Obraz Beksińskiego sprzedany za 737 tys. zł w Sopockim Domu Aukcyjnym

1 grudnia 2020, 15:00
Joanna Skutkiewicz

28 listopada w Sopockim Domu Aukcyjnym praca Zdzisława Beksińskiego została sprzedana za ponad 737 tys. złotych. Poprzedni najdroższy obraz tego artysty osiągnął cenę nieco ponad 401 tys. zł. To oczywiście nie jest najdroższe dzieło sztuki wylicytowane w tym miejscu (np. w kwietniu 2019 r. rzeźba Fangora została zlicytowana za 1,2 mln zł), ale i tak stawka robi wrażenie.Galerie sztuki w Trójmieście


Do ubiegłej soboty najdroższy obraz Zdzisława Beksińskiego kosztował 401 200 zł. Praca z 1971 r. została wylicytowana w czerwcu tego roku w Warszawie.

28 listopada w Sopockim Domu Aukcyjnym ten rekord został zdecydowanie przebity: obraz z prywatnej kolekcji artysty, namalowany w roku 1979, został sprzedany za ponad 737 tys. zł wraz z opłatami aukcyjnymi. Cena wywoławcza tej pracy wynosiła 130 tys. złotych, a estymowana cena 190-250 tys.

Wszechstronny artystaZdzisław Beksiński zaczynał od pracy jako projektant użytkowy w fabryce autobusów w rodzinnym Sanoku. Twórczość artystyczna rozpoczęła się u niego od fotografii, by później rozszerzyć się także na rzeźbę, rysunek, malarstwo i grafikę komputerową. Cechami charakterystycznymi prac Beksińskiego jest atmosfera niepokoju i bliskości śmierci, mnogość symboli, niezwykłość wizji, a także inspiracja Wschodem.

Popularność zyskały przede wszystkim obrazy malowane przez Beksińskiego w fantastycznym okresie jego twórczości, tzw. pejzaże metafizyczne. Prace pełne apokaliptycznych wizji, klimatu katastrofy i ludzkiego cierpienia do dziś wzbudzają kontrowersje i skrajne emocje.

Wykładowca UG nakręcił dokument o BeksińskichOstatni obraz artysta namalował w 2005 r., w dniu swojej śmierci. Beksiński był artystą bardzo płodnym, choć nie wszystkie swoje obrazy sprzedawał. Niektóre pozostały w rodzinie, porozwieszane na ścianach w jego domu i w mieszkaniu jego syna. Praca wylicytowana w Sopocie znajdowała się wcześniej u prywatnego kolekcjonera z Niemiec, który zakupił ją w tym samym roku, w którym powstała.

Podczas sopockiej aukcji wystawione zostały również obrazy: "Napad wilków" Alfreda Wierusza-Kowalskiego (cena wywoławcza 1 mln 300 tys. zł), "Zuzanna w kąpieli" Bolesława Cybisa (cena wywoławcza 750 tys. zł), "Oko meduzy" Rafała Olbińskiego (cena wywoławcza 64 tys. zł), "Martwa natura z różami i tulipanami na kamiennym cokole" Jana Pietera Brueghela (cena wywoławcza 130 tys. zł), "Cathedrale organique" Wojtka Siudmaka (cena wywoławcza 48 tys. zł), "Portret Stefana Zborowskiego na tle ruin zamku" Jacka Malczewskiego (cena wywoławcza 370 tys. zł), "K17" Tomasza Alana Kopery (cena wywoławcza 36 tys. zł), "Kompozycja kubistyczna z fajką" Alicji Halickiej (cena wywoławcza 68 tys. zł) oraz "Corpus" Daniela Pawłowskiego (cena wywoławcza 24 tys. zł).
Czy podobają ci się obrazy Zdzisława Beksińskiego?
67%

tak

17%

nie

16%

mam mieszane uczucia

zakończona

łącznie głosów: 1470