Przemek Staroń z nominacją najlepszego nauczyciela na świecie

20 marca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
ws
Przemysław Staroń został Nauczycielem Roku 2018. Więcej zdjęć (2)

Przemysław Staroń został Nauczycielem Roku 2018.

Fot. Rajmund Nafalski/glos.pl

Przemysław Staroń został Nauczycielem Roku 2018.

Fot. Rajmund Nafalski/glos.pl

Nauczyciel etyki, wiedzy o kulturze i filozofii w II Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie znalazł się w gronie 50 osób z całego świata nominowanych do prestiżowej Global Teacher Prize, najważniejszej nauczycielskiej nagrody na świecie. Przyznawana jest ona nauczycielom, którzy nie tylko świetnie realizują program nauczania, ale przede wszystkim mają wpływ na to, jakimi ludźmi w przyszłości będą ich uczniowie.Fundacja Varkey ogłosiła listę wybranych spośród kilkunastu tysięcy zgłoszeń ze 140 państw świata. Jest na niej też Przemysław Staroń, nauczyciel z sopockiego ogólniaka, od wielu lat ceniony i uwielbiany przez uczniów pedagog.

Jak czytamy na stronie fundacji, nagroda ma wyróżnić "wyjątkowego nauczyciela wnoszącego wybitny wkład w ten zawód oraz zwrócić uwagę na jego ważną rolę (...) w społeczeństwie".

- Oczywiście bardzo się cieszę z tej nominacji i jestem podekscytowany, bo zawsze gdy człowiek jest poddawany ocenie, to są emocje - mówi Przemysław Staroń. - Ważna jest też dla mnie misja, która przyświeca fundacji Varkey - przekonanie, że to edukacja ma największe znaczenie, że to fundament wszelkiego rozwoju. W tym systemie to właśnie nauczyciel jest absolutnie kluczową postacią, bo to on kształtuje osobowość i umysł młodego człowieka na bardzo wielu płaszczyznach, a ten młody człowiek idzie potem w świat i ten świat tworzy. Skoro nauczyciel jest silnikiem, czyli sercem edukacyjnej machiny, musi mieć siłę, musi być doceniony, musi być godnie wynagradzany, nie może się bać. A naszą edukację od lat trawi lęk. Pamiętajmy, że przyszłość naszych dzieci budowana jest na teraźniejszości nauczyciela. A świat potrzebuje ludzi odważnych, dobrych i autentycznych - dodaje.
Czytaj też: Olga Tokarczuk z klocków Lego. Autorem nauczyciel z Sopotu

Global Teacher Prize przyznawana jest od 2015 r. Jej laureatami są nauczyciele z różnych stron świata.

- Bardzo ucieszyła nas ta informacja, gratulujemy Przemkowi Staroniowi ogromnego sukcesu - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. - To dla nas powód do radości, ale także do dumy, że sopoccy uczniowie mają możliwość codziennej pracy z takim człowiekiem. W sopockich szkołach staramy się tworzyć sprzyjający klimat dla niestandardowych inicjatyw, zarówno nauczycieli, jaki i uczniów. Zależy nam, żeby dzieci i młodzież mieli otwarte umysły, byli wrażliwi na drugiego człowieka, wspieramy ich pasje. Tak właśnie pracuje Przemek Staroń i widzimy, że jego działania są zaraźliwe. Doceniamy je już teraz nie tylko my, ale cały świat, a nauczycieli i mentorów z pasją jest coraz więcej - dodaje.
Zwycięzca nagrody zostanie ogłoszony podczas uroczystej ceremonii w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie 12 października 2020 r. Otrzyma on milion dolarów.

Czytaj też: Nauczyciel, o którym mówi cała Polska. "Teraz trzeba robić dobro"

Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018 Więcej zdjęć (2)

Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018

mat. prasowe / fot. Paweł Lęcki

Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018

mat. prasowe / fot. Paweł Lęcki

Profesor Snap, filozof i nauczyciel seniorówKim jest nominowany Przemysław Staroń? To pasjonat rzeczywistości, a z wykształcenia psycholog, kulturoznawca, religioznawca i filozof. Wspiera rozwój różnych osób - począwszy od nauczania myślenia w ramach bycia nauczycielem etyki, filozofii, wiedzy o kulturze w II LO w Sopocie, poprzez psychoedukację seniorów, aż po wykłady i szkolenia dla biznesu w ramach Uniwersytetu SWPS i Centrum Rozwoju JUMP.

Jest trenerem kreatywności, a z powodu wykorzystywania w swojej pracy nowych technologii i mediów społecznościowych, zwłaszcza Snapchata, jest nazywany profesorem Snapem. Kieruje Zakonem Feniksa, jego uczniowie zdobyli rekordowe niemal 40 tytułów olimpijskich w Olimpiadzie Filozoficznej w ciągu sześciu lat.

W 2014 r. nominowany, a w 2018 r. zdobywca tytułu Nauczyciel Roku, znalazł się na liście 100 osób zasłużonych na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, a projekty międzypokoleniowe, stworzone przez niego i Lidię Dysarz, zostały nagrodzone przez Komisję Europejską. Został wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Otrzymał LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award w kategorii "Rising Star".

ws

Opinie (47) ponad 10 zablokowanych

 • Gratulacje!!! (2)

  Gratulacje dla Pana Staronia! Pan Przemek (przepraszam, jeżeli się spoufalam) jest wybitnym naukowcem i po prostu Człowiekiem (przez wielkie "C"). Życzę Mu wszelkiej pomyślności tak w życiu prywatnym jak i zawodowym :)

  • 73 17

  • (1)

   Chyba przez wielkie "Cz"?

   • 3 2

   • Zapewne masz rację. Przepraszam! Pozdrawiam :)

    • 2 2

 • Gratulacje !!!

  • 37 6

 • Gratulacje

  Super. Polak potrafi.

  • 36 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.