Pracowite lato w parku Oruńskim. Niepewna przyszłość gmachu Sceny Muzycznej GAK

23 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Rudziński

12 maja koncertem Andrzeja Sikorowskiego rozpocznie swoją artystyczną działalność amfiteatr w parku Oruńskim zobacz na mapie Gdańska. Koncerty odbywać się będą w weekendy do 8 września. Scena Muzyczna GAK przejęła znajdującą się na terenie parku wozownię, która może stać się w przyszłości siedzibą tej jednostki GAK-u, gdy działka, na której stoi jej obecny gmach przy ul. Powstańców Warszawskichzobacz na mapie Gdańska zostanie sprzedana.Niedawno zrewitalizowany za 6,6 mln zł park Oruński stanie się już w maju przestrzenią wydarzeń artystycznych.


- Sezon w amfiteatrze w parku Oruńskim rozpoczynamy 12 maja koncertem Andrzeja Sikorowskiego, związanego z grupą Pod Budą. W sumie do 8 września odbędzie się siedem koncertów w soboty lub niedziele. Wśród zaproszonych artystów znajdą się cenieni śpiewający aktorzy, znani z kina czy telewizji. O szczegółach poinformujemy wkrótce. Z kolei niedzielne południa poświęcimy dzieciom, które podczas bezpłatnych zajęć poznają różne instrumenty muzyczne oraz takie gatunki jak szanty czy jazz. Pełne zabaw lekcje muzyki odbywać się będą w czerwcu, lipcu i sierpniu - wyjaśnia Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej GAK.
Wykonawcy koncertów w amfiteatrze występować będą o godz. 18 w sobotę lub niedzielę. Wstęp na koncerty będzie wolny. Bezpłatne zajęcia dla dzieci odbywać się będą w niedziele o godz. 12.

Zapleczem dla występujących będzie wozownia, niewielki budynek wyremontowany niedawno w ramach rewaloryzacji parku Oruńskiego i przekazany Scenie Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury.

- To bardzo mały budynek z nieużytkowym poddaszem, którego mniej więcej jedną trzecią stanowi toaleta publiczna. Pozostała część została udostępniona Scenie Muzycznej GAK jako zaplecze dla artystów i dodatkowa przestrzeń biurowa - przyznaje Piotr Chrzanowski.
Rola wozowni może się jednak zmienić w przyszłości. Działka przy ul. Powstańców Warszawskich 25, na której znajduje się dzisiaj Scena Muzyczna GAK, ma zostać sprzedana i obecnie szykowana jest do przetargu. Po jej sprzedaży siedzibę główną GAK-u czeka przymusowa przeprowadzka. Nie jest to jednak perspektywa bardzo bliska, ale z pewnością prawdopodobna w nieodległej przyszłości.

Zobacz jak obecnie wygląda park Oruński (widziany z powietrza).

- Według mojej wiedzy działka, na której znajduje się dzisiaj Scena Muzyczna GAK, ma zostać sprzedana - potwierdza kierownik Sceny Muzycznej GAK. - Jeśli do tego dojdzie, Scena Muzyczna częściowo przeniesie się do wozowni, gdzie przeniesione zostanie nasze biuro. Dla części prowadzonej przez nas działalności warsztatowo-artystycznej poszukamy miejsca w innych przestrzeniach na Oruni, ale prawdopodobnie część propozycji z naszej oferty zajęć artystycznych będziemy wtedy zmuszeni przekazać pozostałym placówkom GAK. Na razie jednak żadne ostatecznie decyzje nie zapadły, więc nasza działalność w obecnej siedzibie w najbliższym czasie nie jest zagrożona.
W ramach inwestycji w parku Oruńskim powstał amfiteatr z zadaszoną sceną na około 260 miejsc na widowni. Wyremontowano starą wozownię, teren parku został oświetlony dziesiątkami lamp i wyposażony w monitoring. Powstała też nowa sieć wodociągowo-kanalizacyjna, zadbano o zaniedbane dotąd alejki, które wyłożono kostką granitową i betonową oraz zakupiono nowe, dużo bardziej estetyczne ławki. Pojawiła się również stylizowana altana, wyremontowano mostki nad strumieniem. Na terenie parku znajduje się również boisko do gry w bule. W ciągu ostatnich kilku lat w parku zbudowano również fontannę, powstał obszerny plac zabaw, drewniane pomosty nad stawami oraz siłownia pod chmurką.

Twórcy koncepcji rewitalizacyjnej wzorowali się na planie parku Oruńskiego wykonanym w połowie XIX wieku, który opublikował w swojej książce Hans Reichow, przedwojenny niemiecki architekt i znawca gdańskich ogrodów.