Sierpień melomana: klasyka pod chmurką i ulubione festiwale

2 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Ewa Palińska

Od 20 do 26 sierpnia odbędzie się natomiast 12. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.

Sopot Classic, Mozartiana, Festiwal Carillonowy, festiwale organowe, koncerty pod gwiazdami podczas Jarmarku św. Dominika oraz promenadowe na Kamiennej Górze to jedne z licznych propozycji, jakie przygotowano dla melomanów w sierpniu. Muzyki klasycznej posłuchamy w plenerze, w kościołach i we wnętrzach gdańskich zabytków, a wstęp na wiele koncertów będzie darmowy.Sierpień miesiącem festiwali

Trójmiejska publiczność swoją ocenę letnim festiwalom muzyki klasycznej wystawiła już dawno, tłumnie uczestnicząc w każdej kolejnej edycji. Nie inaczej będzie z pewnością podczas tegorocznych odsłon, ponieważ program każdej z imprez jest obiecujący, a i obsada robi wrażenie.

Od miesiąca trwają najstarsze gdańskie festiwale organowe - 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej oraz 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie. W miniony weekend natomiast zainaugurowana została 7. edycja festiwalu Sopot Classic. Organizatorzy, tradycyjnie, przygotowali ofertę bogatą w rozmaite style muzyczne, nie zapominając jednak o swojej głównej misji, jaką jest popularyzacja polskiej muzyki współczesnej. Już w środę, 2 sierpnia, kompozycje Krzysztofa Pendereckiego w obecności mistrza wykona wirtuoz klarnetu, Andrzej Wojciechowski. W niedzielę natomiast, na zakończenie festiwalu, odbędzie się Koncert Muzyki Filmowej.

W jaki sposób gra się na carillonie będziemy mogli zaobserwować na ekranach, które zostaną rozstawione na ulicy podczas trwania koncertów.Nie zabraknie również okazji, aby posłuchać muzyki wygrywanej na dzwonach gdańskich wież, ponieważ w dn. 6-9 sierpnia, już po raz 19., odbędzie się Gdański Festiwal Carillonowy. W tym roku przygotowano m.in.: widowiskowy show Roaming Bells Rosemarie Seuntiens z gdańszczanami z Ikenga Drummers (niedziela, 6 sierpnia, godz. 17 i 21 na scenie Jarmarku św. Dominika zobacz na mapie Gdańska), koncert muzyki inspirowanej japońskimi filmami animowanymi (piątek, 4 sierpnia o godz. 18, skwer Heweliusza zobacz na mapie Gdańska), carillon z fletem (sobota, 5 sierpnia o godz. 16, wieża Ratusza Głównego Miasta zobacz na mapie Gdańska), carillon w odsłonie tanecznej (sobota, godz.19, wieża kościoła św. Katarzyny zobacz na mapie Gdańska) czy koncert studencki (piątek, 4 sierpnia o 14.45 na wieży kościoła św. Katarzyny).

Przypominamy również, że w każdy piątek sierpnia o godz. 21, w ramach Letnich Koncertów Carillonowych, na dzwonach znajdujących się w wieży kościoła św. Katarzyny zagrają wirtuozi z Polski i z zagranicy. Na zakończenie występu, o 21:45, każdy z nich na żywo zagra utwór z Fontanną Heweliusza i elektroniką - "Nihil constant" Katarzyny Kwiecień-Długosz.

Grający będą widoczni na dwóch ekranach, które staną w ogrodzie oo. karmelitów oraz przy Fontannie Heweliusza. Oprócz tego Fontanna automatycznie zagra w soboty i niedziele o 21.45.

Od 20 do 26 sierpnia odbędzie się natomiast 12. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Choć w programie zabraknie jednej z ulubionych atrakcji - pokazu fontanny tańczącej do muzyki Mozarta (organizatorzy nie otrzymali zgody od władz miejskich), program będzie równie interesujący jak w latach ubiegłych. Od niedzieli do wtorku odbędą się koncerty kameralne w Domu Uphagena zobacz na mapie Gdańska. Od środy do soboty potrwa główna - plenerowa część imprezy w parku Oliwskim zobacz na mapie Gdańska. Popołudnia spędzimy przy muzyce Mozarta i jego rówieśników, wieczory natomiast przy kompozycjach inspirowanych twórczością salzburskiego geniusza w wykonaniu m.in. Gaby Kulki czy Artur Dutkiewicz Trio. W programie znajdzie się również "Fantazja na oliwskie organy" - sztuka opowiadająca o życiu opata Rybińskiego.

Muzyki klasycznej nie zabraknie również podczas festiwalu Solidarity of Arts. Festiwal otworzą i zamkną dwie realizacje filharmoniczne. Na początek - w poniedziałek 14 sierpnia, orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego, wraz ze skrzypkiem Januszem Wawrowskim wykona m.in. kompozycje Andrzeja Panufnika, Dmitrija Szostakowicza i Jana Sebastiana Bacha. Podczas finału natomiast, 30 sierpnia, blisko 70 instrumentalistów, 60 dorosłych chórzystów i chór dziecięcy, 7 solistów oraz Expat Philharmonic Orchestra - orkiestra migrantów i uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami - w twórczym duecie z polskimi muzykami i wybitnymi solistami z całego świata, wykonają operę "Fidelio" Ludwiga van Beethovena. Za pulpitem dyrygenckim stanie Julien Salemkour.
Jaką muzykę moglibyśmy usłyszeć, gdyby udało się ożywić Mariackie Anioły? Odpowiedź na to pytanie stała się motywem przewodnim organizatorów cyklu Cappella Angelica, którego finał odbędzie się 5 sierpnia. Więcej zdjęć (2)

Jaką muzykę moglibyśmy usłyszeć, gdyby udało się ożywić Mariackie Anioły? Odpowiedź na to pytanie stała się motywem przewodnim organizatorów cyklu Cappella Angelica, którego finał odbędzie się 5 sierpnia.

fot. mat. prasowe

Jaką muzykę moglibyśmy usłyszeć, gdyby udało się ożywić Mariackie Anioły? Odpowiedź na to pytanie stała się motywem przewodnim organizatorów cyklu Cappella Angelica, którego finał odbędzie się 5 sierpnia.

fot. mat. prasowe

Muzyka kameralna - od dawnej po współczesną

Miłośnicy muzyki dawnej nie powinni mieć w sierpniu powodu do narzekania. W soboty lipca i sierpnia w bazylice Mariackiej zobacz na mapie Gdańska odbywają się koncerty w ramach Cappella Angelica - festiwalu, który prezentuje muzykę wykonywaną na instrumentach historycznych, skupiając repertuar wokół pytania: jak brzmiałyby Anioły Mariackie, gdybyśmy mogli je usłyszeć? Przed nami również finał festiwalu Europa +/- 1700, podczas którego usłyszymy Kwartety paryskie, które patron tegorocznej edycji - Georg Philipp Telemann napisał dla wybitnych muzyków z dworu królewskiego w Paryżu. Kompozycje te stały się na tyle popularne, że po powrocie do Niemiec Telemann "dokomponował" kolejnych 6 kwartetów, również dedykowanych paryskim muzykom.

Jeśli ktoś gustuje w muzyce kameralnej, z pewnością zainteresuje go program cyklu Muzyka w zabytkach Starego Gdańska. Podczas dziesięciu koncertów w zabytkowych wnętrzach artyści związani z Filharmonią Bałtycką wykonają utwory muzyki klasycznej i popularnej takich twórców, jak C.Ph.E.Bach, W. A. Mozart, W. Kilar, S. Moniuszko, Skaldowie, F. Sinatra czy E. Presley. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy. W Sopocie również posłuchamy muzyki kameralnej za darmo, podczas tradycyjnych Czwartkowych Wieczorów Muzycznych w Dworku Sierakowskich zobacz na mapie Gdańska.

Ci natomiast, którzy są spragnieni najświeższych dźwięków, powinni wybrać się na koncert odbywający się w ramach Solidarity of Arts - James Heather, Jacaszek/Wesołowski. Festiwalowa publiczność będzie jedną z pierwszych, która usłyszy na żywo muzykę z debiutanckiej płyty pianisty. Pierwsza z serii EP-ek ukazała się 9 czerwca 2017 roku, zaś pełen materiał zapowiadany jest na lato tego roku. Michał Jacaszek i Stefan Wesołowski zaprezentują natomiast dedykowany festiwalowi nowatorski projekt, rozpisany na dziesięć instrumentów: kwartet niskich instrumentów drewnianych - kontrafagot, fagot, klarnet basowy, basethorn, klasyczny kwartet smyczkowy, perkusję oraz zestaw instrumentów elektronicznych.

W niedzielne, lipcowe i sierpniowe popołudnia na Kamiennej Górze odbywają się tradycyjne Koncerty Muzyki Promenadowej. Wstęp jest bezpłatny. Więcej zdjęć (2)

W niedzielne, lipcowe i sierpniowe popołudnia na Kamiennej Górze odbywają się tradycyjne Koncerty Muzyki Promenadowej. Wstęp jest bezpłatny.

fot. gcn.gdynia.pl

W niedzielne, lipcowe i sierpniowe popołudnia na Kamiennej Górze odbywają się tradycyjne Koncerty Muzyki Promenadowej. Wstęp jest bezpłatny.

fot. gcn.gdynia.pl

Za darmo i pod chmurką

Festiwal Carillonowy czy Mozartiana to niejedyne imprezy, podczas których posłuchamy muzyki za darmo i na świeżym powietrzu. Park Oliwski, a konkretniej altana, w każdą letnią sobotę o godz. 12 przeistacza się w scenę koncertową, na której prezentują się goście Polskiego Chóru Kameralnego, a także sami gospodarze.

Tradycyjne Koncerty Muzyki Promenadowej odbywają się również w Gdyni, na Kamiennej Górze zobacz na mapie Gdyni. Podczas sierpniowych koncertów, które odbędą się w niedziele o godz. 16, zaprezentują się m.in. Cappella Gedanensis pod dyr. Rafała Kłoczko, z fantastyczną Klaudią Trzasko (sopran) w roli solistki oraz Zespół Wokalny Klubu Marynarki Wojennej Riviera w Gdyni.

O strawie dla ducha nie zapomnieli również organizatorzy Jarmarku św. Dominika, zapraszając na tradycyjne Koncerty pod gwiazdami. W Altanie Melomana, która w tym roku ustawiona zostanie na placu Kobzdeja zobacz na mapie Gdyni, posłuchamy m.in. szalonych tang w wykonaniu kanadyjskiego Obsession String Quartet oraz sporej dawki muzyki operowej i operetkowej. A jeśli skwar na dworze okaże się zbyt uciążliwy, możemy poszukać schronienia w kościele św. Mikołaja, gdzie z okazji Jarmarku odbywają się koncerty organowe.