Remont w Teatrze Wybrzeże zgodnie z planem

18 maja 2020, 8:00
Łukasz Rudziński

Tuż po majówce miał się rozpocząć ostatni i zarazem najtrudniejszy etap wieloletniego programu modernizacji Teatru Wybrzeże - remont Dużej Sceny przy Targu Węglowym. Sprawdzamy, jak wygląda stan inwestycji teatru.Wydarzenia online w najbliższym czasie


Przypomnijmy, że remont Dużej Sceny to ostatni, najtrudniejszy etap inwestycji w rozbudowę największego, posiadającego sześć scen, teatru na Pomorzu. Wiążę się on z zamknięciem Dużej Sceny na około 2,5 roku. W tym czasie największe produkcje teatru albo trafią na pozostałe sceny Wybrzeża, albo do innych przestrzeni (w grę wchodzą m.in. Gdański Teatr Szekspirowski, Centrum św. Jana czy Opera Leśna).

W budżecie Urzędu Marszałkowskiego zabezpieczono na ten rok 12,8 mln zł na remont Teatru Wybrzeże, z czego 10,5 mln zł na pierwszy etap przebudowy Dużej Sceny, a 2,3 mln zł na prace wykończeniowe na scenie Malarnia, której otwarcie zapowiadane było na koniec marca. Na przeszkodzie w organizacji uroczystej inauguracji sceny stanęła pandemia koronawirusa.

- Pandemia faktycznie wstrzymała nasze działania, ale prace w Malarni trwały cały czas. Obecna sytuacja paradoksalnie pomaga realizować planowane inwestycje. Dlatego Malarnia jest już całkowicie wykończona, gotowa i przygotowana do artystycznych aktywności. Znajduje się tam kilka pokojów gościnnych, które już nam się przydały - udostępniliśmy je przyjezdnym robotnikom, gdy zamknięto hotele, dzięki czemu prace wykończeniowe mogły przebiegać w sposób niezakłócony, na ile tylko było to możliwe - wyjaśnia Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.
Niezagrożone są również środki przeznaczone na remont Dużej Sceny, choć ten zacznie się nieco później.

- Udało się przeprowadzić pełny montaż finansowy. Ogłosiliśmy przetarg na pierwszy etap prac inwestycyjnych. Zainteresowanie nim jest bardzo duże, dlatego do 25 maja wydłużyliśmy czas na składanie ofert. Po ich otwarciu będziemy wiedzieć, jak wygląda sytuacja, ale wierzymy, że ogromna konkurencja skłoni oferentów do kalkulacji kosztów mieszczących się w naszym budżecie. Prawdopodobne niewielkie przesunięcie terminu rozpoczęcia prac wynika tylko z kwestii proceduralnych - przyznaje Adam Orzechowski.
W pierwszym etapie prac inwestycyjnych, który potrwa do końca roku, przeprowadzona zostanie rozbiórka i demontaż Dużej Sceny do drugiego piętra pod ziemią. Na dalszym etapach inwestycji wykonana zostanie kompleksowa przebudowa foyer oraz widowni, wraz z instalacją nowoczesnych urządzeń technologii teatralnej i mechaniki sceny. Ponadto przebudowane zostaną wejścia boczne do budynku, a wymianie ulegnie też frontowa fasada szklana od strony Targu Węglowego, co zdecydowanie poprawi estetykę elewacji budynku.

Zamów jedzenie na telefon


Dzięki tej przebudowie Gdańsk zyska nowoczesną scenę teatralną, komfortową zarówno dla widzów, jak i dla artystów, dającą znacznie szersze możliwości techniczne dla działalności artystycznej niż obecnie. Prace planowane są na lata 2020-2022. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Duża Scena zostanie otwarta w drugiej połowie 2022 roku. Cała inwestycja ma kosztować ok. 46 mln zł.