Spotkaj autorów reportaży. Przed nami Festiwal Sztuka Czytania

22 listopada 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Łukasz Rudziński
Najciekawiej podczas Festiwalu Czytelniczego "Sztuka Czytania" zapowiadają się spotkania 24 listopada w Bibliotece Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu. Więcej zdjęć (1)

Najciekawiej podczas Festiwalu Czytelniczego "Sztuka Czytania" zapowiadają się spotkania 24 listopada w Bibliotece Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu.

fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl

Najciekawiej podczas Festiwalu Czytelniczego "Sztuka Czytania" zapowiadają się spotkania 24 listopada w Bibliotece Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu.

fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl

Dwunastu twórców reportażu będzie gościć w Gdańsku na szóstej edycji Festiwalu Czytelniczego Sztuka Czytania. Reportażystów spotkać będzie można w placówkach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku: w Bibliotece pod Kotem i Myszą zobacz na mapie Gdańska, Bibliotece Manhattan zobacz na mapie Gdańska, Filii Gdańskiej nr 42 zobacz na mapie Gdańska i Bibliotece pod Żółwiem zobacz na mapie Gdańska. Impreza potrwa od 23 do 25 listopada. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.- Nie bez przyczyny nasza impreza nazywa się Festiwalem Czytelniczym, a nie literackim. Przy układaniu programu festiwalu kierujemy się popularnością wybranych gatunków literackich. W tym roku zdecydowaliśmy się na reportaż, bo od kilku lat obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania właśnie tym rodzajem literatury. Na rynku wydawniczym pojawiają się nowe twarze, co również ma odbicie w preferencjach czytelników bibliotek. Z naszych wypożyczeń wynika, że zainteresowaniem cieszą się zarówno książki poświęcone bardzo odległym zakątkom świata i tematom zupełnie obcym w naszej kulturze albo tematyce bezpośrednio związanej z naszą kulturą i życiem, przez autorów ukazanych z nowej perspektywy - mówi Przemysław Czaja z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.
Najciekawiej zapowiadają się spotkania zaplanowane na 24 listopada w Bibliotece Manhattan. Przez trzy dni spotkać się tam będzie można m.in. z doświadczonymi reportażystami, jak tegoroczny laureat Nagrody NIKE Cezary Łazarewicz (godz. 20), którego nagrodzono za reportaż o głośnej zbrodni lat 80. - "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" (Łazarewicz jest także autorem "Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza", "Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie" i "Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą"), czy Paweł Smoleński - autor reportaży "Syrop z piołunu. Wygnani w Akcji Wisła", "Irak. Piekło w raju" i "Izrael nie frunie" - który spotka się z publicznością również w Bibliotece Manhattan, tyle że o godz. 17. Obok nich zadać pytania będzie można m.in. obiecującej debiutantce - Marcie Abramowicz, autorce głośnego reportażu "Zakonnice odchodzą po cichu" (spotkanie 24 listopada o godz. 18).

Zobacz jak wygląda Festiwal Sztuka Czytania.- Program imprezy jest tak ułożony, żeby każdy mógł uczestniczyć we wszystkich spotkaniach. Dlatego sobotnie rozmowy z twórcami odbywają się w położonych tuż obok siebie placówkach WiMBP - Filii Gdańskiej i Bibliotece pod Żółwiem. 12 autorów to już grupa, pozwalająca przyjrzeć się bliżej tendencjom i podejmowanym przez reportażystów tematom. O wielu z nich z pewnością nie raz jeszcze usłyszymy - dodaje Przemysław Czaja.
Wśród spotkań 23 listopada (Biblioteka pod Kotem i Myszą) będzie można porozmawiać m.in. z Piotrem Lipińskim (godz. 17), autorem reportaży o profilu historycznym - "Cyrankiewicz. Wieczny premier", "Anoda. Kamień na szańcu" czy "Bierut. Kiedy partia była bogiem") oraz z Marcinem Wójcikiem (godz. 20), autorem budzących duże emocje reportaży "Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu" czy "W rodzinie ojca mego", przybliżającego "od środka" środowisko Rodziny Radia Maryja.

Z kolei w sobotę 25 listopada warto zwrócić uwagę na spotkanie w Filii Gdańskiej (nr 42) z Aleksandrą Boćkowską (godz. 14), która napisała "Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL-u", "One za tym stoją" i "To nie moje wielbłądy. O modzie w PRL-u". Z kolei w Bibliotece pod Żółwiem o pracy w Polsce opowie Olga Gitkiewicz, autorka książki pod wiele mówiącym tytułem "Nie hańbi" (godz. 16:30). Kwestię traktowania kobiet i prostytucji poruszy Urszula Jabłońska w książkach "Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii" i "Walka jest kobietą" (godz. 17:45). Ostatnim z autorów jest Kamil Bałuk, autor reportażu "Wszystkie dzieci Louisa", poświęconego manipulacjom nasieniem biologicznych ojców w klinice leczenia bezpłodności w Holandii (godz. 19).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Jak często czytasz książki?
68%

przynajmniej jedną w miesiącu

21%

to kilka pozycji w roku

4%

udaje mi się przeczytać jedną, dwie w trakcie roku

7%

niestety nie mam czasu czytać książek

zakończona

łącznie głosów: 107