Różne oblicza opery na Gdynia Classica Nova

25 września 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Ewa Palińska

Już w najbliższą niedzielę, 27 września o godz. 17 w Teatrze Muzycznym, odbędzie się Gala Operowa, która zainauguruje kolejną edycję festiwalu Gdynia Classica Nova. Opera będzie zresztą motywem przewodnim całego festiwalu, w którego programie znajdą się m.in. projekcja opery "Carmen" G. Bizeta, filmu opowiadającego o życiu ostatniego z wielkich kastratów - Farinellego, spotkanie z wybitnym śpiewakiem Wiesławem Ochmanem oraz spora dawki muzyki z oper, w wykonaniu trójmiejskich artystów. Festiwal potrwa do 11 października.Przez szesnaście lat ideą przewodnią gdyńskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej była prezentacja arcydzieł muzyki klasycznej komponowanych z inspiracji religijnych. Przed dwoma laty zmieniono nazwę festiwalu na Gdynia Classica Nova, włączając do programu kompozycje świeckie. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy idą o krok dalej, prezentując repertuar pozbawiony jakichkolwiek sakralnych analogii.

- W tym roku stawiamy na operę - to ona jest główną bohaterką wszystkich koncertów i wydarzeń towarzyszących festiwalowi - mówi Krzysztof Dąbrowski, dyrektor artystyczny festiwalu Gdynia Classica Nova. - Opera może wydawać się już niemodna, a my udowadniamy, że jest to gatunek, który rozkocha w sobie każdego - od dzieci po dorosłych. Zapraszamy również do wyjątkowych miejsc, takich jak Teatr Muzyczny zobacz na mapie Gdyni, Sala Koncertowa Szkoły Muzycznej zobacz na mapie Gdyni, Sala Koncertowa Portu Gdynia zobacz na mapie Gdyni czy nowo otwarte Centrum Filmowe zobacz na mapie Gdyni, gdzie odbywające się projekcje filmowe są wartością dodaną i wzbogacą przeżycia festiwalowe.
Już w najbliższą niedzielę 27 września o godz. 17 w Teatrze Muzycznym wysłuchamy arii z największych oper w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyr. Massimiliana Caldiego oraz solistów. We wtorek 29 września o godz. 12 w magiczny świat opery i operetki wprowadzi najmłodszych melomanów Cappella Gedanensis pod dyr. Rafała Kłoczko. Najpiękniejszych arii, które wyszły spod pióra romantycznych mistrzów, posłuchamy 3 października o godz. 17, a tydzień później, w sobotę 10 października w kościele św. Andrzeja Boboli zobacz na mapie Gdyni posłuchamy arii operowych w dość niecodziennej odsłonie, ponieważ z akompaniamentem organowym. Miłośnicy opery już teraz powinni zaopatrzyć się w bilety, ponieważ jednym z wykonawców będzie sam Wiesław Ochman. Dzień później w samo południe w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się spotkanie z tym wielkim polskim tenorem.

Tego samego dnia o godz. 17 odbędzie się finał festiwalu, podczas którego, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyr. Zygmunta Rycherta, usłyszymy kompilację operowych uwertur.

W programie festiwalu znajdą się również dwie projekcje. W niedzielę 4 października o godz. 17 w Gdyńskim Centrum Filmowym zobacz na mapie Gdyni wyświetlona zostanie inscenizacja "Carmen" G. Bizeta z Royal Opera House Covent Garden w Londynie. W piątek 9 października o godz. 17 odbędzie się natomiast projekcja słynnego filmu "Farinelli: ostatni kastrat" w reżyserii reż. Gerarda Corbiau.

Organizatorzy festiwalu już nie raz pokazali, że w kwestiach dotyczących formuły festiwalu są niezwykle elastyczni.

- Gdynia Classica Nova obrała kierunek ciągłego doskonalenia swojej formuły, która przede wszystkim ma zachęcać do sięgania po dzieła muzyki klasycznej. Muzyki, która niezmienna w swojej ponadczasowej formie, musi tylko znaleźć dobre dla siebie miejsce w pędzącym świecie. Sprzedany komplet biletów na niedzielny koncert inauguracyjny potwierdza, że publiczność bardzo dobrze odbiera zmiany - mówi Krzysztof Dąbrowski.
A jako że organizatorzy bardzo lubią zmiany, niespodzianek możemy się spodziewać również za rok:

- Przyszłoroczna edycja festiwalu Gdynia Classica Nova będzie wydarzeniem łączącym wiele dziedzin, więcej będzie wydarzeń edukacyjnych - tych dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży. Ale przede wszystkim zadamy jedno bardzo ważne pytanie. Jakie? Dowiedzą się państwo już niebawem - mówi Dąbrowski.