Przeczytałeś? Oddaj. Trwa Wielka Zbiórka Książek 2020

22 września 2020, 13:00
Magdalena Raczek

Od 8 września do 11 października w kilkuset miejscach w Polsce, w tym również w Trójmieście, trwa Wielka Zbiórka Książek. W wyznaczonych punktach można oddawać nowe lub używane książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ogólnopolską akcję, podobnie jak w minionych latach, prowadzi Fundacja Zaczytani.org, która zebrane tytuły przekaże do szpitali oraz placówek opiekuńczych i pomocowych.Księgarnie w Trójmieście


Akcja o zasięgu ogólnopolskim prowadzona jest przez fundację Zaczytani.org, która od siedmiu lat promuje czytelnictwo i edukację społeczną poprzez prowadzenie Wielkiej Zbiórki Książek oraz otwieranie bibliotek na oddziałach szpitalnych. Od trzech lat wolontariusze fundacji codziennie pojawiają się w szpitalach, gdzie czytają dzieciom książki i prowadzą bajkoterapię.

- Książka jest dla nas pretekstem do budowania relacji: z samym sobą, z dzieckiem, z drugim dorosłym czy nawet między grupami społecznymi. Naszą misją jest pokazywanie ludziom, jak ważną rolę może odgrywać książka w procesie leczenia czy w trudnej codzienności - mówi Agnieszka Machnicka, założycielka i prezeska fundacji Zaczytani.org.

Ambasadorzy akcjiWielką Zbiórkę Książek zainaugurowali ambasadorzy fundacji - Katarzyna Pakosińska i Mateusz Damięcki, którzy oddali pierwsze książki podczas konferencji w Warszawie. Czytali też fragment pierwszej bajki edukacyjnej stworzonej wspólnie przez fundację Zaczytani.org i Alior Bank, poruszającej temat nowych technologii. W Wielką Zbiórkę Książek angażują się również inni ambasadorzy fundacji, tj. Joanna Jabłczyńska, Paulina Holtz, Joanna Moro, Artur Barciś, Piotr Witkowski.

Oddaj książkę"Oddaj książkę - stwórz bibliotekę - zainspiruj innych" - to hasło, które przyświeca organizatorom Wielkiej Zbiórki Książek od pierwszej edycji. Jakie książki można oddać? Zbierane są te w dobrym stanie, niezniszczone, wydane po 2000 roku, mogą być zarówno nowe, jak i używane, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie są przyjmowane podręczniki i encyklopedie.

Co się z nimi potem dzieje? Zebrane woluminy trafiają do magazynów w siedmiu głównych miastach: w Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu, a następnie są sortowane przez wolontariuszy fundacji, którzy przygotowują paczki dla beneficjentów fundacji: szpitali, domów dziecka, domów seniora, zakładów karnych, domów dziennej opieki, hospicjów i innych placówek pomocowych.

Ukochane książki z dzieciństwa. Co czytały trójmiejskie autorki piszące dla dzieci?Gdzie oddać? Książki można oddawać w kilkuset punktach zbiórki, których lista znajduje się TUTAJ. W Gdańsku są to m.in: Forum Gdańsk, Gdański Teatr Szekspirowski, Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów", Europejskie Centrum Solidarności, Miejski Teatr Miniatura, Opera Bałtycka, Alior Bank (ul. Rajska 8/5). W Gdyni i Sopocie punkty zbiórki znajdziemy m.in. w oddziałach banku Alior.

Wydarzenia czytelnicze w Forum GdańskPoza zbiórką książek w ramach akcji odbywają się także różne imprezy. W sobotę, 26 września w godz. 11-14 w Forum Gdańsk odbędzie się wydarzenie czytelnicze z udziałem Piotra Witkowskiego, ambasadora fundacji Zaczytani.org. W programie między innymi: bajkoterapia dla dzieci, premiera nowej bajki edukacyjnej, quiz książkowy z nagrodami dla dzieci, zaczytane strefy relaksu dla dorosłych i dla dzieci, a także spotkanie z Zaczytanym Puchaczem - żywą maskotką.

Podczas wydarzenia będzie można oddawać przeczytane przez siebie książki oraz odwiedzić wystawę Zaczytanych Ławek - artystycznych mebli miejskich w kształcie otwartych książek. Te niepowtarzalne eksponaty łączą czytelnictwo ze sztuką. Każda ławka to inny projekt będący artystycznym wyrazem danego twórcy. Przy każdej z nich jest umieszczony kod QR, który pozwala na pobranie bezpłatnego audiobooka. Wystawa jest już czynna od 8 września.

Wielka Zbiórka Książek została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz prezydentów siedmiu miast: Gdańska, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Więcej informacji o Wielkiej Zbiórce Książek na stronie fundacji: www.zaczytani.org.

Fundacja Zaczytani.org w liczbach

1,8 mln zebranych książek
1115 otwartych Zaczytanych Bibliotek
465 przeszkolonych bajkoedukatorów
50 godzin bajkoterapii tygodniowo
77 Zaczytanych Miast
54 Zaczytane Ławki
Co zwykle robisz z przeczytanymi książkami?
55%

stawiam na półkę, aby cieszyły oko

20%

puszczam w obieg wśród rodziny i znajomych

11%

oddaję na bookcrossing, do bibliotek itp.

4%

sprzedaję

8%

nie kupuję książek, korzystam z bibliotek, e-booków itp.

2%

nie czytam książek

zakończona

łącznie głosów: 504