Rusza remont zabytkowego Wielkiego Młyna

22 listopada 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

"Graffiti" sprzed ponad 200 lat w Wielkim Młynie

Do końca sierpnia przyszłego roku ma zakończyć się pierwszy etap prac remontowych w zabytkowym Wielkim Młynie w Gdańsku. To pierwszy krok ku temu, by w 2021 r. powstało tu Muzeum Bursztynu, które dziś mieści się w Wieży Więziennej i Katowni.Przypomnijmy: zabytkowy Wielki Młyn od dwóch lat stoi pusty, po tym, jak wyprowadzili się z niego kupcy. Placówkę przejęło Muzeum Gdańska, bo zapadła decyzja, by właśnie tu prezentować zbiory należące do Muzeum Bursztynu.

- Od 12 lat wszyscy podziwiamy wyroby z bursztynu w Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia. Wystawa jest już tak duża i tak popularna, że dojrzeliśmy wszyscy do tego, by stworzyć drugie Muzeum Bursztynu, w większym obiekcie, gdzie będzie można eksponować o wiele więcej dzieł sztuki jubilerskiej - podkreślał podczas podpisania umowy z wykonawcą prezydent Paweł Adamowicz.
W ostatnich miesiącach Muzeum Gdańska trzykrotnie próbowało rozstrzygnąć przetarg na tzw. termomodernizację Wielkiego Młyna. Udało się dopiero za trzecim razem, dzięki czemu firma M-Invest z Kiełpina za ponad 4,3 mln zł wykona najważniejsze prace przy zabytku.


Za te pieniądze do końca sierpnia trzeba:

  1. wymienić i ocieplić dach, wymienić jego poszycia wraz z lukarnami,
  2. wymienić zewnętrzną stolarkę okienną i drzwiową,
  3. wyburzyć istniejące ścianki działowe, a także zdemontować szklane przepierzenia, które są pozostałością po dawnych boksach handlowych,
  4. wyburzyć boczną klatkę schodową i przyległy do niej szyb windy, a także zastąpić je nową klatką i windą.

Wykonawca będzie miał na to wszystko czas do końca sierpnia przyszłego roku.

- Chcemy, by Muzeum Bursztynu znalazło się w Wielkim Młynie, bo widzimy, że dotychczasowa lokalizacja nie przystaje do zainteresowania bursztynem i do jakości kolekcji, którą mamy. Główny problem dotychczasowej lokalizacji to niestety utrudniona dostępność. Budynek i infrastruktura Katowni nie są przyjazne dla odwiedzających, bo to budynki fortyfikacyjne, nieprzystosowane do masowego ruchu turystycznego, niemające przestrzeni do prowadzenia działalności dydaktycznej - wyjaśnia Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Nowe Muzeum Bursztynu ma dysponować w Wielkim Młynie przestrzenią wystawienniczą o powierzchni niemal cztery razy większej niż obecnie (wzrost z 300 m kw. do 1100 m kw.). Pojawić ma się też przestrzeń na działalność edukacyjną, której w Zespole Przedbramia brak. Na potrzeby usługowo-gastronomiczne zostanie przeznaczona dolna kondygnacja budynku, na której znajdzie się restauracja i sklepy z wyrobami jubilerskimi. Na wyższych kondygnacjach prezentowana będzie wystawa stała, wystawy czasowe oraz pomieszczenia biurowe.

Bursztynowe dziedzictwo w nowym budynku za ponad 20 mln złBy ta wizja się ziściła, trzeba wydać znacznie więcej środków niż 4,3 mln na termomodernizację. Po jej zakończeniu w budynku mają zostać wymienione sieci energetyczne i teletechniczne. Te prace pochłoną prawdopodobnie dodatkowo ok. 3 mln zł.

Wielki Młyn wnętrze, panorama
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl


- Liczymy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pomoże nam finansowo w adaptacji Wielkiego Młyna - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - W Polsce znajdują się pieniądze na nowe muzea, często powielające już istniejącą problematykę. Mamy nadzieję, że nie zabraknie środków na Muzeum Bursztynu, które ma uniwersalny charakter.
W poszukiwaniu środków na adaptację budynku gdańskie muzeum rozpoczęło współpracę z Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie, które także posiada kolekcję wyrobów z bursztynu. Podpisano w tym celu polsko-rosyjskie porozumienie w sprawie realizacji projektu "Połączeni bursztynem". Dwuletni projekt ma na celu pozyskanie prawie 2,3 mln euro środków unijnych dla Wielkiego Młyna w Gdańsku oraz położonej nad Pregołą części dawnej Królewieckiej Manufaktury Bursztynu.

Jeśli te pieniądze uda się zdobyć, Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie zostanie otwarte w 2021 r.

Najważniejszy gotycki młyn w Europie

Wielki Młyn został zbudowany w 1350 roku przez Krzyżaków. Częściowo spłonął w 1391 roku. 4 lutego 1454 roku trafił w ręce gdańszczan dzięki królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi.

Napędzało go wówczas 18 kół wodnych. Uważany jest za największy gotycki młyn w Europie.

Młyn był aktywny do końca II wojny światowej, do 1945 roku, kiedy to uległ sporemu zniszczeniu. Na odbudowę musiał czekać do połowy lat 60 XX wieku. Na początku organizowano tam wystawy, następnie obiekt wykorzystywano na cele magazynowe, dyskotekę, miejsce spektakli teatralnych, do roku 1992 działały w nim Pewex i salon gier.

W 1993 zakończono adaptację młyna na centrum handlowe. Było ono czynne do 2016 roku, tracąc z biegiem czasu na popularności. W grudniu 2016 roku trafiło w zarządzanie Muzeum Gdańska.

Parametry techniczne Wielkiego Młyna:

Powierzchnia zabudowy - 1130,0 m kw.
Powierzchnia użytkowa - 2 300,0 m kw.
Kubatura brutto - 14 848,6 m sześc.
Liczba kondygnacji użytkowych - 4
Szerokość budynku - od wschodu - 26,45 m; od zachodu - 26,62 m
Długość budynku - od południa - 40,20 m [bez komina]; 45,97 m [z kominem]; od północy - 40,14 m [bez komina]; 45,98 m [z kominem]
Wysokość budynku - ok. 26,34 m
Czy Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie to dobry pomysł?
88%

tak

12%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1364