Świat dźwięków w morskiej przygodzie. Najnowsza produkcja Teatru Miniatura

6 marca 2021, 7:00
Łukasz Rudziński
Barwne przygody Kapitana Nemo, podróżnika Aronnaxa i ich towarzyszy w słuchowisku "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" opowiedziane są ciekawie i z odpowiednią dramaturgią. Więcej zdjęć (2)

Barwne przygody Kapitana Nemo, podróżnika Aronnaxa i ich towarzyszy w słuchowisku "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" opowiedziane są ciekawie i z odpowiednią dramaturgią.

fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Barwne przygody Kapitana Nemo, podróżnika Aronnaxa i ich towarzyszy w słuchowisku "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" opowiedziane są ciekawie i z odpowiednią dramaturgią.

fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Oprócz pracy nad spektaklami, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku specjalizuje się w nietypowej dla teatrów niszy - słuchowiskach. Wspólnie z Radiem Gdańsk powstają produkcje radiowe w ramach cyklu "Uchosfera". 4 marca odbyła się premiera pierwszej części przygodowej powieści Juliusza Verne "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.Posłuchaj pierwszego odcinka "Dwudziestu tysięcy mil podmorskiej żeglugi"Teatr wyobraźni niesłusznie bywa bagatelizowany. Coraz częściej wypierany jest jednak całkowicie przez obraz, do czego przyczynia się coraz łatwiejszy dostęp do telewizji internetowych, szczególnie dominującego na tym rynku serwisu Netflix. Pokolenie dzieci, pamiętających puszczane na gramofonie bajki na płytach winylowych, ma już swoje dzieci, które prawdopodobnie nigdy nie widziały gramofonu. Na szczęście nośniki cyfrowe umożliwiają także łatwy dostęp do słuchowisk, a Teatr Miniatura od 2015 roku konsekwentnie przypomina tę szlachetną formę sztuki teatralnej dzięki współpracy z regionalną rozgłośnią Polskiego Radia.

Obecny projekt Teatru Miniatura i znajdującego się po sąsiedzku Radia Gdańsk "Uchosfera" pozwala poznać wielkie pozycje światowej literatury. Pierwszym efektem był "Frankenstein" Mary Shelley, udostępniony słuchaczom w październiku 2020 roku. Słuchowisko w trzech odcinkach jest adaptacją Jakuba Roszkowskiego, który całą rzecz wyreżyserował. Słuchowisko to wciąż jest dostępne na kanale YouTube Teatru Miniatura.

Pierwszy, udostępniony w sieci odcinek słuchowiska pozwala poznać podróżnika Aronnaxa i stanowi dobry wstęp do przygód ujętych w książce Juliusza Verne'a. Więcej zdjęć (2)

Pierwszy, udostępniony w sieci odcinek słuchowiska pozwala poznać podróżnika Aronnaxa i stanowi dobry wstęp do przygód ujętych w książce Juliusza Verne'a.

fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Pierwszy, udostępniony w sieci odcinek słuchowiska pozwala poznać podróżnika Aronnaxa i stanowi dobry wstęp do przygód ujętych w książce Juliusza Verne'a.

fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Teraz obiektem zainteresowania jest fascynująca powieść Juliusza Verne "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi". To słuchowisko, które podzielone zostało na pięć dwudziestokilku minutowych odcinków, przybliżające losy kilku kluczowych bohaterów powieści Verne'a. Przemierzają oni ocean na łodzi podwodnej Nautilus, mając po drodze wiele przygód.

Reżyserka produkcji Anna Wieczur-Bluszcz przygotowała również adaptację prozy francuskiego pisarza, dokonując potężnego skrótu akcji tak, aby historia przybliżana przez profesora Arronaxa w narracji pierwszoosobowej była opowiedziana prostym, żywym językiem, adekwatnym do wyobraźni dziecka. To się udaje. Opublikowany właśnie pierwszy odcinek jest ciekawy i umożliwia bez większego wysiłku podążanie za akcją słuchowiska.

Wielka w tym zasługa dobrze dobranych głosów. Ciepły, głęboki tembr głosu Piotra Srebrowskiego jako profesora Aronnaxa uspokaja, a chłopięcy głos jego sługi Conseila w wykonaniu Piotra Kłudki bawi i intryguje. Dobrze brzmi również łowca wielorybów i harpunnik Ned Land (grany przez Jacka Majoka) wraz z Kapitanem Farragautem (Krystian Wieczyński) pływającym na fregacie "Abraham Lincoln", na której Aronnax z Conseilem wyruszają szukać tajemniczego potwora morskiego. W pierwszym odcinku nie zdążyliśmy jeszcze poznać samego Kapitana Nemo (Marcin Marzec), co czeka nas w kolejnych odsłonach słuchowiska.

Duże wrażenie robi warstwa brzmieniowa i muzyczna słuchowiska, przygotowana przez Piotra Pawlaka. Kompozytor proponuje długie, delikatne dźwięki, które z czasem przerodzą się w dźwięki wybrzeża lub morskie fale. Muzyka nabiera intensywności w momentach dramatycznych (walka z morskim potworem). Dzięki temu przygody bohaterów nabierają rumieńców, co przy dobrej dramaturgii wydarzeń pozwala zatopić się w historii mądrego Aronnaxa i jego towarzyszy.

Najbliższe wydarzenia teatralne w Trójmieście


Dzięki temu pierwszy odcinek "Dwudziestu tysięcy mil podmorskiej żeglugi" odbiera się bardzo dobrze. Długość pierwszego fragmentu nie jest za krótka ani za długa. Jego sprawna dramaturgia powinna utrzymać uwagę widzów w każdym wieku, z naciskiem na starszych kilkulatków. Następne odcinki słuchowiska poznawać będziemy w kolejne czwartki - 11, 18, 25 marca oraz 1 kwietnia. Warto wybrać się w ten rejs z aktorami Teatru Miniatura.