Program "Kultura w sieci" rozstrzygnięty. Milion dla Trójmiasta

21 maja 2020, 16:00
Łukasz Rudziński

W ramach pomocy instytucjom kultury uruchomiono rządowy projekt "Kultura w sieci", organizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Bezprecedensowy konkurs już rozstrzygnięto, przyznając 60 mln zł w sumie na 1882 projekty. Wśród nich jest kilkunastu trójmiejskich beneficjentów, którzy za otrzymane pieniądze zorganizują wydarzenia dostępne bezpłatnie w sieci. Trójmiejskie instytucje w sumie otrzymały około miliona złotych.Najbliższe wydarzenia w Trójmieście


Kultura w sieci spotkała się z ogromnym, największym w historii programów dotacyjnych NCK i organizującego je Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zainteresowaniem: do programu zgłoszono łącznie 5948 wniosków na łączną kwotę przeszło 471 mln zł. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej wyłoniono 1182 zwycięskie projekty. Jeszcze w maju rozpocznie się proces zawierania umów i przekazywania pierwszych wypłat dotacji.

Lista beneficjentów grantu "Kultura w sieci"

Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze. Na finansowe wsparcie realizacji projektów mogły liczyć instytucje stawiające sobie za cel upowszechnianie dorobku kultury i zwiększanie obecności kultury w życiu społecznym poprzez narzędzia online. Istotny był również rozwój przestrzeni umożliwiającej odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci. Istotnym celem programu jest wspieranie zadań rozwijających kapitał kulturowy odbiorców za pomocą narzędzi internetowych oraz rozwój kompetencji cyfrowych zarówno odbiorców, jak i kadr kultury.

Najwięcej z trójmiejskich instytucji kultury pozyskał Gdański Teatr Szekspirowski wspólnie z Fundacją Theatrum Gedanense - 137 tys. zł. Na realizowany od czasów wybuchu pandemii projekt SzekspirOn GTS otrzymał 72 tys. zł, natomiast Fundacja pozyskała 65 tys. zł na "Monoteatr #wdomu", czyli prezentacje monodramów online. 91 tys. zł trafi do Muzeum Miasta Gdyni na organizację wirtualnej wystawy "Szkło, metal, detal. Gdyński modernizm w sieci". Po 90 tys. zł trafiło do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku na projekt #PFBONLINE oraz do Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni, która dzięki 90 tys. zł zrealizuje przedsięwzięcie "Nowa przestrzeń kina. Filmowa edukacja i kultura w sieci".

Stowarzyszenie NeoArte pozyskało 73 tys. zł na "Neo Kolekcję". Fundacja Róbmy swoje dla kultury otrzymała 72 tys. zł na projekt "Młynarski online - nowa jakość w kulturze", promujący twórczość Wojciecha Młynarskiego. Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa zrealizuje w sieci projekt "Nieme Nieme. Historia kina niemego na żywo" z grantem w wysokości 59 tys. zł. Fundacja Transgressive Art otrzymała 54 tys.zł na pokazanie w sieci "Kantaty Dla 108 Polskich Męczenników II Wojny Światowej". Kwotą 51 tys. zł dofinansowano zrealizowany już w maju Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy (wniosek Fundacji Between.Pomiędzy) - środki te przeznaczono na segment Between.Edukacja: Kosmopolis 2020.

Wystawa "Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie" to z kolei propozycja Muzeum Gdańska - dofinansowanie w programie "Kultura w sieci" na ten cel wyniosło 49 tys. zł. Środki pozyskała również Cappella Gedanensis, która otrzymała 41 tys. zł na "Cztery pory roku w sieci". Fundacja Archiwum Filmowe "Drogi do Niepodległości" pozyskała 37 tys. zł na projekt "Sierpień '80 - Stocznia Gdańska 40 lat później...". Środki w wysokości 35 tys. zł otrzyma Teatr Muzyczny w Gdyni, który dzięki temu przybliży widzom w sieci "Jak powstaje musical?".

Granty pozyskały również Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie na projekt "Sieć w domu" (28 tys. zł), Bałtycki Teatr Różnorodności na realizację nagrania wideo spektaklu "Rewia - lata 20. lata 30." w reżyserii twórcy teatru Tomasza Podsiadłego (24 tys. zł), Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis na "Teatr w Wirtualnym Oku" (23 tys. zł), Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni na "(nie)konferencję dla bibliotekarzy: Kierunek Wizerunek" (20 tys. zł) oraz Stowarzyszenie Chór Mieszczan Gdańskich na warsztaty chóralne "Kabaret Starszych Chórzystów" (11 tys. zł).

Lista organizacji, które dofinansowania nie otrzymały, jest znacznie dłuższa. Niestety środków nie przyznano instytucjom (części z nich zabrakło bardzo niewiele, niekiedy dosłownie ułamka punktu, by otrzymać wsparcie): Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (e-opowieści Łaźniaka), Towarzystwo Przyjaciół Sopotu (Wirtualna Galeria Sztuki w Dworku Sierakowskich), Muzeum Emigracji w Gdyni (Koncerty z Widokiem na Świat. OFFline/ONline), Goyki 3 Art Inkubator (Culture onlive - konferencja, warsztaty i e-podręcznik), Instytut Kultury Miejskiej (Gdańsk 2020 - wystawa online).

Nie zostały dofinansowane projekty: Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART (Kurort w sieci), Fundacji Wspólnota Gdańska (Sztuka. Wstęp wolny!), Opery Bałtyckiej w Gdańsku (OPERA OTWIERA), Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (Produkcja filmu pt. "Pomorze 1945. Nierozliczona zbrodnia"), Fundacji Silva Rerum (festiwale Cappella Angelica i Europa1700 online) i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (E-czytelnia - spotkania VOD wokół książki - II etap cyklu).

Granty dla trójmiejskich instytucji kulturyBez środków pozostały też m.in. Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Fundacja Teatru Czwarte Miasto, Fundacja Centrum Solidarności, Fundacja "Klinika Kultury", Projekt PR, Stowarzyszenie Teatralne Ingenium, Muzeum Sopotu, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Fundacja Rozwoju Edukacji TREFL, Fundacja Galar Gdański, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Gdyńskie Centrum Kultury, Fundacja Teatru Komedii Valldal, Teatr Barnaby i Gdański Archipelag Kultury.
Jak odbierasz wyniki grantu "Kultura w sieci"?
28%

pozytywnie, wiele inicjatyw dofinansowano - oby zrealizowano je na wysokim poziomie

37%

z mieszanymi odczuciami, Trójmiasto znowu nie znajduje uznania w Ministerstwie Kultury

35%

negatywnie, powinno się wspierać działania "na żywo" i powrót do normalności, a nie wydarzenia w sieci

zakończona

łącznie głosów: 65