"Śmieciowy" kalendarz zasadzi 2020 drzew

20 grudnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Magda Mielke
Najnowszy artukuł na ten temat

Nie dostała kawy do prywatnego kubka przez "ryzyko zatrucia"

Telewizor, opona, tapczan czy otulina kabla to tylko niektórzy bohaterowie niezwykłego kalendarza, który powstał dzięki inicjatywie sopockiej agencji A STUDIO. Cały dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na posadzenie wiosną 2020 drzew.Już po raz drugi agencja kreatywna A STUDIO zorganizowała akcję "Wyczesany LAS", która stanowi połączenie działań ekologicznych, artystycznych i charytatywnych. Lokalne przedsięwzięcie składa się z czterech etapów. Pierwszym było włączenie się w akcję Sprzątania Świata. 21 września wraz z grupą Weź to Podnieś i dziesiątkami ochotników, miłośników przyrody posprzątano 12 lokalizacji w Trójmieście - siedem w Gdańsku, cztery w Gdyni i jedną w Sopocie. Tego dnia z trójmiejskich lasów wyjechało kilkadziesiąt worków pełnych śmieci.

- Projekt "Wyczesany LAS" powstał z potrzeby serca, ale też z frustracji spowodowanej ludzką niedbałością i ignorancją. Nie rozumiem ludzi, którzy zostawiają w lesie opakowania po swojej "wałówce", którą przynieśli do lasu, a już w ogóle w głowie mi się nie mieści, jak można takie śmieci do lasu celowo przywieźć - mówi Maria Kuziemka, pomysłodawczyni projektu.
Akcja nie ogranicza się do samego sprzątania, lecz jest połączeniem miłości do przyrody i pracy agencji reklamowej. Z każdej leśnej lokalizacji został wybrany jeden najdziwniejszy śmieć, który stał się bohaterem artystycznej sesji zdjęciowej, którą wykonała Anna Zakrzewska z Anna Art Photography.

Śmieci umiejscowiono w kontekście pięknej, dzikiej przyrody. Następnie fotografie - opatrzone nazwiskiem osoby, która "wyczesała" dany śmieć z lasu - trafiły na jedną z dwunastu kart kalendarza - ekocegiełki. "Wyprodukowany ze śmieci" kalendarz wykonany został przy użyciu ekologicznych farb i wydrukowany na papierze makulaturowym, pochodzącym w 100 proc. z recyklingu. Nawet jego zawieszka nie jest powleczona plastikiem. Ponadto w kalendarzu oznaczono święta przyrodnicze, umieszczono mapki, skąd dane śmieci pochodzą i stworzono refleksyjne historyjki opisujące, w jaki sposób śmieci mogły trafić do lasu.

- Wybór nie był prosty, bo zebraliśmy góry śmieci. Przeważały butelki i puszki, ale znaleźliśmy też mnóstwo nietypowych przedmiotów, jak otuliny od kabli, różnorakie naczynia, kolbę lutownicy, strzykawki, buty, wagę elektroniczną, rondel, młotek, odtwarzacz DVD, mydelniczkę, stół, tapczan, gaśnicę, opony czy zabytkowy zegar, którego zdjęcie zamieściliśmy na okładce - dodaje Maria Kuziemka z A Studio.

Imprezy i akcje charytatywne w Trójmieście


Kalendarz od listopada jest dystrybuowany w 18 punktach stacjonarnych: kawiarniach, kwiaciarniach i sklepach oraz sprzedawany online. Koszt takiej ekocegiełki wynosi 50 złotych. Całkowity dochód zostanie przeznaczony na wiosenne sadzenie 2020 drzew.

Lista stacjonarnych dystrybutorów kalendarza:

GDAŃSK
1. Faloviec
2. Vegan Port
3. Manna 68
4. Nie/Mięsny
5. Ciekawa Kawiarnia
6. Avocado Vegan Shop
7. Dobra Stacja Sklep Ekologiczny
8. Studio Tatuażu Artystycznego Danzink
9. Flora Muzyka
10. Mandala Float Studio
11. Sklep ze Sztuką

SOPOT
12. Dwie Zmiany
13. LAS dolnysopotpółnoc
14. Ekosopot
15. Fioł

GDYNIA
16. Słodka Przystań Fikakowo
17. Desdemona
18. Hygge Cafe
Czy włączasz się w akcje charytatywne dotyczące ochrony przyrody?
22%

tak, bardzo często

39%

tak, czasami

23%

różnie, zależy od celu

16%

nie, nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 150