrenheita", wyreżyserowana przez Marcina Libera, laureata Lauru Konrada (główna nagroda Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach), reżysera wielu interesujących, często radykalnych w swojej wymowie przedstawień (jak "Furie" z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), które trójmiejska publiczność zna przede wszystkim z pokazów Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni.

W kwietniu odbędzie się kilkakrotnie przekładana premiera spektaklu "Czyż nie dobija się koni?". Adaptację głośnej mikropowieści Horacego McCoya wyreżyseruje Wojciech Kościelniak, który największe swoje sukcesy odnosił jak dotąd w teatrach musicalowych, a w Teatrze Muzycznym w Gdyni realizował m.in. "Hair", "Lalkę" czy "Chłopów". Kolejny sezon na Dużej Scenie zainauguruje w październiku "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa w reżyserii Anny Augustynowicz.

Pojawi się także spektakl młodej reżyserki Pii Partum, która wyreżyseruje "Noc Iguany" Tennessee Williamsa. W czasie wakacji nowe przedstawienie przygotować ma także Ewelina Marciniak. Pojawią się również nowe, kameralne tytuły przeznaczone m.in. na Scenę Letnią w Pruszczu Gdańskim. Spektakle przygotowywać mają m.in. Adam Orzechowski i Rudolf Zioło.

Jeszcze w październiku zainaugurowana zostanie VIII edycja Wybrzeża Sztuki. Otworzy je monodram "Koncert życzeń" z Łaźni Nowej i TR Warszawa w wykonaniu Danuty Stenki. W pierwszej połowie listopada pokazane zostaną między innymi: "Wróg ludu" Henryka Ibsena z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, w reżyserii Jana Klaty (to najmłodsza z tegorocznych propozycji Wybrzeża Sztuki, bo premierę będzie mieć dopiero 3 października), spektakl Krystiana Lupy, będący rekonstrukcją dyplomu krakowskich studentów PWST z 1993 roku - "Maciej Korbowa i Bellatrix" według Witkacego z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie czy warszawski Pożar w Burdelu.

Widzów oglądających spektakle w Malarni czeka pewne utrudnienie. Ulica Teatralna jest zamknięta z powodu prac nad nową sceną Wybrzeża - Starą Apteką, dlatego dostęp do Malarni jest możliwy tylko przez wejście administracyjne i portiernię teatru (od strony ul. Świętego Ducha zobacz na mapie Gdańska). Stan ten utrzyma się przez najbliższy rok.

Plany artystyczne Teatru Wybrzeże:

2 października - premiera "Kto się boi Virginii Woolf?" Edwarda Albeego, reż. Grzegorz Wiśniewski, Duża Scena;
7 października - premiera "Intro" Teatru Dada von Bzdulow, reż. Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl, Malarnia;
koniec października - połowa listopada - VIII Festiwal Wybrzeże Sztuki
grudzień - premiera "Chłopów z Placu Broni" Ferenca Molnára, reż. Michał Derlatka;
początek stycznia 2016 - premiera "Kreacji" Ireneusza Iredyńskiego, reż. Jarosław Tumidajski, Duża Scena;
luty 2016 - premiera "451 stopni Fahrenheida" Raya Bradbury'ego, reż. Marcin Liber, Duża Scena;
kwiecień 2016 - "Czyż nie dobija się koni?" Horacego McCoya, reż. Wojciech Kościelniak; Duża Scena;
sierpień 2016 - spektakl Eweliny Marciniak;
październik 2016 - "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa, reż. Anna Augustynowicz;

ponadto:
premiera "Nocy Iguany" Tennessee Williamsa, reż. Pia Partum, Malarnia lub Scena Kameralna;
oraz kameralne spektakle Adama Orzechowskiego i Rudolfa Zioły.
Na który spektakl Wybrzeża czekasz najbardziej?
48%

Kto się boi Virginii Woolf?

9%

Chłopcy z Placu Broni

4%

Kreacja

10%

451 stopni Fahrenheita

14%

Czyż nie dobija się koni?

8%

Wiśniowy sad

7%

Noc Iguany

zakończona

łącznie głosów: 92