• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przywracają wiarę w teatr

mc
10 lipca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Jeden z najwybitniejszych w świecie teatrów awangardowych Teatr Pieśń Kozła przyjeżdża do Gdańska na zaproszenie Nadbałtyckiego Centrum Kultury, które postanowiło w ten sposób uczcić 15lecie swojego istnienia. W Kościele Św. Jana zobaczymy, uhonorowane trzema głównymi nagrodami na Edinburgh Festival Fringe 2004, "Kroniki obyczaj lamentacyjny".

Warstwę literacką spektaklu stanowi sumeryjski epos "Gilgamesz", spisany na kamiennych tablicach około 5 tysięcy lat temu, a właściwie jego zachowane fragmenty pozwalające rekonstruować niektóre wątki z życia herosa - na wpół boga, na wpół człowieka. Kiedy, w wyniku bitwy wypowiedzianej Wielkiej Bogini, ginie "dziki" towarzysz Gilgamesza, ten rozpoczyna swoje tragiczne poszukiwanie nieśmiertelności, próbując zanegować śmierć i uciec od przeznaczenia.

Skąd pomysł na tak nietypowy spektakl? - "Kroniki..." były naturalną kontynuacją poprzedniej pracy (pierwsza propozycja Teatru to "Pieśń Kozła - Dytyramb", która w warstwie muzycznej nawiązywała do starych pieśni z regionu Grecji, Albanii i Rumunii - przyp. autora). Inspiracją do tej pracy była fascynacja lamentowaniem, pojmowanym nie tylko jako tradycja autentycznego ludzkiego płaczu, towarzyszącego żegnaniu bliskiej osoby, ale płaczu posiadającemu utrwaloną strukturę muzyczną. Lamentacja jest formą muzyczną, która istnieje na granicy życia i śmierci. Jest przeznaczona, snuta dla żywych i dla umarłych, łączy dwa światy: tych, którzy zostali, i tych, którzy odeszli - wyjaśnia Grzegorz Bral, twórca Teatru i reżyser przedstawienia.

Komu spodobają się "Kroniki..."? - Myślałem do niedawna, że nasz widz powinien być w jakimś sensie dojrzały, może kulturowo, ale okazuje się, że przekaz spektaklu jest na tyle uniwersalny, że trafia do wielu różnych osób, czego kompletnie bym się nie spodziewał - wyznaje Bral. Nie tworzę z założenia teatru hermetycznego. I nie tworzę sobie wyobrażenia o widzu, o jego specjalnym gatunku, który zasługuje na te przedstawienia. Nie. Każdy widz jest dobrym widzem, nawet jeśli jest trudny i wychodzi mówiąc "Co to za bzdury?" - dodaje reżyser.

"Kroniki..." pokazywane były na całym świecie, wszędzie zdobywając serca publiczności i uznanie krytyków. Pisano o nich: "teatr bliski doskonałości", "emocjonujący, mocny spektakl", "doznaje się przez ten lament katharsis" (Andrzej Molik, "Kurier" 2002). Ci, którzy chcieliby być świadkami tego wydarzenia muszą się pospieszyć. Spektakl wystawiany będzie w Gdańsku tylko dwa razy, na każdy z pokazów może wejść jedynie 180 osób.

Teatr Pieśń Kozła "Kroniki - obyczaj lamentacyjny"
reżyseria: Grzegorz Bral
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Centrum św. Jana
21, 22 lipca, godz. 20.00
cena 30 zł.
rezerwacja biletów: tel: (058) 326 - 10 - 30
sprzedaż: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna, Gdańsk
mc

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (2)

  • REWELACJA!!!

    Miałem okazję widziec ich we Wrocławiu.Są niesamowici!!.Gratulacje i podziękowania dla organziatora,za to,że będzie ich można zobaczyć u nas.Polecam wszystkim!!

    • 0 0

  • Gratulacje dla NCK

    że wreszcie się przebudzili i postanowili pokazywać w Gdańsku prawdziwą kulturę, a nie subkulturę, jak często dotąd bywało. Bardzo się cieszę.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku po raz pierwszy w Gdańsku odbył się Ogólnopolski Turniej Poezji Społecznie Zaangażowanej o Nagrodę Czerwonej Róży?

 

Najczęściej czytane